Negen miljoen mensen betaald aan het werk StlPj ^J^engdTJ5J sfipreizen.nl ECONOMIE 23 COSTA CRUISES AANBOD VANUIT NEDERLAND Recordaantal Nederlanders met een baan Cruise Noorse Fjorden Steden Cruise naar magisch IJsland (©088-7070600 vrijdag 17 januari 2020 Gisteren begon de vijftigste editie van de Vakantiebeurs, die in de Jaarbeurs in Utrecht gehouden wordt en nog tot en met zondag duurt. Bezoekers kunnen inspiratie opdoen voor vakanties en uitjes. foto robin utrecht Nog nooit hadden zoveel men sen een betaalde baan: meer dan 9 miljoen mannen en vrou wen waren eind vorig jaar aan het werk. De enorme arbeids participatie van 69 procent is meteen het hoogste percentage van de afgelopen vijftig jaar. Economieredactie Den Haag Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) houdt pas sinds 1969 bij hoeveel mensen exact aan het werk zijn. In die tijd lag de netto arbeids participatie rond de 59 procent. De netto arbeidsparticipatie is het deel van de beroepsgeschikte be volking (tot wie alle 15- tot 75-jari- gen worden gerekend) met een be taalde baan. Midden jaren 80 daalde die naar een absoluut dieptepunt van 54 procent, toen de Neder landse economie in een diepe crisis zat en de werkloosheid snel opliep. In de jaren 90 van de vorige eeuw begon de arbeidsdeelname weer iets te stijgen. Pas in 1995 werd het percentage van 1970 overtroffen om te pieken in 2008, aan de vooravond van de kredietcrisis. Toen was bijna 68 procent van de beroepsbevol- king aan het werk. Het CBS plaatst wel een kantte kening bij de cijfers: de arbeidspar ticipatie van mannen en vrouwen heeft zich in de afgelopen vijftig jaar behoorlijk verschillend ont wikkeld. Bij vrouwen is er vrijwel steeds een stijgende lijn geweest, van ruim 34 procent in 1969 tot ruim 64 procent in 2019. Bij man nen ligt de arbeidsparticipatie juist lager dan vijftig jaar geleden, ruim 73 procent in 2019 tegenover 84 pro cent in 1969. Het aantal mensen met een baan nam in oktober, november en de cember van 2019 met zo'n 17.000 per maand toe. Het aantal mensen dat als werkloos stond geregistreerd i Bij vrouwen was de arbeidsparticipatie 34 procent in 1969, en 64 procent in 2019 nam af met 7000 per maand, tot 302.000 werkzoekenden in decem ber. Het werkloosheidspercentage kwam daarmee in de laatste maand van het jaar uit op 3,2 procent. In december hadden 4 miljoen mensen om uiteenlopende rede- nen geen betaald werk. Naast werk lozen ging het om 3,7 miljoen men sen die niet recent hebben gezocht en/of niet direct voor werk beschik baar waren. Zij worden niet tot de beroepsbevolking gerekend. Niet tevreden Uitkeringsinstantie UWV telde in december 223.000 lopende WW- uitkeringen. Eind 2018 waren dat er nog 263.000. Dat komt neer op een afname van 15 procent. Minister Wouter Koolmees (So ciale Zaken en Werkgelegenheid) liet weten blij te zijn met deze cij fers over de arbeidsmarkt. ,,Een re cord! Het aandeel werkenden in Nederland is de afgelopen vijftig jaar nog nooit zo hoog geweest. Daar mogen we allemaal trots op zijn." Volgens de minister is er nog wel werk aan de winkel. Niet ieder een is tevreden met zijn werk. De verschillen tussen vast en flexwerk zijn bijvoorbeeld nog te groot, net als de verschillen tussen werkne mers en zelfstandigen (zzp'ers), al dus de bewindsman. Koolmees noemt de nieuwe arbeidsmarktwet (WAB), die op 1 januari is ingegaan, een stap in de goede richting om die verschillen te verkleinen. V reizen enlJ 10 of 11 dagen 14* Costa Fortuna 13 of 15 dagen 4* Costa Fortuna zie stipreizen.nl/crcjfb zie sfipreizen.nl/crcfib 50% korting op de 2e persoon in de hut!* Vertrek en aankomst IJmuiden Cruise o.b.v. volpension Keuze uit o.a. Flam, Bergen, Stavanger, Geiranger en/of Molde Vertrek mei t/m augustus 50% korting op de 2e persoon in de hut!* Vertrek en aankomst IJmuiden Cruise o.b.v. volpension O.a. Lerwick, Seydisfjordur, Akureyri, Reykjavik Grundarfjöröur Alléén vertrek op 18 juni en 12 juli ov\j$ ook op GO Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. *De korting van 50% korting op de 2e persoon in de hut is reeds in bovenstaande prijzen verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23