O NPO wil samenwerken P m 32 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV SEKSISME ROGER AILES ledereen weet wie Harvey Weinstein is. Minder bekend (buiten Amerika) is de voormalige Fox News-baasdieook wordt beticht van seksuele intimidatie op de werkvloer. De wanpraktijken van Roger Ai les komen aan bod in de nieuwe speelfilm Bombshell. Laten we de talkshowoorlog even vergeten. Het meest interessante programma dat deze week te zien is rond de klok van 22.15 uur is de driedelige documentaire De Villamoord op NPO 2. Zeker niet de makkelijkste kost en eigenlijk allesbe halve een aanrader vlak voor het naar bed gaan. Want als brave burger die netjes op tijd zijn belas tingformulier invult, een keer per week de kliko naar de stoep rolt en al zenuwachtig wordt van een keertje dubbel parkeren, doe je na het kijken gega randeerd de eerste uren geen oog dicht. Het idee dat negen mannen vijf tot twaalf jaar onschuldig in de cel kunnen zitten in een land als Nederland is gewoon niet te bevatten. Zelfs niet na bewezen jus titiële dwalingen als de Schiedammer parkmoord, de zaak Lucia de B. en de Puttense moordzaak. Eerst maar even de feiten, want zo bekend is de Arnhemse villamoord uit 1998 nu ook weer niet. Bij een woningroof wordt de 63-jarige bewoonster door het hoofd geschoten, een vriendin van haar overleeft ternauwernood. Zij getuigt van één over valler, maar uiteindelijk wordt een groep van ne gen mannen, de meesten van Turkse afkomst, op gepakt en veroordeeld. betogen de makers van De Villamoord. En dat doen ze op een uiterst overtuigende manier. Ze hadden ervoor kunnen kiezen om het verhaal op een ron kende, Alberto Stegeman-manier te vertellen. Maar in plaats daarvan wordt het stap voor stap op gebouwd, met deskundigen en betrokkenen, en uiterst gestileerd in beeld gebracht. De serie zou daardoor niet misstaan op Netflix. De opvallende voice-over leidde me in eerste instantie nogal af, maar die wende uiteindelijk ook. De meeste in druk maakten de oude, échte beelden van de inti miderende, soms twintig uur lange verhoren die als rode draad door de aflevering waren gevloch ten. Ze waren ronduit ontluisterend. Als het nage speelde scènes waren geweest, zou ik moeite heb ben gehad om te geloven dat het er echt zo aan toe ging en dat onschuldige mensen op basis daarvan ooit zijn veroordeeld door een rechter. Toeval of niet, het onderzoek werd geleid door de politiechef die dat ook bij de Puttense moordzaak deed. Ik had de makers van De Villamoord een meer in het oog springend uitzendtijdstip gegund voor hun journalistieke zoektocht, niet een plek in de luwte na Nieuwsuur, recht tegenover Opi en Jinek. Maar het is niet anders. De terugkijkmogelijkhe- den zijn gelukkig uitstekend tegenwoordig, ook op de avond zelf. Ik zette de documentaire pas aan nS beide talkshows en durf te zeggen: hij was het ge brek aan nachtrust meer dan waard. Quote van de dag Ik denk dat zij heel geschikt zou zijn Marathon Sesamstraat Bioscopen eren Marley oor acteurs is Roger Ailes (1940-2017), de voormalige baas van de conserva tieve nieuwszender Fox News, een heerlijke kluif om de tanden in te zetten. De man was, zo vonden vriend en vijand, op zijn minst een kleurrijk, gevaarlijk, in vloedrijk en onberekenbaar heer schap. Tijdens zijn grillige carrière in de Amerikaanse omroepwereld en de politieke periferie van het Witte Huis (als adviseur van de presiden ten Nixon, Reagan, Bush en Trump) stond hij bekend als een stuitend ar rogante werkgever die licht ontvlam baar was en keihard omging met zijn werknemers. Ontslag op staande voet was een van zijn specialiteiten. Vooral zijn vrouwelijke onderge schikten - nieuwslezeressen en pre sentatrices - hadden het zwaar te verduren. Hij liet (de vrijwel altijd blonde) vrouwen bij sollicitatiege sprekken in zijn werkkamer parade- De NPO wil de samenwerking aangaan met (inter)nationale mediapartijen op het gebied van groots opgezet nieuw Ne derlands kwaliteitsdrama. Daarvoor komt Videoland (het streamingsplatform van RTL) in aanmerking, maar ook grote bui tenlandse spelers als Netflix, Dis ney plus en Amazon, zo liet NPO- baas Shula Rijxman gisteren we ten in haar nieuwjaarstoespraak. ,,We willen een experiment be ginnen waarbij tot en met 2021 in totaal vijf grote producties moge lijk zijn", lichtte Rijxman haar plannen toe. ,,Partijen die zich hiervoor kunnen aanmelden zijn mediadiensten met een eigen platform voor kijkers.'' De bestuursvoorzitter van de NPO heeft twee belangrijke rede nen voor de potentiële samen werking: ,,Er is dan meer budget voor de hele Nederlandse crea tieve industrie en een Nederlands e Samenwerking zorgt voor meer budgetvoorde creatieve industrie product dat breder zichtbaar wordt." Het is dan voor het eerst in de geschiedenis dat de publieke om roep de samenwerking zoekt met commerciële partijen die ook een eigen platform hebben. ,,Met een experiment kunnen we een goed beeld krijgen van alle voor- en na delen", verduidelijkt Rijxman. De NPO geeft aan de komende jaren ook zelf te blijven investe ren in Nederlands drama. ,,Ons publieke product is het waard om gezien en gehoord te worden in het overvolle medialandschap." Rijxman kondigde in haar toe spraak verder aan dat er een actie plan wordt ontwikkeld om j onge- ren beter te bereiken en dat jong talent bij de NPO nog meer ruimte krijgt om zich te ontwik kelen. Ook riep ze de politiek op om de plannen rond minder Ster reclame te heroverwegen. ,,Zorg ervoor dat demaatregelen niet ten koste gaan van de programma's. Villamoord In het onderzoek zijn cruciale fouten gemaakt, —Radiopresentator Lara Rense opteert in de Vara-gidsv oor Suse van Kleef, correspondent van deze krant, als voetbalcommentator vrijdag 17 januari 2020 GO TELEVISIE Omroep NTR eert Aart Staart jes vanavond met een Sesam straat-marathon op Zappelin. Tussen 17.00 en 20.00 uur zijn afleveringen te zien waarin de zondag overle den acteur een prominente rol speelt. MUZIEK Bioscopen in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Alk maar organise ren een filmfes tival van 1 tot en met 20 februari, om Bob Marley te eren. Er zijn films te zien over de reggae- legende die in 1981 overleed, zijn erfenis en Jamaica. 3 ■u Meto AbZagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32