Arts wil gooi doen naar lijsttrekkerschap van GroenLinks 10 NIEUWS Succesvolle topadvocaat van Harvey Weinstein is de schrik van feministen Donna Rotunno, de nieuwe advocaat van filmmagnaat Harvey Weinstein, verwacht vrijspraak voor haar cliënt en jaagt feministen op de kast met haar successen. omstreden beroemdheid in de Verenigde Staten. Op handen ge dragen door mannen die ze uit de gevangenis hield en verketterd door hardline-feministen die haar van verraad aan het hogere vrou- wenbelang beschuldigen. De dochter van een zakenman en een onderwijzeres, trekt zich er weinig van aan. ,,Er moeten geen bewe gingen zijn die de fundamentele rechten van een verdachte aantas ten, er moet altijd het vermoeden zijn van onschuld", zei ze in een interview. De advocaat gaat volle dig op in haar carrière en was als kind al gefascineerd door advoca- tenfilms. Op haar 29ste begon ze haar eigen kantoor en kreeg belangrijke klanten. Ze trok de aandacht met zaken die juist veel vrouwen niet willen doen, aldus een gepensioneerde rechter die met haar te maken had. Naar de bliksem Volgens oud-collega's heeft Ro- tunno geen tekort aan klanten sinds ze zich als een soort tegen wicht opwerpt van 'excessen' door de Metoo-campagne. Ze heeft meerdere malen gezegd dat repu taties en carrières van mannen naar de bliksem zijn geholpen door te haastige of rammelende beschuldigingen. Zelfs al werd de man in kwestie later in de rechts zaal vrijgesproken, de schade was dan al aangericht. Normale werk relaties tussen mannen en vrou wen zijn door #Metoo aangetast, denkt Rotunno. ,,Het is triest als mannen zich zorgen moeten ma ken als ze vrouwen een compli ment geven of aardig doen." Volgens de voormalige New Yorkse aanklager Jane Manning, die slachtoffers van verkrachting verdedigt, schiet Rotunno op haar beurt volledig door als ze beweert dat het bij veel aanklachten van seksueel misbruik alleen om fi nancieel gewin gaat. Zo'n kreet wordt totaal niet gestaafd door feiten, aldus Manning. Een collega verwacht dat Rotunno straks 'als een koning' dit proces afsluit, 'of zit met een ontevreden cliënt'. blok gelegd van de Metoo-bewe- ging. Met zo'n stelling maakt ze geen vriendinnen in feministische kringen. Bovendien denkt ze dat er in de meeste van dit soort zaken 'transacties' spelen. ,,In het alge meen wil ik hierover zeggen dat als een vrouw de keuze maakt zich in zulke omstandigheden te bege ven - Weinstein zeurde bij zijn slachtoffers om blote massages op zijn hotelkamer - dan zit daar ook instemming in", zei Rotunno tegen Fox News. En nog duidelijker tegen de zender ABC: ,,Als je geen slachtoffer wilt zijn, ga je niet naar een hotelkamer." Filmmagnaat Weinstein is volgens haar geen verkrachter. En zelfs als hij het wel was, had ze zijn zaak aangenomen, omdat iedereen recht heeft op een advocaat. Maar hij is onschuldig, concludeert ze uit de bewijsstuk ken. Ze zinspeelt op de openba ring van vriendschappelijke mail wisselingen tussen Weinstein en zijn latere aanklaagsters. Rotunno is inmiddels zelf een Bob van Huët Rotterdam/New York In de rechtszaal wordt nog stevig onderhandeld over de samenstel ling van de twaalfkoppige jury die gaat oordelen over de Ameri kaanse filmmagnaat Harvey Weinstein (67). Ondertussen tim mert zijn Donna Rotunno (44) aan haar eigen carrière. De uit Chi cago afkomstige topadvocaat heeft zich gespecialiseerd in het verde digen van vooral bekende mannen - onder wie een modeontwerper en sportsterren - die zijn beschul digd van aanranding en verkrach ting. Rotunno deed een veertigtal van dat soort zaken en verloor er maar één. Zes maanden geleden werd ze gevraagd Weinsteins verdediging te leiden. Daarmee vormde ze al weer het derde juridische team. Het laatste haakte af omdat er vol gens de advocaten, schreven ze aan de rechter, met deze cliënt niet te werken viel. Kruisverhoor Weinstein heeft voor het eerst ge kozen voor een vrouwelijke advo caat. En dat is verstandig, vindt Rotunno zelf, omdat een vrouw degenen die haar cliënt beschuldi gen van seksueel wangedrag en verkrachting met meer 'gif' aan de tand kunnen voelen dan een man. ,,Ik kom in een kruisverhoor met veel meer weg dan een man. Die mag dan een prima advocaat zijn, maar als hij er net zo hard ingaat als ik, lijkt hij een pestkop. Mijn aanpak slikken ze en die is effec tief." Een vroegere partner op haar advocatenkantoor prijst haar niet zomaar als de 'buldog van de rechtbank'. In een zaak waarin een 15-jarig meisje door een voorma lige high school footballer was verkracht - het enige proces dat ze verloor - pakte ze het meisje kei hard aan. Na afloop liet Rotunno de aangeslagen tiener weten dat ze ook maar haar werk deed. Het arme kind moest zich er maar niet te veel van aantrekken. Volgens Rotunno is Harvey Weinstein (tachtig vrouwen heb ben hem aangeklaagd wegens sek sueel wangedrag, twaalf anderen wegens verkrachting) op het offer- De basisarts, die momenteel pro moveert aan het VU Medisch Cen trum, is sinds 2017 lid van Groen Links. Op haar website is te lezen dat Röttgering zich zorgen maakt over de klimaatcrisis en met haar kandidatuur het debat binnen de partij 'groen wil maken'. Zelf erkent ze dat de kans om lijsttrekker te worden klein is. ,,Maar de kans om de koers binnen GroenLinks aan te passen, is groot." Ze wil daarbij vooral 'de discussie aanwakkeren'. ,,Ik houd me elke dag bezig met de gezondheid van Nederland", schrijft Röttgering. ,,Maar ik kan er niet meer omheen dat als ik daadwerkelijk om het be lang van mijn patiënten geef, er maar één relevant thema is: de kli maat- en ecologische crisis waarin we ons nu bevinden. Dat is de grootste bedreiging voor een ge zonde en veilige toekomst." Klimaatneutraal Daarom wil zij dat Nederland al in 2030 volledig klimaatneutraal is, veel sneller dan de 'uiterlijk 2050' waar GroenLinks in het laatste ver kiezingsprogramma over rept. Röttgering stelt daarvoor 'een Ne derlandse versie van de Green New Deal voor', het milieuplan waar voor de Amerikaanse linkse politica Alexandria Ocasio-Cortez het ini tiatief nam. Klaver maakte zelf begin decem ber al bekend op te gaan voor het lijsttrekkerschap, waarvoor hij de gedoodverfde kandidaat is. Het is niet bekend of zich bij GroenLinks nog meer concurrenten voor Klaver hebben gemeld. De procedure is vertrouwelijk. Op 14 februari wordt bekend of er onder de leden een re ferendum wordt gehouden. Dan kan worden gestemd op lijsttrek kerskandidaten die zich hebben ge meld en over de benodigde steun beschikken. KUJ foto jantinerottgering.nl vrijdag 17 januari 2020 'Als je geen slachtoffer wilt zijn, ga je niet naar een hotelkamer' Harvey Wein- stein komt met zijn advocaat Donna Rotunno aan bij de rechtbank in New York. FOTO EPA Een jonge arts wil een gooi doen naar het lijsttrekkerschap van GroenLinks. Jantine Röttgering daagt partijleider Jesse Klaver uit. Ze wist de benodigde 150 steunverklaringen voor de dead line van 5 januari in te dienen bij het partijbureau van Groen Links. Hanneke Keultjes Den Haag Jantine Röttgering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10