0) \^m 20 ECONOMIE De Amerikaanse president Donald Trump slaat steeds wilder om zich heen op handelsgebied. ,,Het gebruik van handelssancties als politiek instrument is geëxplodeerd.'' Kort Noors softwarebedrijf koopt Nederlands Circle Software Het Noorse softwarebedrijf Visma heeft op nieuw een Nederlandse onderneming inge lijfd. Dit keer ging Circle Software voor de bijl. Eerder kochten de Noren Idella en Raet. Circle Software richt zich op cloudsoftware voor de publieke sector. Hoeveel Visma voor de aankoop betaalt, is niet naar buiten ge bracht. Visma zou 600 miljoen euro hebben betaald voor Raet. KitKat krijgt eerdaags duurzame verpakking Levensmiddelenconcern Nestlé gaat vaker gebruikmaken van gerecycled plastic voor de verpakkingen van zijn producten. Het bedrijf achter chocoladereep KitKat heeft hiervoor een budget vrijgemaakt van ruim 2 miljard euro. Nestlé beloofde eerder dat in 2025 alle verpakkingen duurzaam zijn. PSA Group in mineur Het Franse autoconcern PSA Group, maker van de merken Peugeot en Citroën, heeft in 2019 de wereldwijde verkoop met 10 procent zien dalen. Het bedrijf, met ook Opel, Vaux- hall en DS, verkocht vorig jaar in totaal 3,5 miljoen auto's, terwijl er een jaar eerder nog bijna 3,9 miljoen auto's aan de man werden gebracht. De leveringen van auto's in China vielen meer dan 55 procent terug. Recordbelegging vastgoed Beleggers hebben afgelopen jaar opnieuw een recordbedrag in Nederlands vastgoed gestoken. De investeringen gingen licht om hoog naar 20,8 miljard euro. Woningen en zorgvastgoed zijn als investeringsobjecten populairder dan ooit, stelt CBRE, een ad vies- en beleggingsbureau dat is gespeciali seerd in commercieel vastgoed. Volgens de onderzoekers werd vorig jaar voor het eerst meer dan 1 miljard euro in Nederlands zorg- vastgoed gestoken. AND Galapagos SnowWorld Randstad SPANNING INTERNATIONALE HANDEL ven leek de span ning in de han delswereld af te nemen na de on dertekening van een handelsak koord tussen de VS en China. Maar direct doken er berichten op in de Amerikaanse pers dat Trump nu zijn pijlen op Europa gaat richten. Dat bleek de afgelopen tijd al met de Amerikaanse druk om ons 'eigen' ASML geen vergunning te geven voor de export van een ge avanceerde chipmachine naar China. En bedrijven die actief zijn bij de aanleg van de gaspijpleiding van Rusland naar Duitsland, Nordstream 2, moesten daarmee ophouden op straffe van uitslui ting van contracten voor de Ame rikaanse markt. Voor het Neder lands-Zwitserse bedrijf Allseas was dat voldoende reden om te stoppen met het leggen van de pijpleiding. En deze week lekte uit dat Trump overweegt een importhef fing op te leggen op Europese auto's als Europa niet harder op treedt tegen Iran. Een bericht dat door de Amerikaanse ambassa deur bij de Europese Unie overi gens als 'fake news' werd bestem peld. Voorsprong Het probleem met Trump is dat hij handelsconflicten creëert voor verschillende doeleinden. Bij ASML gaat het overduidelijk om economisch protectionisme. Trump wil de Amerikaanse chip industrie beschermen tegen Chi nese concurrentie. Door de export van de meest geavanceerde chips machines te verbieden kan China niet de nieuwste generatie snellere en krachtigere chips produceren. Daarmee blijft de Amerikaanse voorsprong op dit gebied gehand haafd. Economisch protectionisme speelt ook duidelijk mee bij de sancties rond Nordstream 2. Offi cieel zegt de VS dat Europa zich zo te afhankelijk maakt van Russisch gas. Dat geeft Rusland een machtsmiddel om de Europese politiek te beïnvloeden. Maar tege lijk zei Trump erbij dat Europa meer dan welkom was om Ameri kaans gas te kopen. Gas dat de Amerikanen in grote hoeveelhe den produceren, maar waar ze veel te weinig afzetmarkt voor hebben. Aan de andere kant zijn er puur politieke handelssancties, zoals bij Iran en Cuba. Daar is Trump heel scheutig mee, ziet Cedric Ryn- gaert, hoogleraar internationaal recht aan de Universiteit Utrecht. ,,Trump politiseert handelssanc ties veel meer dan zijn voorgan gers. Bij hem is het bijna een oor logsmiddel. Daarin waren zijn voorgangers Obama en Bush veel terughoudender.'' Trump gaat erg ver. ,,Hij tast de economische soevereiniteit van Europa aan'', zegt Ryngaert. Voor veel bedrijven is de Amerikaanse markt van groot belang. Die willen ze niet kwijtraken. Niet alleen Europa wordt aange pakt. Deze zomer dreigde Trump Trump snapt niets van wereldhandel. Hij denkt dat winst voor het ene land verlies is voor het andere nog met hoge importtarieven te gen Mexico als dat land de illegale emigratie naar de VS niet zou aan pakken. ,,De dreiging niet langer zaken te kunnen doen in de VS is de be langrijkste reden voor Europese bedrijven om te voldoen aan de eis van de VS om het Amerikaanse buitenlandbeleid te volgen'', zegt Raoul Leering, hoofd onderzoek internationale handel bij ING. En er zijn meer manieren voor de VS om zijn gelijk af te dwingen. ,,Grote bedrijven halen bijvoor beeld geld op op de Amerikaanse financiële markten. Die mogelijk- Op internationaal handelsgebied geldt inmiddels het recht van de sterkste heid verliezen ze dan. En Ameri kaanse banken mogen geen trans acties meer met je doen'', zegt Leering. Dat kan vervelend uit pakken. Stel, je hebt een deal ge maakt in de VS, maar je krijgt je geld niet. Een probleem is dat Trump ge- makkelijk weg kan komen met de sancties. ,,Op internationaal han delsgebied geldt inmiddels het recht van de sterkste'', zegt Lee ring. Dat heeft te maken met het wegvallen van de wereldhandels organisatie WTO als scheidsrech ter. Met het keer op keer dwarsbo men van de aanstelling van nieuwe rechters, heeft de VS het hof dat toeziet op handelsafspra ken de facto op non-actief gezet. Ryngaert vreest 'dat de hel los kan breken' nu er geen scheidsrechter meer is die Trump kan tegenhou den. Naast sancties heeft Trump ook importtarieven opgelegd voor pro ducten uit diverse landen. Dat doet hij om de eigen industrie te beschermen tegen wat hij 'oneer lijke concurrentie' noemt. Zijn be lofte de staalindustrie te bescher men tegen buitenlandse concur renten speelde een belangrijke rol bij zijn verkiezing tot president. Steven Brakman, hoogleraar in ternationale economie aan de Rijksuniversiteit Groningen, snapt Trump wel. „Trump wijst erop dat de midden klasse meer dan vroeger last heeft van de globali sering. Vroeger verdwe nen er ook banen, kijk naar de textielindu strie, maar mensen vonden gemakkelijk een andere baan. Dat is niet langer het geval.'' Die angst en frustratie probeert Trump weg te ne men met protecti onistische maatre gelen. Minder im porteren en meer zelf produceren is zijn motto. Maar daarmee spant hij het paard achter de wagen. „Trump snapt niets van we reldhandel. Hij denkt dat de winst van de ene partij het verlies van de andere partij is. Maar zo werkt het niet" aldus Brakman. Zolang de Amerikanen meer consumeren dan produ ceren, blijft het handelstekort bestaan. Door import duurder te maken via heffingen betalen de 'gewone' Amerikanen uiteindelijk alleen maar meer voor hun pro ducten. De wapenstilstand die Trump met China bereikte, stelt de hoog leraar niet gerust. ,,Het is voor het eerst dat een conflict wordt ver minderd. Het kan een kentering zijn. Maar ik vraag me af of hij in een verkiezingsjaar rustiger aan gaat doen.'' EERDER RAET EN IDELLA AANGEKOCHT NESTLÉ GEBRUIKT GERECYCLED PLASTIC VERKOOP IN CHINA VALT VER TERUG 20,8 MILJARD EURO o vrijdag 17 januari 2020 GO De kaartenma ker was een op vallende stijger gisteren. 4,1% De biotechno- loog ging aan kop in de AEX en bereikte de hoogste koers ooit. De uitbater van skihallen zag de omzet het afge lopen boekjaar flink stijgen, mede dankzij overnames. De uitzender stond onderaan de AEX na een winstalarm van de Britse deta- cheerder Hays. o Leren leven met Peet Vogels Washington/Rotterdam - Steven Brakman, hoogleraar internationale economie -Raoul Leering, onderzoeker internationale handel bij ING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20