Aanklacht tegen juridische jungle Met een schuit vol pratende beesten op avontuur Verraad in een van de beste maffiafilms van deze eeuw 7 Nog steeds worden er mensen ten onrechte veroordeeld in dit land. Als je met Stevenson praat, begrijp je waarom deze film zo urgent is. Hij en zijn organisatie krijgen dagelijks vijf tig of meer aanvragen om juridische bijstand. Daar zitten hele schrij nende gevallen bij." Foxx hoopt dat de film, die ook kansen op enkele Oscars wordt toe gedicht, veel mensen bewust maakt van de veranderingen die in het hui dige Amerika noodzakelijk zijn. ,,Ik verwacht dat deze film veel los zal maken. Dat veel kijkers tot de slot som komen dat vooroordelen tegen bepaalde bevolkingsgroepen tot le vensgevaarlijke situaties leiden, met het risico dat onschuldige mensen in de dodencel belanden. MacMillian heeft geluk gehad. Hij werd gered door een idealistische advocaat die geloofde in zijn onschuld. Maar hij kan niet iedereen op deze manier helpen. Eigenlijk zou zijn werk over bodig gemaakt moeten worden.'' JUST MERCY Als je met advocaat Stevenson praat, begrijp je waarom deze film zo urgent is Dolittle Na Downey Jr.'s excentrieke dan wel droogkomische verschijnin gen zoals Tony Stark (Iron Man), Kirk Lazarus en Sherlock Holmes in de gelijknamige films, ver wacht je ook hier een eigengereid personage van de Amerikaan. Dr. John Dolittle ^s namelijk een vreemde snuiter die met dieren praat bovendien. Maar Downey Jr.'s versie van de langharige klui- zenaar die schaakt met een gorilla, is verrassend gewoon gebleven; hij mist wat jeu. Het klassieke personage ver scheen eerder veelvuldig in film-, tv-, en theaterproducties en is ge baseerd op het gelijknamige, fan tasierijke, Victoriaanse figuur uit de koker van Hugh Lofting. Dit nieuwste verhaal kent zij vertakkingen en personages die niet allemaal nodig zijn, maar de computergeanimeerde dieren zien er heel aardig uit, zowel in actie als van dichtbij. Dolittle heeft zich teruggetrokken in zijn landhuis vol dieren. Zijn vertrou- wen in de mensheid is ver te zoe ken. Als koningin Victoria dood ziek wordt, halen een jeugdige assistent en Dolittle's beestenboel de dokter toch over om haar te helpen. Hun zoektocht naar het benodigde medicijn levert een chaotische wereldreis op. - Marieke Nieuwdorp Il Traditore Regisseur Marco Bellocchio liep al jaren rond met het plan om het leven van Tomasso Buscetta (1928-2000) zo realistisch moge lijk te verfilmen. Een unieke fi guur in de Cosa Nostra omdat hij het lef had om de geheimhou dingsplicht - omerta - te doorbre ken. Dan volgt een aftelsom: hoe lang blijft hij nog leven? De onbetwiste hoogtepunten in Il Traditore (De Verrader) zijn de rechtszittingen, waar Buscetta door zijn voormalige maffiakor nuiten wordt onderworpen aan zulke hartstochtelijke scheldka nonnades dat het verbijsterend geestig is. Vlijmscherp toont Bel- locchio de arrogantie van de maf fiabazen die denken onaantast baar te zijn. Il Traditore is een van de beste maffiafilms van de laat ste decennia: een verhaal over hoogmoed en moed, verraad en trouw, geserveerd met de pittige saus van de waarheid. - A.Z. donderdag 16 januari 2020 GO Michael B. Jordan en Jamie Foxx in Just Mercy. - Jamie Foxx, acteur DRAMA Regie: Destin Cret- ton. Hoofdrollen: Jamie Foxx, Michael B. Jordan, Brie Lar son en Tim Blake Nel son. Hoe onrechtvaardig het Amerikaanse justi tieapparaat omgaat met de rechten van zijn zwarte bevolking blijkt maar weer uit het imponerende recht bankdrama Just Mercy. Op basis van een waargebeurd ver- haal vertelt regisseur Destin Cretton de lot gevallen van advocaat Bryan Stevenson die eind jaren 80 een zwarte man van de elektrische stoel redt. Hij toont aan dat de bewijsvoering tegen de veroordeelde, Wal ter McMillian (een rol van Jamie Foxx), uit een valse verklaring van een criminele oog getuige bestaat, waar door de rechter in het racistische milieu van Alabama niets anders kan doen dan McMil- lian vrij te spreken. Just Mercy, gebaseerd op het boek van Stevenson, gaat vooral over een jonge ambiti euze en idealistische advocaat (een gloed volle vertolking van Mi chael B. Jordan) die zich met stug doorzet tingsvermogen een weg baant door deze juridische jungle. De film is zonder meer een eerbetoon aan Stevenson, een man met een missie en nog steeds een overvolle agenda. Want McMil- lian is niet de enige onterect veroordeelde zwarte Amerikaan, zo blijkt uit zijn boek. Just Mercy behoort tot een groeiend genre over Amerikaanse juri dische dwalingen, waarvan vorig jaar ook de Netflixserie When They See Us een ex ponent was. Ook deze film zit dramatisch goed in elkaar en leunt zwaar op de uitste kende vertolkingen van de beide hoofdrol spelers. - A.Z. Walter MacMillian in zijn cel. FOTO'S WARNER BROS. PICTURES INTERNATIONAL 44 AVONTUUR Regie: Stephen Gaghan. Met: Robert Downey Jr., Antonio Banderas. Robert Downey jr. als Dolittle. FOTO UNIVERSAL PICTURES INTERNATIONAL DRAMA Regie: Marco Bellocchio. Hoofd rollen: Pierfranco Favino en Maria Fernando Candido.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51