Burger, ruik eens onraad! Schouwen-Duiveland: 40 mensen willen op burgemeesterspost 0 2 KLIMAAT TIEN LICHTPUNTJES üm F**" We hebben wat afgepuft, in de afgelopen jaren. Er werd zelfs een record gebroken: nooit eerder was het zo warm. Wereldwijd. Een trend die doorzet, voorspelt de Wereld Meteorologische Dienst. Komt allemaal door de klimaatverandering, net als het terugtrekkende ijs, de stijging van de zeespiegel, de verzuring van de oceanen en extreem weer. Toch zijn er lichtpuntjes. De krant zet er tien op een rij. Commentaar Hoe is het met uw reukzin? Goed? Bent u ook een beetje waakzaam? Dat komt mooi uit. Want de politie wil uw neus en oplettendheid gebruiken om drugscriminelen op te sporen. In Tholen-stad heeft de politie een stinkend busje met grote blauwe vaten geparkeerd. Dagenlang gebeurde er niets. Maar het is juist de bedoeling dat burgers op zoiets aan slaan. Zulke vaten en een anijslucht moeten je aan het denken zetten. Tijd om de politie te tippen! Daarom spreekt de politie voorbijgangers aan en legt hen bij het busje uit waar ze op moeten letten. De Thoolse burgers zijn dus niet erg alert. Zij zijn waar schijnlijk geen uitzondering. Wie denkt bij een anijslucht met een aan een xtc-lab? Wie is doordrongen van de noodzaak de politie te helpen? Misschien mikt de politie wel iets te hoog. Want auto's staan wel vaker een paar dagen ergens onbe heerd. En heel veel mensen zijn vooral in hun eigen kring bezig. Daarbinnen is het meestal niet nodig zo waakzaam te zijn. Ge lukkig maar. Toch is dit een goede actie van de politie. Het is een kleine moeite wat beter op te letten. Als iedereen meedoet, wordt het voor drugscriminelen veel lastiger. Dat is hard nodig. Want het criminele drugscircuit in Zeeland en West-Brabant bedreigt het normale leven met geweld en met de ondermijning van sociale en financiële structuren. Dat moet stoppen. Als iedereen een beetje beter oplet, wordt het veel lastiger voor drugscriminelen De leeftijd van de sollicitanten ligt tussen de 26 en 62 jaar. Van hen hebben er 33 al een politiek-be- stuurlijke functie of ervaring op dat vlak. Van de kandidaten voor de burgemeesterspost werken er 23 (tevens) in het bedrijfsleven of bij een maatschappelijke organisatie. Het merendeel (twaalf) van de ALMANAK De accountant vreest de dag die komen gaat. Zijn 50ste verjaar dag. Hij ziet daarin het onver mijdelijke dieptepunt. De haar lijn trekt in sneltreinvaart terug, om 20.00 uur valt hij in slaap op de bank, hij krijgt oudeman- nenkwaaltjes. En dat terwijl hij een paar jaar geleden nog glim- sollicitanten hangt aan de VVD. Zes komen uit het D66-nest. Vier stemmen op het CDA, evenveel als de belangstelling uit het SGP- kamp en uit de koker van de Chris tenUnie. Drie kandidaten rekenen zich tot een lokale partij en twee steunen de politieke overtuiging van de PvdA. Partijloos Van de overige vijf mogelijke nieuwe burgemeesters van Schou- wen-Duiveland is hun politieke voorkeur niet bekend. Ook Rabe link was bij zijn aantreden 'partij loos' en heeft zijn keuze tot dusver ook nooit openbaar gemaakt. Tot 13 januari bestond de kans te solliciteren op de vacature. Rabe- link gaat in mei met pensioen. lachend 20 kilometer liep op de atletiekbaan. Deze week kon hij toch weer voorzichtig glimla chen. Want zowel zijn 17-jarige zoon als de 88-jarige voormalig taxichauffeur beet hem toe: ,,Je bent toch een klein kind." Een belediging die hij met open ar men ontving. Duizend Zeeuwen komen uit de WW Ofei Porgy Bess prikkelt hersenen TERNEUZEN Vrijwilligers helpen huurders Woongoed 1. Wasweerbericht Met een beetje geluk komt Weer- online er dit jaar mee: het 'was- weerbericht'. ,,Wij krijgen regel matig de vraag of we daar niet mee kunnen beginnen. Het staat op ons to-do-lijstje van dit jaar", kondigt Jaco van Wezel van Weeronline aan. Op de site van de weervoor- speller staan nu al cijfers die uit drukken hoe goed het weer is voor activiteiten als barbecuen, hardlo pen, fietsen of golven. In dat rijtje zou zeker ook het buiten drogen van de was thuishoren. Geen was- verzachter ruikt zo lekker als zon gedroogde was. Trouwens, wasver- zachter heb je niet nodig, want de wind maakt ze óók zacht. ,,Naast zon en wind is ook van belang wat de luchtvochtigheid is", aldus Van Wezel. Die moet niet hoger zijn dan 70 procent. ,,In Zeeland zit je wat luchtvochtigheid op de eerste rij, met al dat water om ons heen." Wel weer gunstig voor de was: ,,Het re gent heftiger, maar minder vaak. Tussen de buien is zijn lange perio den van zon en droogte." Naar bui ten dus, die was. We kunnen zo een waslijst aan voordelen noemen. Winst voor het milieu en de porte monnee: je bespaart (bij twee keer per week wassen) al snel zestig euro per jaar. Tijdsbesparing: na drie kwartier in de zon is je was droog. Kleding heeft het minder te verdu ren dan in je droger (kijk maar eens naar het pluizenfilter). Tot slot: zon bleekt, ontvlekt en doodt bacteriën. 2. Alternatieven We zijn wakkergeschud. Water overlast, sneuvelende hitterecords en rampenfilms over Nederland dat onder water verdwijnt, hebben het gevoel van urgentie doen toene men. Wie nu nog niet doorheeft dat er maar één wereldbol is, en dat we ons eigen nest aan het bevuilen zijn, moet wel onder een steen ge leefd hebben. Milieubewuste keu zes zijn het nieuwe normaal. Op verjaardagen gaat het over alterna tieven voor plastic, zonnepanelen, isolatie van je huis, elektrisch rij den, vega-recepten, leuke adresjes voor tweedehands kleding, carpoo len en het nieuwe repaircafé. 3. Bijzondere diertjes Je ziet nog eens een bijzonder dier tje. Maar, benadrukt Lucien Calle van Het Zeeuwse Landschap: ,,De oorzaak, klimaatverandering, is niet zo fijn." Neem nu de klimopbij. Die bij, een kleinere versie van de gewone honingbij met typerende beharing, is steeds algemener. ,,In het najaar zie je hem op de bloei ende klimop zitten, met zijn mooie haarbandjes op het achterlijf. An dere voorbeelden zijn de Franse veldwesp, zuidelijke heidelibel, zuidelijke glazenmaker en in 2019 vrijdag 17 januari 2020 II Veertig mensen zien het wel zit ten om in mei Gerard Rabelink op te volgen als burgemeester van Schouwen-Duiveland. Het leeuwendeel (30) van de belang stellenden is man, maakte com missaris van de koning Han Pol man gisteren bekend. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl GOES Eind 2019 waren veel meer Zeeuwen aan de slag dan het jaar ervoor. Het aantal mensen met een WW-uitkering daalde in een jaar tijd van 4766 naar 3753, aldus uitke ringsinstantie UWV. De daling van het aantal WW-uitkeringen (21 pro cent) is een stuk hoger dan landelijk. In heel Ne derland nam het aantal WW'ers met 15 procent af. In geen enkele provin cie daalde de werkloos heid zo sterk als in Zee land. De oorzaak is vrij wel zeker de krappe ar beidsmarkt. In Zeeland zijn meer vacatures dan werkzoekenden. tJmi BÜ'-ö* aas*: i TERNEUZEN Cultuurpodium Porgy Bess in Terneuzen gaat ook de hersenen prikke len met debatten. Jan Lo- nink, burgemeester van Terneuzen, geeft dinsdag 18 februari de aftrap, bijna een maand later ge volgd door twijfelaar over klimaatverandering Salo mon Kroonenberg. Jazz, literatuur, klassieke muziek en rootsmuziek, Porgy Bess biedt al veel, maar er ontbrak nog iets, een debatcultuur. Een vijfde loot aan de stam, Porgy College, is ervoor in het leven geroe pen. Het idee komt voort uit de literaire avonden die de werkgroep Prome theus al een tijd houdt. Een helpende hand bie den aan mensen die er anders niet meer uit komen. Woningcorpora tie Woongoed Zeeuws- Vlaanderen en Stichting Present Terneuzen heb ben daartoe gisteren een partnercertificaat getekend. Present heeft een pool met vrijwilli gers. Op verzoek ver richten zij hand- en spandiensten. Vorig jaar hebben 378 vrijwilligers samen 1388 uur hulp verleend in 81 projecten, onder anderen aan huurders van Woongoed bij het opruimen van een huis, tuinonderhoud en het leggen van laminaat. Ondine van der Vleuten Timo van de Kasteele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38