Belgische agrariërs verwerven steeds meer landbouwpercelen El Badey nog een paar maanden bij Groene Ster Corniel van Leeuwen is straks de jongste wethouder van Zeeland Decorbouwers zijn deze dagen druk bezig bepaalde delen van Vlissingen om te toveren tot achtergrond voor opnames voor de film Slag om de Schelde. Theo Giele Terneuzen Het groeiende grondbezit en -ge bruik door Belgische agrariërs baart ZLTO-bestuurder Joris Baecke enige zorgen. ,,De Vlamingen ver plaatsen niet hun hele bedrijf. Het gaat hen alleen om de grond die ze nodig hebben om hun agrarisch be drijf uit te breiden. Hun diensten en materialen, zoals zaaigoed en machines, blijven ze betrekken in Vlaanderen." Elke aan een Vlaming verkochte hectare betekent dus per saldo minder werk voor Zeeuwse leveranciers en loonbedrijven. 20 procent In 2016 constateerden het Kadaster en het LEI Wageningen dat in Zeeuws-Vlaanderen 20 procent van de landbouwgrond in handen is van Belgen. ,,Met name door de ver stedelijkingsdruk rond Antwerpen en de ontwikkelingen van de Ant werpse haven wijken veel Vlaamse eigenaren/agrariërs uit naar Zee land. In heel Zeeland zijn 740 Bel gische grondeigenaren, die samen een oppervlakte van ruim 9600 hectare bezitten." In samenwer king met onder meer het Kadaster, de Radboud Universiteit Nijmegen en het Instituut voor Agrarisch Recht heeft de provincie een on derzoek in voorbereiding naar de huidige stand van zaken. Sinds eind 2018 werken de pro vincie Zeeland en de Vlaamse Landmaatschappij samen als het gaat om grondzaken en kavelruil. Voor boeren aan beide zijden van de grens moet dit er vooral toe lei den dat zaken 'soepeler en logischer verlopen'. De Vlaamse provincies en de Haven van Antwerpen heb ben zich bij deze samenwerking aangesloten. Volgens de provincie Zeeland krijgen de overheden zo inzicht in elkaars plannen en wat de gevolgen van deze plannen zijn voor de behoefte aan grond. De kopers zijn boeren op zoek naar grond voor uitbreiding van hun bedrijf of vervanging van grond die ze in Vlaanderen hebben moeten afstaan, bijvoorbeeld voor woningbouw, wegenaanleg of nieuwe bedrijventerreinen. Maar in toenemende mate melden zich ook beleggers uit Vlaanderen. Voor Bel- 740 Belgische grondeigenaren die samen ruim 9600 hectare bezitten gische beleggers heeft de aankoop van landbouwgrond in Nederland het voordeel dat geen overdrachts belasting hoeft te worden betaald. In België betaalt men 10 procent re gistratierechten over de aankoop van een akker of weiland. Het na deel is dat in Nederland, in tegen stelling tot België, vermogensbelas ting wordt geheven. Kennelijk is de balans voor deze beleggers toch po sitief. ,,Ik heb onlangs nog een be drijf van 40 hectare aan Vlamingen verkocht", aldus De Dobbelaere. Versnipperd Maar er zijn meer dan alleen finan ciële overwegingen. Percelen zijn in Nederland over het algemeen gro ter dan in Vlaanderen, waar de ka vels veel meer versnipperd zijn. Bo vendien is in Nederland de afwate ring van de percelen beter geregeld. Vooral voor Vlaamse akkerbouwers en fruittelers is het ook daarom aantrekkelijk om vlak over de grens grond in Nederland te kopen, is de ervaring van Baecke. Trainer wil Vlissingse zaalvoetbalclub achterlaten als eredivisionist zeeland 15 CU-raadslid neemt in Tholen stokje over van Jan Harmsen It vrijdag 17 januari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl I andzakken voor de deur! FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Meer grond in Vlaamse handen Langzaam maar zeker komt steeds meer Zeeuws-Vlaamse landbouwgrond in Belgische handen. Agrarisch makelaar Jan de Dobbelaere uit Oostburg schat dat bij een kwart van alle grondtransacties een Belg de koper is. - Joris Baecke, ZLTO ZEELAND 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37