14 ZEELAND VERBAZING OVER RECHTSZAAK Omdat ze in 2018 een openbare schommel gebruikten op een tijdstip dat dit niet mag, moeten drie jongeren van inmiddels 16 en 15 jaar uit Breda en Made voor de rechter verschijnen. Hun ouders vallen van hun stoel van verbazing. En ze zijn boos. tiifiiil Het is vrijdagavond 22 juni 2018. De dan 14-jarige zoon van Kees en Mar leen van Boxel uit Breda is met een even oud vriendinnetje (uit Made) en vriendje - zij willen niet met hun naam in de krant - in de stad. De vakantie voor de drie scholieren van het Stedelijk Gymnasium is begonnen, de drukke proefwerkweek is net achter de rug. Ze hangen wat rond, beetje chillen. Rond kwart over tien lopen ze over Het Bolwerk in Breda. Ze besluiten even te schommelen op het speelter- reintje daar. Wat het drietal niet heeft gezien is dat er een bord staat dat vermeldt dat gebruikmaken van de speelvoorziening na 22.00 uur ver boden is. Daarbij komt dat het speelter- reintje alleen bedoeld is voor kinde ren tot 13 jaar. Drie toezichthouders hebben de tieners in de smiezen en slingeren hen zonder pardon op de Het gaat om een niets zeggend akkefietje. Justitie heeft toch wel wat beters te doen? bon. Drie boetes van 57 euro. Hevig ontdaan komen ze thuis en vertellen hun verhaal. De ouders gaan, zoals dat formeel heet, in ver zet. Ze dienen een bezwaarschrift in, omdat ze vinden dat de boete buiten alle proportie is. Vooral ook vanwege het feit dat het waarschuwingsbord zo hoog geplaatst is dat je de tekst nauwelijks kunt lezen, zeker niet als het bijna donker is. Waarschuwing „Bovendien staat het bord aan één kant van het schommelterrein. Onze zoon en zijn vrienden kwamen van de andere kant. Ze hebben zich totaal niet gerealiseerd dat ze iets deden wat niet mag. Ze waren niet luid ruchtig, maakten niks kapot'', zegt Marleen van Boxel. ,,Had het bij een waarschuwing gelaten. Ik heb de ver balisant nog telefonisch gesproken, maar ze gaf aan dat de tijd van waar schuwen voorbij was." Op het bezwaarschrift ontvangen de ouders een bevestiging van het Parket Centrale Verwerking van het Openbaar Ministerie (OM) in Utrecht. Daarna blijft het oorverdo vend stil. De ouders gaan er vanuit -j-Al 1 m mè. -c M W dat deze in hun ogen 'zeer eenvou dige' overtreding wel geseponeerd zal zijn. Niets blijkt minder waar. Op 16 de cember 2019 - bijna achttien maan den na de schommelboete - ligt bij de drie overtreders een dagvaarding in de bus. Kees van Boxel: ,,Mijn zoon moet donderdag 13 februari voor de kantonrechter verschijnen. Waar gaat dit over? Wat kost dit de belas- De zitting is juist bedoeld om toelichting te geven op wat er is gebeurd tingbetaler wel niet? Het gaat om een nietszeggend akkefietje. Sorry hoor, maar justitie heeft toch wel wat be ters te doen?'' Wat zijn vrouw Marleen en hijzelf 'bizar' vinden is dat de drie op ver schillende dagen voor de rechter moeten verschijnen. ,,Die gaat deze zaak dus drie keer apart behandelen. Ze klagen dat ze het zo druk hebben, maar als je je met deze futiliteiten bezighoudt, dan snap ik dat wel." Bovendien, zegt Marleen van Boxel, heeft het Openbaar Ministerie zich in haar ogen 'niet gehouden aan de redelijke termijn waarbinnen een zaak voor dient te komen'. ,,Als ik het goed heb, betreft dat zestien maanden in geval van een minderja rige." Vervelend Een woordvoerster van het OM geeft toe dat het 'een tijd heeft geduurd' eer de jonge overtreders uitsluitsel hebben gekregen. ,,Maar de door looptijden zijn momenteel nu een maal zo lang. Daar is verder niet veel aan te doen. Ik besef dat dat verve- Ze hebben zich totaal niet gerealiseerd dat ze iets deden wat niet mag lend is, zeker in dit geval nu het om minderjarigen gaat. Helaas kunnen we daar geen versnelling meer in aanbrengen." Zij geeft aan dat de officier van jus titie voldoende aanleiding heeft ge zien om de zaak van de Bredase en Madese tieners door de rechter te la ten beoordelen. ,,Er staat een bord waarop staat dat ze er volgens het Wetboek van Straf recht niet mochten komen. Dat is wat ze hebben overtreden en dat wordt ze ten laste gelegd." Ze vervolgt: ,,Ik kan me voorstellen dat het voor de drie een beetje span nend is. Maar zo'n zitting is juist be doeld om toelichting te geven op wat er is gebeurd. De rechter neemt uit eindelijk een besluit nadat hij serieus heeft geluisterd naar wat de officier en indiener van het verzet hebben gezegd." Kees en Marleen van Boxel blijven erbij dat justitie enorm overdrijft met het voor de rechter brengen van de drie jonge schommelaars. ,,Boven- dien moeten ze dan ook nog eens van school verzuimen om naar de recht bank te gaan." donderdag 16 januari 2020 VL Schommelen na 22.00 uur? Nu staan ze voor de rechter Gerlach Hochstenbach Breda -Kees van Boxel .'sregels 1,WóI1,1 apv -Woordvoerster OM Het speelterreintje in Breda waar de drie tieners zijn verbali- seerd. Het verbods bordje hangt hoog en is amper te lezen, stellen de ouders van de tieners. FOTO PRIVÉBEZIT -Marleen van Boxel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63