II NIEUWS 17 Nederlandse ervaring met MH17 kan slachtoffers Iraanse vliegramp helpen el 088-0885 886 In het onderzoek naar het door Iran neergeschoten vliegtuig moeten Nederlandse experts en ervaringen die zijn opgedaan tijdens het onderzoek naar MH17 een belangrijke rol gaan spelen. In het statige Canada House in Lon den kwamen gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van Ca nada, Zweden, Afghanistan, Oe kraïne en het Verenigd Koninkrijk bij elkaar voor topoverleg over het internationale onderzoek naar de ramp met vlucht PS752. Het vlieg tuig stortte vorige week kort na het opstijgen neer in Iran. Daarbij kwa men alle 176 passagiers om het le ven. Iran geeft toe dat het de Boeing heeft neergehaald: het Iraanse leger zegt dat het vliegtuig per ongeluk is neergeschoten, en spreekt van een menselijke fout. Onderste steen De vijf landen verloren allemaal burgers bij de crash, en hebben zich nu verenigd in de 'Internationale coördinatie- en responsgroep voor de families van de slachtoffers'. De ministers trekken samen op in een poging de onderste steen boven te krijgen en de verantwoordelijken te straffen. ,,We hebben een raam werk opgesteld voor de samenwer king met Iran na deze tragedie. We willen verantwoording, transpa rantie en rechtvaardigheid voor de familie en geliefden van de slacht offers'', zei Francois-Philippe Champagne, minister van Buiten landse Zaken van Canada, op de persconferentie na afloop. ,,De fa milies willen antwoorden. De mensen met wie ik hier vandaag sta willen antwoorden. En de interna tionale gemeenschap wil antwoor den. Wij zullen niet rusten voordat we die antwoorden hebben.'' Hoewel Nederland geen burgers verloor, was ook Stef Blok aanwe zig. De minister van Buitenlandse Zaken was uitgenodigd om de erva ringen met onderzoek naar ramp- vlucht MH17 met zijn collega's te delen. ,,Hij heeft ons verteld dat het heel belangrijk is om met een stem te spreken, en onze acties goed te coördineren", zei Champagne. ,,Dat is belangrijk, want dit wordt een maandenlange, of hoogstwaar schijnlijk een jarenlange samen werking.'' Daarnaast benadrukte minister Blok dat de positie van de nabe staanden alle aandacht verdient. ,,Stel hen voorop in deze verschrik kelijke dagen. Zij zitten met rouw verwerking en daarnaast ook met heel praktische vragen. Mijn Cana dese collega kwam met een voor beeld van een 19-jarige student die beide ouders is verloren. Die is overdonderd door het verlies, maar heeft ook geen geld om te leven.'' Het zijn herkenbare zaken waar de Nederlandse overheid ook vragen over kreeg in de nasleep van de MH17. Blok: ,,Waar kunnen we te- Stel de nabestaanden voorop in deze verschrikkelijke dagen na de ramp recht, hoe kunnen we bij onze bankrekening, hoe zorgen we dat de lichamen van de slachtoffers geïdentificeerd worden en naar huis kunnen komen om begraven te worden? Daar geven onze ex perts nu advies in.'' Bijna zes jaar nadat het toestel van de MH17 werd neergeschoten erkent Rusland nog steeds geen aansprakelijkheid. De bijeenkomst van gisteren was voor Blok dan ook een mogelijkheid dat weer onder internationale aandacht te brengen. ,,Ik ben hier om steun te verlenen aan andere landen, maar ook om te zeggen: blijft u ons ook ondersteu nen, zo lang wij dat nodig hebben, om Rusland zo ver te krijgen dat het hun aansprakelijkheid erkent.'' Iran doet dat in het geval van de neergehaalde vlucht PS752 wel: ,,Dat is een enorm verschil met de Russische federatie en MH17. Daar hebben Nederland en Australië de aansprakelijkheid ingeroepen on der internationaal recht'', zegt Blok. ,,Ik vind dat Iran hierin een voor beeld is voor Rusland. Zij hebben die eerste stap gezet, en dat zou voor Rusland reden moeten zijn om die stap nu ook te zetten.'' Algemeen wordt die stap van Rusland niet snel verwacht: erken ning van betrokkenheid bij het le- veren van de raket die MH17 neer haalde, betekent ook dat Rusland erkent dat het militair actiefis in de strijd in Oost-Oekraïne, iets wat het land nog altijd stellig ontkent. Genoegdoening De verwachting is dat - hoewel Iran de verantwoordelijkheid voor het neerschieten van het vliegtuig op zich neemt - er nog een lange weg te gaan is in het onderzoek, de eventuele rechtsvervolging en mo gelijke financiële compensatie voor de nabestaanden. Dat ziet Blok ook: ,,Het is zaak dat die aansprakelijkheid wordt omge zet in genoegdoening naar de nabe staanden. Hopelijk wordt dat niet zo'n langdurig project als waar wij met de MH17 in verwikkeld zijn. Maar dat vraagt nu direct voorbe reiding op juridisch en diplomatiek terrein en ook daar hebben we van daag advies over gegeven, en dat zullen we blijven doen. Dat is ons ook nadrukkelijk gevraagd.'' vrijdag 17 januari 2020 Getroffen landen komen bijeen Suse van Kleef Londen —Stef Blok, minister M Eerder deze week vonden op verschil lende plekken in Canada wakes plaats voor de slachtoffers van de ramp met vlucht PS752. FOTO REUTERS Kras.nl/91262 Kras.nl/91260 O.a. Dordrecht, Nijmegen en Keulen Incl. busreis per comfort touringcar Vertrek: 30 april vanaf Rotterdam O.a. Gent, Antwerpen en Middelburg Afvaart en aankomst Rotterdam Vertrek: 23 april en 8 augustus 1/ O.a. Keulen, Königswinter en Koblenz Unieke route over smalle Saar Vertrek: 21 juni O.a. Koblenz, Cochem en Trier 11Exclusief bij KRAS! Vertrek: 27 juni en 22 augustus O.a. Harlingen, Leeuwarden en Sneek Afvaart en aankomst Arnhem Vertrek: 11 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17