prescan NIEUWS 13 eIk wil controle over mijn gezondheid.' Export landbouwgoederen Ten opzichte van 2018 steeg de ex port met 4,6 procent. Dat blijkt uit onderzoek van Wageningen Eco nomic Research (WUR) en het CBS in opdracht van het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Hogere prijzen spelen een be langrijke rol bij de waardegroei van de uitvoer. Ongeveer twee derde van de exportgroei komt door prijsstijgingen en een derde deel door volumegroei. Sierteelt (zoals bloembollen, planten en boomkwekerijproducten) had in 2019 met 9,5 miljard de hoogste exportwaarde binnen de land bouwsector. Gevolgd door vlees (8,8 miljard), zuivel en eieren (8,6 miljard), groenten (7,3 miljard), fruit (6,2 miljard) en dranken (zo als bier) met 5,8 miljard euro. China De exportwaarde van vlees steeg vorig jaar met 8 procent. Met name de export van varkensvlees naar China nam sterk toe. Van 117 miljoen euro in 2018 tot 377 mil joen in 2019. Dit hangt samen met het uitbreken van de Afrikaanse varkenspest in grote delen van Azië. Hierdoor was er vanuit China veel vraag naar buitenlands vlees en stegen de prijzen. Buurland Duitsland is en blijft onze belangrijkste afzetmarkt. Een kwart van de geëxporteerde landbouwgoederen gaat naar onze oosterburen. Nummer twee is België (11 procent), gevolgd door het Verenigd Koninkrijk (9 pro cent), Frankrijk (8 procent) en Ita lië (4 procent). De grootste stijger in de top tien is China met 22 procent. Behalve de vraag naar Nederlands var kensvlees steeg daar ook de vraag naar ons babymelkpoeder. Ook de import van landbouw producten (zoals cacao, sojabo nen, granen en fruit) groeide en wordt voor 2019 geraamd op ruim 64 miljard euro. Het leeuwendeel van deze invoer wordt direct weer uitgevoerd - dat is zogeheten doorvoer, en telt mee in het land bouwhandelsoverschot. Dat komt uit op 30,5 miljard, een record. Nederland is de op een na grootste landbouwexporteur ter wereld. De VS exporteerde in 2018 voor ongeveer 164 miljard dollar aan landbouwgoederen, dit is ruim 9 procent van de wereldhandel in deze sector. Nederland volgt met een aandeel van 6 procent op enige afstand. Of we als klein land ook de ko mende jaren zo groot blijven als landbouwexporteur, is volgens econoom en landbouwdeskun dige Krijn Poppe de vraag. ,,Vooral door de druk op het klimaat, is de sector genoodzaakt duurzamer te werken. De veestapel zal hoe dan ook krimpen. Dat gebeurt doordat veel boeren geen opvolgers hebben, maar ook het compenseren door de overheid draagt daaraan bij. Zo is de subsidieregeling van het kabinet voor het beëindigen van varkens houderijen een groot succes. Meer dan vijfhonderd bedrijven hebben zich ervoor ingeschreven. Een royale rijksvergoeding is ook nodig om on der meer de stikstofuitstoot aan te pakken.'' Varkensstapel Door de regeling zal de varkenssta pel volgens landbouwminister Ca- rola Schouten met 7 tot 10 procent Top 10 bestemmingen landbouwgoederen vs iB 12,6 inkrimpen. Dat komt neer op zo'n miljoen varkens. Voor de boeren die doorgaan, is het volgens Poppe be langrijk dat hun inkomen in balans blijft. ,,Hogere prijzen zijn een op lossing, maar dat is van heel veel fac toren afhankelijk. We zullen zien hoe het zich ontwikkelt.'' Volgens de econoom hoeft de tot standkoming van de zogeheten kringlooplandbouw niet in één jaar te worden geregeld. ,,Het is van be lang een geloofwaardig proces in gang te zetten, duurzaamheidsinno vaties kosten tijd. Maar we moeten wel die kant op. Er zal in het buiten land echt wel vraag blijven naar duurzame en kwalitatief goede landbouwproducten.'' W Door varkenspest in Azië steeg de Chinese vraag naar vlees van elders Meer grip op je gezondheid? Doe onze health check. Eén dag, direct de uitslag. Nieuwsgierig? Kijk op prescan.nl of bel 074 255 9 255. Uit liefde voor het leven vrijdag 17 januari 2020 GO Nederlands product Sierteelt Vlees Zuivel en Groenten Fruit Dranken Bereidingen Bereidingen Rest voedsel- Cacao- eieren van groente van graan, industrie, bereidingen en fruit meet melk veevoer Nederland exporteerde vorig jaar in totaal 94,5 miljard euro aan landbouw producten. Ruim 68 miljard daarvan was van eigen makelij, de rest werd verdiend met doorvoer: het invoeren van producten om die direct te exporteren. '01 /'C120 MARK REIJNTJBNB, t'AH I -JAN DtH.H.bH RRAN' Wl JR. CBS Fi" TC: ft SHI JTTFRBTCCI Bloembollen en vlees helpen landbouw aan exportrecord De Nederlandse landbouwsec tor exporteerde vorig jaar voor 94,5 miljard euro aan produc ten. Dat is een record. Nooit eerder voerde Nederland zo veel aan landbouwgoederen uit. Sanne Schelfaut Wageningen Export Nederlandse miljard makelij en doorvoer, 2019 euro I Duitsland 23,6 België 10,8 Ver. Kon. 8,7 Frankrijk I I 7,7 Italië I 3,6 China 3,0 Spanje 2,8 Polen 2,6 170120 Zweden I 2,1 bron: wur, cbs Axjan Jagt Klant Prescan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13