11 14 4 30 TENNIS AUSTRALIAN OPEN Voor het eerst sinds 2009 is het tennisjaar begonnen zonder Nederlandse man in de top 100. Dikke kans dat hetzelfde geldt voor het deelnemersveld van de Australian Open. Hoe dat komt? We vroegen het twaalf prominenten. ,,Met de juiste begeleiding vanuit de bond had De Bakker nu nog in de top 5 gestaan.'' Het is juli 2010 als Thiemo de Bakker, 21 jaar, de top 40 bereikt op de ATP- ranglijst. Velen dichten het toptalent, vier jaar eerder juniorenkampioen op Wim bledon, een grote toekomst toe. Maar het loopt anders. De tennisser uit 's- Gravenzande glijdt geleidelijk af naar zijn huidige ranking, 504de. ,,De Bakker is hét voorbeeld voor de afge lopen vijftien jaar, dat is waar de Ne derlandse tennisbond voor staat'', vindt John van Lottum, eind jaren 90 zelf de nummer 62 van de wereld. ,,Zo'n jongen hadden ze helemaal af moeten zonderen met de allerbeste coach. Vol budget erop, dan had hij nu nog steeds in de top 5 gestaan.'' De Bakker (31 inmiddels) reageert: ,,Het is heel makkelijk om zo te pra ten, John was ook een betere tennis ser dan zijn behaalde prestaties. Als ik nu terugkijk, had ik op een aantal momenten voor andere personen ge kozen. Ik heb alleen maar toppers om me heen gehad, maar die mensen waren misschien net iets te lief, waar ik met mijn karakter misbruik van maakte. Dat heeft ook te maken met hoe ik ben opgevoed en hoe vroeg ik uit huis ben gegaan. Misschien miste ik net een vaderfiguur in mijn leven. Je kunt kijken naar tenniskwalitei- ten, maar dat is slechts een puzzel stukje in een carrière.'' In gesprek met insiders komen meerdere stuk jes regelmatig terug, in de complexe puzzel richting de tennistop. 'Wanbeleid' De generatie in het spoor van Robin Haase (32), tot augustus vaste klant in de top 100, bestaat niet alleen uit De Bakker. Ook Jesse Huta Galung (34) en Antal van der Duim (32) werden nooit stabiele top 100-spelers. Ze ver wijten de KNLTB niets. Van Lottum zoekt het wél bij de bond. ,,Er is vijf tien jaar lang wanbeleid gevoerd, al lemaal half-half, er is met te veel mensen rekening gehouden.'' Ook Martin Verkerk, in 2003 fina list op Roland Garros, is kritisch. ,,De opleiding is te veel gefocust geweest op de top 3 per leeftijdscategorie, ter wijl jongens daarbuiten misschien Soms is het gewoon niet jouw tijd als land in het mannentennis veel beter waren. De bond moet op nieuw gaan opbouwen en dat duurt jaren, want na Haase komt er hele maal niks. Dat is de prijs van jaren lange verkeerde visie.'' Geen top 100-tennissers, het is een hard gelag voor een land dat tussen 1990 en 2005 kon teren op zes spelers in de top 20. Richard Krajicek, Jacco Eltingh, Paul Haarhuis, Jan Sieme- Tegenwoordig maakt een balletje missen niet uit, we pakken gewoon de volgende rink, Sjeng Schalken en Martin Ver kerk, allen schitterden ze op grand slams. Alex Reijnders, inmiddels werkzaam bij de KNLTB, werkte als coach tussen 1988 en 2004 samen met de helft van dat gezelschap. ,,Wij zeiden toen regelmatig tegen elkaar: later gaan we ons realiseren dat dit niet gemiddeld is. Daarmee zeg ik niet dat het nooit meer kan, maar die jongens hebben elkaar naar een on gelofelijk hoog niveau getrokken.'' Haarhuis, een van Reijders' voorma lige pupillen en inmiddels werkzaam als bondscoach mannen en Davis Cup-captain, vult aan: ,,Ik denk niet dat er een andere individuele wereld- sport is met zoveel concurrentie. Met de periode van onze generatie moet je misschien niet willen vergelijken.'' Haase, inmiddels dus op zijn laagste positie (161) in jaren, is stelliger: ,,Die generatie was een uitzondering.'' En Krajicek, als Wimbledonkam- pioen van 1996 nog altijd de enige Nederlandse grandslamwinnaar in het enkelspel, stelt het nog simpeler. ,,Soms is het gewoon niet jouw tijd als land in het mannentennis." Gouden generatie Een verschil tussen de gouden gene ratie en de Nederlandse tennissers van nu? Computerspelletjes, mobiele telefoons en aanverwante zaken. Tjerk Bogtstra, al ruim 25 jaar tennis- coach, ziet het bij jeugd die hij traint. ,,Ze hebben ontzettend veel prikkels van buitenaf. Dat gaat gewoon niet samen met tennis. Vroeger hield je je met tennis bezig, daarnaast ging je naar school, dat was je leven.'' Haar huis: ,,Wij vinden in Nederland school ook heel belangrijk, en te recht, want de kans dat je dat later nodig hebt is 99,9 procent. Maar in het buitenland zeggen ze: ga gewoon vol voor het tennis.'' Als het om mentaliteit gaat, valt vaak de naam van Henk van Hulst, oud-coach van onder anderen El- tingh, Haarhuis, Schalken en Van Lottum. De laatste: ,,Je durfde geen 'goedemorgen' te zeggen tegen Henk, je wist nooit hoe zijn pet stond. Maar hij kon op spartaanse manier spelers naar de top begeleiden. Hard werken, bloed op je knie, en dóór. Als je daar niet tegen bestand bent, ga je het sowieso niet redden.'' Schalken, begin deze eeuw nog de nummer 11 van de wereld: ,,Als je één keer een bal miste, kreeg je een bak geluid over je heen. Tegenwoordig maakt een balletje missen niet uit, we pakken gewoon de volgendeDe confrontatie met jezelf aangaan, daar word je heel goed van.'' Volgens Haarhuis spelen de ouders ook een Richard Krajicek Hoogste ranking «war 3* Hoogste ranking Hoogste ranking Martin Verkerk vrijdag 17 januari 2020 GO Bloed op je knie en dóór, Jesse van Someren - Richard Krajicek - Sjeng Schalken SUliiiiiilü De vorige generatie Nederlandse tennis sers was zeer succes vol, anders dan de mannen die momen teel het hoogst staan op de wereldranglijst. FOTO'S AFP/EPA/ANP/GETTY Wimbledon- kampioen 1996 Halvefinalist US Open 2002 Finalist Roland Garros 2003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30