Oud-diplomaat wordt verdacht van spionage Aanklachten tegen Trump voorgelezen in Senaat VS NIEUWS 15 Data aan China doorgespeeld NA DE BRAND HOOP /«.»?- -jf Behalve de Duitse lobbyist zijn er twee medeverdachten, collega's van een ander lobbybedrijf. Het on derzoek tegen de drie lobbyisten leidde gisteren tot negen huiszoe kingen in kantoren en woningen op verschillende plekken. Daarbij werd mogelijk bewijsmateriaal in beslag genomen, maar arrestaties bleven uit. De zaak kwam vorig jaar aan het rollen na informatie van een inlich tingendienst. Na de tip werden de telefoons van de drie verdachten af geluisterd en analyseerden recher cheurs de reisbewegingen van de toestellen en van de mannen zelf, verklaarden bronnen dichtbij het onderzoek tegenover de Süd- deutsche Zeitung. De Duitse oud-di plomaat zou in China een ontmoe ting hebben gehad met een functi onaris van het ministerie van Staatsveiligheid die verantwoorde lijk is voor de contacten met ge heim agenten. Ambassadeur Daarna zou de Duitser een van de andere lobbyisten hebben gerekru teerd als informant voor de Chine zen. Deze medeverdachte zou de staatsveiligheidsfunctionaris ook hebben ontmoet. Verdachte num mer drie zou slechts verklaard heb ben bereid te zijn in de toekomst ook informatie door te spelen. De voormalige topdiplomaat heeft volgens beide Duitse media een lange carrière achter de rug in de EU-diplomatie. Hij werkte de cennia voor de Europese Commis sie, onder meer als ambassadeur in verschillende landen. In al zijn functies had de Duitser te maken met de Volksrepubliek China. Het lobbybedrijfwaarvoor de ex- diplomaat werkt, adviseerde vol gens Der Spiegel in het verleden grote en bekende Duitse bedrijven. In een verklaring tegenover het weekblad zegt het bedrijf dat zijn werknemer de beschuldigingen aan diens adres 'hevig' ontkent. De bewuste firma wil tegenover deze krant niet reageren op de zaak. Als de verdenkingen tegen de Duitse lobbyist en zijn medever dachten bevestigd worden, dan zou dat een zeldzaam succes zijn voor de veiligheidsdiensten. 'Spionage- activiteiten door China blijven in Duitsland meestal zonder gevolgen omdat het bewijs te dun is'', schrijft de Süddeutsche Zeitung. O Na de tip werden de telefoons van de drie verdachten afgeluisterd Chinese inlichtingendiensten ver zamelen in Duitsland vooral infor matie in de politiek, het leger, het bedrijfsleven en de wetenschap, maar worden ook ingezet om de Duitse economie te beïnvloeden. Doel is het behalen van nog meer strategische voordelen en het be vorderen van de eigen economische belangen. Speciale aandacht hebben de Chinezen voor innovatieve bedrij ven en onderwijsinstellingen met geavanceerde technologieën. ,,Chi- nese geheime agenten zijn aanwe zig bij(semi-)officiële vertegen woordigingen in de Bondsrepu bliek, vaak vermomd als diplomaat of journalist'', staat in een binnen lands veiligheidsrapport uit 2018. De Democratische parlementariër Adam Schiff, die optreedt als hoofdaanklager, presenteerde toen de aanklachten tegen Trump. De beschuldigingen zijn goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden, waar de Democraten in de meer derheid zijn. Zijbeschuldigen Trump van machtsmisbruik en het tegenwerken van het Congres. Hij zou Oekraïne hebben gevraagd een onderzoek in te stellen naar zijn po litieke rivaal Joe Biden. De Demo- craat heeft laten weten zich kandi daat te stellen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 2020. Het Witte Huis weigerde daarna getuigen en documenten beschik baar te stellen aan parlementariërs die dat onderzochten. In de Senaat wordt later ook opperrechter John G. Roberts Jr. verwacht. Dan gaan de senatoren, die dienst doen als ju ryleden, een eed afleggen waarin ze beloven 'onpartijdig' te zullen op treden. Voor een veroordeling is een tweederdemeerderheid nodig. Waarnemers verwachten dat Trump zal worden vrijgesproken. Zijn Republikeinse Partij heeft de meeste senaatszetels in handen. vrijdag 17 januari 2020 Een gewezen topdiplomaat uit Duitsland staat centraal in een spionageonderzoek van Duitse justitie. Justitie verdenkt de voormalige EU-ambassadeur van het doorspelen van econo mische en privégegevens aan het Chinese ministerie van Staatsveiligheid. Caspar Naber Berlijn WASHINGTON Het afzettings proces tegen de Amerikaanse president Donald Trump in de Senaat is donderdag formeel van start gegaan. De grond is verschroeid en zwartgeblakerd, maar toch toch steken er weer nieuwe groene sprietjes uit, de eerste tekenen van voorzichtig her stel in Australië. Het meteorologisch instituut van Australië verwacht dat in maart genoeg regen valt om de bosbranden te blussen die het zuidoosten van het land teisteren. Maar zelfs als de branden worden geblust, zijn nog maanden van bovenge middelde hoeveelheden neer slag nodig om de gevolgen van de droogte te bestrijden. Bovendien ligt volgens Weer- plaza een nieuw gevaar op de loer. Wanneer buien lang blij ven hangen boven droge grond, kan de bodem verza digd raken. Het gevolg is dat het water dan bovengronds over het land spoelt. „Na de bosbranden kunnen Austra liërs zich dus op gaan maken voor overstromingen", aldus een woordvoerder van Weer- plaza. foto's ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15