1 <0 Ultieme speelfilm toont alle machinaties van #MeToo 6 Acteurs kunnen vaak overdrijven, maar Jamie Foxx klinkt volkomen oprecht als hij zijn rol in Just Mecyomschrijft als 'de zwaarste uit mijn carrière'. Het spelen van een zwarte man die ten onrechte wordt beschuldigd van de moord op een achttienjarig blank meisje heeft hem enorm aangegrepen. Top 5 in de bioscoop 1 (-) 1917 €191.000 of Skywalker €49.000 4 (-) Charlies'Angels €33.000 5 (-) The Grudge €32.000 Nu in de bios 1917 Marianne and Leonard: Words of Love Charlie's Angels FILMNIEUWS Cast van Prisoner 760 is bekend Muziek uit Bondfilms in theater ooit eerder heeft een filmrol Jamie Foxx zo met zijn ei gen verleden ge confronteerd als zijn vertolking van Walter McMillian, een zwarte man die in de jaren 80 in de dodencel belandde voor een moord op een achttienjarig blank meisje in Alabama die hij niet had gepleegd. ,,Dit waargebeurde verhaal greep mij enorm aan en deed mij denken aan mijn opvoeding, die ook in het teken stond van de wijze waarop zwarten in bepaalde delen van Ame rika schandalig door blanken werden behandeld. Dat gebeurde zelfs in de kerk, waar de dominee duidelijk on derscheid maakte tussen de blanke en zwarte gelovigen. Hij noemde ons zelfs negers.'' Als talentvol muzikant begeleidde de jonge Foxx de kerkgangers op de piano. ,,Maar onder het spelen door zat ik maar aan een ding te denken. Als er inderdaad een hemel is, dan hoop ik dat ik niet met deze mensen opgescheept kom te zitten. Op zon dag deden ze aardig tegen hun zwarte medemensen, maar op maan dag gingen ze rustig door met discri mineren.'' Gelukkig had Foxx een grootmoe der die doorzag hoe fout de predi kanten in hun kerk waren. ,,Een do minee had het een keer over het feit dat God Adam en Eva had geschapen, en niet Adam en Steven. Toen hij dat had uitgesproken, ging mijn groot moeder tegen hem tekeer. Daarom bewonderde ik haar zo enorm.'' De Oscarwinnaar (voor zijn rol als de blinde muzieklegende Ray Char les in de film Ray) zakt even onderuit na het ophalen van deze jeugdherin neringen. De rol van Walter McMil- lian heeft hem behoorlijk aangegre pen. ,,Omdat zijn verhaal vandaag de dag nog relevant is. Nog steeds zitten er zwarte mannen ten onrechte vast in Amerikaanse gevangenissen, om dat zij in de luren zijn gelegd door een fout systeem dat de verkeerde mensen - zoals foute politiemensen - beschermt. Gelukkig zijn er men sen zoals Bryan Stevenson die dit soort zaken uitpluizen." Foxx doelt op de advocaat Bryan Stevenson die ervoor zorgde dat Mac- Millian op het nippertje van de dood straf wordt gered. Op basis van de door hem geschreven bestseller Just Mercy, waarin hij zijn werk voor de organisatie Equal Justice Initiative be schrijft, is de film gemaakt, waarin Foxx de hoofdrol vertolkt. Stevenson wordt gespeeld door Michael B. Jor dan, bekend uit Black Panther en Creed, de opvolger van de Rocky- films. ,,Michael wilde dit boek per se ver filmen'', legt Foxx uit. ,,Het is nog steeds actueel, hoewel het zich alle maal dertig jaar geleden afspeelde. Bombshell Voorlopig zal Bombshell de geschiede nis ingaan als de ultieme speelfilm over #MeToo in Amerika. De aan klacht speelt zich af op de burelen van het rechtse televisiestation Fox News, waar Roger Ailes de scepter zwaait. Hij is een machtsbeluste pap zak die zijn vrouwelijke verslagge vers en presentatrices onheus beje gend tijdens sollicitatie- en promo- tiegesprekken. Korte rokjes en een aantrekkelijk fi guur waren zijn voornaamste crite ria. ,,We werken voor een visueel medium'', was het credo van Ailes die daarmee zijn discutabele gedrag vergoelijkte. Bombshell toont alle machinaties van #MeToo in een multimediaal be drijf tot in de finesses. De eerste aan klacht wordt in eerste instantie niet door andere vrouwen gesteund. Gaandeweg kantelt de stemming bij Fox News. Het knappe van Bomb shell is dat alle aspecten ter sprake ko men: angstcultuur, naïviteit, ambi ties en verleiding. - A.Z. donderdag 16 januari 2020 Hoogste opbrengst afgelopen week 2 (4) April, May en June €82.000 3 (1) Star Wars: The Rise OORLOGSDRAMA Regisseur Sam Mendes (Skyfall) ba seerde zich op de herinneringen aan zijn grootvader voor zijn imposante film over de Eerste Wereldoorlog. Twee Britse soldaten moeten door de linies rennen om een regiment te waarschuwen voor een hinderlaag. Duizenden levens staan op het spel. DOCUMENTAIRE Imposante documentaire over de re latie tussen zanger Leonard Cohen en diens muze Marianne. Op basis van archiefbeelden en interviews wordt hun liefde verklaard. De klas sieker So Long, Marianne schreef Cohen toen de twee uit elkaar gingen. ACTIEFILM De zoveelste herstart van de drie vrouwelijke actiehelden verzandt in een chaotische misdaadfilm waarin geen van de personages overtuigt. Kristen Stewart maakt nog de meeste indruk. Bijrol voor de Nederlandse Hannah Hoekstra. DRAMA Jodie Foster, Benedict Cum- berbatch en Tahar Rahim spelen de hoofdrollen in het gevangenis drama Prisoner 760, het waar gebeurde ver haal van Moha- medou Ould Slahi die jaren lang zonder vorm van pro ces gevangen zat in Guanta- namo Bay. Regie: Kevin Macdonald. FILMMUZIEK Onder de titel The Music from James Bond geeft het Metro- pole Orkest in februari en maart een aan tal concerten, waarbij de be langrijkste mu ziek uit de ge schiedenis van 007 te beluiste ren is. Dorona Alberti (van Gare du Nord) en Tim Akker man zullen de belangrijkste ten gehore brengen. GO 'Ook na 30 jaar nog actueel' Ab Zagt DRAMA Regie: Jay Roach. Hoofdrollen: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie en John Lithgow. Nicole Kidman als Gretchen Carlson in Bombshell. FOTO INDEPENDENT FILMS E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50