EUWS 11 Veel Nederlanders vinden het lastig om zowel thuis als op het werk alle ballen in de lucht te houden, blijkt uit recent onderzoek. Het probleem speelt in tal van sectoren. ,,Er wordt te veel van mij gevraagd." RAPPORT WERKDRUK Sarah (26) Ik ben door Dagelijkse deadlines, een baas die ver wacht dat je ook nS je werk bereikbaar bent en de zorg voor thuis: het is niet vreemd dat een steeds groter deel van de Nederlanders bezwijkt onder de druk. Die conclusie is terug te vinden in het rapport van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en sluit aan op de ervaringen van mensen die ermee te maken kre gen. Het verhaal van winkelmedewerker Ria van der Meijden (57) is tekenend. ,,Ik ben door alle druk onderuit ge gaan. Ik kreeg lichamelijke klachten: aan mijn rug, nek en hoofdpijn." Van der Meijden werd mentaal erg labiel. ,,In een winkel is het niet handig als je meteen in huilen uitbarst als iemand iets aan je vraagt." Op haar werk krijgt het team regelmatig een nieuwe lei dinggevende en die wisselingen bren gen chaos met zich mee. ,,Je moet steeds opnieuw iets opbouwen met iemand. Elke keer komen er veel taken bij mij terecht, omdat ik er al langer werk. Ik heb het idee dat er te veel van mij wordt gevraagd." Heel veel sectoren hebben last van een hoge werkdruk. De zorg is er een van. Sarah Alblas (26) is verpleegkun dige in het Albert Schweitzer zieken huis in Dordrecht en tevens mede voorzitter van het actiecomité dat pleit voor een betere cao voor de me dewerkers. De werkdruk in het zie kenhuis loopt steeds verder op door het personeelstekort, het groeiend aantal chronische patiënten en de ver grijzing. ,,We moeten steeds meer met steeds minder doen." Verdrietig ,,Ik vind mijn werk echt ontzettend leuk, maar ik ben soms wel verdrietig om de situatie als ik naar huis rijd. Je kunt het door de druk niet altijd doen zoals je het wilt doen." Dat heeft zijn weerslag op het personeel, merkt Alblas. ,,Veel collega's komen met buikpijn naar het werk. Aan het begin van de dag lees je ook regelmatig in de app dat er een paar ziek zijn." Waar het volgens Alblas ook mis gaat: van verplegend personeel wordt verwacht dat ze het werk altijd oppak ken. ,,We hebben een groot verant woordelijkheidsgevoel. Je wilt ieder een goede zorg bieden, je kunt moei lijk iemand naar huis sturen." Omdat Op piekmomenten kom ik toch helpen, ook al ben ik vrij. Meer collega's doen dat Alblas geen kinderen heeft, kan ze makkelijker bijspringen als dat nodig is. ,,Op piekmomenten kom ik toch even helpen, ook al ben ik vrij. Meer collega's doen dat, dus gaten zijn snel opgevuld." Veel doen in minder tijd, daar heeft ook het onderwijs last van. Veel leer krachten vallen uit omdat ze de taken en de toenemende werkdruk niet aan kunnen. Een 54-jarige leerkracht uit het basisonderwijs in het westen van het land, die niet met haar naam in de krant wil, kan hierover meepraten. ,,Ik had net twee weken meivakantie ge had. Maar toen ik op maandag weer moest beginnen, was ik na het werk helemaal niets meer waard. Ik snapte niet hoe het kon." Achteraf gezien kan de docent wel bedenken waar het misging. ,,Ik rende continu van hot naar her, was heel de tijd bezig iedereen tevreden te hou den. Zowel op het werk als thuis." Een groot gezin met zes kinderen, een aan tal kleinkinderen en een man die werkloos thuis zit naast een baan die veel van je vraagt, dat is niet niks. ,,Dat is heel veel, te veel eigenlijk." Winkelmedewerker Van der Meij- den heeft drie kinderen, die allemaal hun eigen problemen hebben. ,,Daar- naast ben ik ook nog mantelzorger voor mijn dementerende moeder. Als er iets met mijn moeder gebeurt, kan ik op de werkvloer niet gebeld wor den. Laatst wist mijn moeder bijvoor- Gebrek aan autonomie op het werk beeld niet waar ze was, toen moest ik daar eigenlijk wel heen." Dat een ingewikkeld gezinsleven zijn beslag legt op je leven, daar kan Cindy (achternaam bij de redactie be kend) over meepraten. De gemeen teambtenaar heeft veel werk aan haar zoon met autisme. „Hoewel hij al 12 jaar is, kan hij niet alleen worden ge laten. Ik moet hem naar school bren gen en hem ophalen." Dat leverde grote problemen op toen Cindy onder druk van haar leidinggevende ineens andere werktijden moest gaan draaien. ,,Omdat een collega andere taken kreeg, moest ik mijn rooster daarop aanpassen. Maar dat gaat bij mij niet zo makkelijk." Slapeloosheid Haar leidinggevende bleef druk op haar uitoefenen. ,,Ze vroeg steeds hoe ver ik al was met het regelen. Ik kreeg er slapeloze nachten van." Cindy heeft met hulp van een bedrijfsmaat schappelijk werkster via Zorg van de Zaak meer overzicht gekregen. ,,De ambulante begeleiding voor mijn zoon is geregeld. Voor nu springt mijn zus bij en brengt en haalt hem, haar kinderen zitten namelijk op de zelfde school. Maar ook zij heeft een stressvol gezinsleven en ik wilde haar eigenlijk niet belasten." Van der Meijden kreeg ook hulp van een maatschappelijk werkster. ,,Hoewel het iets beter gaat, merk ik ook dat de paniek snel terugkomt. Ik moet echt alert blijven." De toekomst ziet ze niet zo rooskleurig in. ,,Een vaste medewerker gaat binnenkort met verlof, er komt een nieuwe lei dinggevende zonder ervaring. Dan moet ik voor mijn gevoel de boel draaiende houden in het team. Maar ik probeer het wel, want ik wil het ook heel graag." vrijdag 17 januari 2020 GO Met buikpijn naar de baas Sanne Wolters Rotterdam - Sarah Alblas, verpleegkundige Een deel van de werkenden dreigt te verzuipen, con stateerde de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid eer der deze week. Een toenemend aantal mensen heeft onzeker werk (36 procent in 2018). En bijna de helft van de wer kenden ervaart een gebrek aan auto nomie op het werk - ook dat aantal is toegenomen. De kwaliteit van werk in ons land is onge lijk verdeeld. Bij mensen die wer ken in de publieke sector staat die het meest onder druk. Zij hebben namelijk meer taken gekregen, terwijl hun autono mie is afgenomen. Ook flexwerkers ervaren minder au tonomie, zij hebben ook minder kansen op scholing en ont wikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11