'Nadat de wind draaide, kwam de rook' NIEUWS 3 Sporters maken organisatie en elkaar verwijten over speelomstandigheden Het is absoluut niet gezond om nu in Australië een tenniswedstrijd te spelen, stelt longarts Hans in 't Veen. Soms is het zelfs gevaarlijk. Ondertussen zijn de tennissers steeds bozer - op de organisatie, maar ook op elkaar. Net als in veel andere landen staan in Melbourne meetstations van the World Air Quality Project. Die me ten de luchtkwaliteit en zetten die meetgegevens om in een score en een advies aan de inwoners van de stad. Het advies in de omgeving van Melbourne is de laatste dagen hel der: ga niet sporten in de buiten lucht. Toch is dat precies wat de tennis sers op de Australian Open al de hele week doen. In een met rook van de naburige bosbranden ge vulde stad, slaan ze de ballen naar de overkant van het net, daarbij zo goed en zo kwaad hun brandende ogen en kurkdroge keel negerend. Vertwijfeld vragen ze zich af of dat wel verantwoord is. Die vraag is terecht, stelt longarts Hans in 't Veen van het Franciscus Gasthuis in Rotterdam. ,,Bij houtverbran ding komt fijnstof vrij, en ook kan kerverwekkende cyclische koolwa terstoffen, zogenaamde PAK's. En als je met hoge intensiteit beweegt, adem je sneller, dieper en niet door je neus." Met andere woorden: de sporters die in Australië de baan op gaan, krijgen een enorme lading rotzooi binnen. Voor gezonde sporters zal dat in eerste instantie vooral verve lend zijn. Ze hoesten een paar da gen en het is voorbij. Het zijn vooral de risicogroepen die direct gevaar lopen. Ouderen, mensen met een slecht hart en ast mapatiënten. ,,In hun bloed kun nen zich propjes vormen. Dat kan in theorie leiden tot een hart- of herseninfarct." Levensgevaarlijk Bekend is dat astma onder topspor ters ook voorkomt. Uit Australisch onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat 8 procent van de Olympische atle ten astmamedicijnen gebruikt. Voor deze groep is tennissen in de bosbrandlucht potentieel dus le vensgevaarlijk. Daarnaast is niet uitgesloten dat blootstelling aan extreem hoge concentraties ook bij hun niet-ast- matische collega's schade aanricht. ,,Ze kunnen er prikkelbare lucht wegen aan overhouden", zegt In 't Veen. Wat sowieso buiten kijf staat, is dat iedereen die over een langere periode wordt geconfronteerd met dit soort vieze lucht, zijn gezond heid op het spel zet. COPD, astma, longkanker en hart- en vaatziekten liggen dan allemaal op de loer. Is het überhaupt verdedigbaar om in een door bosbranden geteisterde regio een toernooi te houden? Een toernooi, dat inclusief kwalificaties, drie weken duurt? ,,Gezondheid gaat in mijn ogen altijd voor", zegt In 't Veen. ,,Ik vraag me af of je door moet gaan." Onder de tennissers in Australië neemt de onrust toe. ,,Heb ik hier in getennist, zonder waarschuwing voor de medische risico's?" vraagt de Amerikaanse Nicole Gibbs zich op Twitter vertwijfeld af, verwij zend naar een artikel over de moge lijk kankerverwekkende deeltjes in de lucht. De woede van de spelers richt zich in eerste instantie op de orga nisatie van het toernooi, die in hun ogen commerciële belangen boven hun gezondheid plaatst. Wat de klagende spelers daarbij niet helpt, Federer en Nadal denken alleen aan zichzelf en hun eigen carrière is dat er in het tennis geen officiële standaard is. Richtlijnen Veel spelers wijzen naar richtlijnen van de Amerikaanse bond NCAA, die de belangen van studentenspor ters behartigt. Die bond raadt spor ten in de buitenlucht vanaf een luchtkwaliteitsscore van 150 af. In Melbourne schommelde die waarde gisteren rond de 200, en in de dagen daarvoor was de zogeheten Air Qua lity Index zelfs nog hoger. Met an dere woorden: als er ook voor de tennissport zulke afspraken waren geweest, dan zouden de kwalifica tiewedstrijden zijn afgelast. Het leidt tot een schisma binnen de sport. De kleinere goden vinden dat de toppers hun verantwoordelijk heid niet nemen. ,,Het moet van de grote jongens komen", zei de Cana dees Brayden Schnur, een nobody in het tennis, gisteren na zijn kwa lificatiewedstrijd, die volgens hem gespeeld werd in omstandigheden die '100 procent niet normaal' wa ren. ,,Maar Roger Federer en Rafael Nadal zijn een beetje egoïstisch. Ze denken alleen aan zichzelf en hun eigen carrière." Terwijl de toppers binnen mogen trainen, waar de lucht veel schoner is, worden de kwalificatiewedstrij den buiten gespeeld. ,,Misschien moeten we het recht om hetzelfde behandeld te worden als de toppers zelfverdienen", oppert de Brit Liam Broady, ook al geen hoogvlieger. ,,Maar we zijn allemaal mensen. Het lijdt geen twijfel dat het nogal slecht voor je is om in deze omstandighe den buiten rond te rennen." Vermeulen (42) zit al ruim twee weken aan de andere kant van de wereld. Hij begeleidde zijn Rhe- nense pupil Bibiane Schoofs eerst bij een toernooi in Auckland, in Nieuw-Zeeland. ,,Daar begon het al", vertelt hij vanuit zijn hotelka mer. ,,Op een gegeven moment kleurde de hemel helemaal oranje. Dat was een heel vreemde ge waarwording, normaal is het daar overdag helder blauw." Daarna reisde het koppel door naar de Australian Open, waarbij Schoofs in de eerste ronde van de kwalificaties werd uitgescha keld. ,,De eerste dagen dat we hier zaten, waren de omstandigheden nog prima. Maar nadat de wind draaide, kwam de rook deze kant op. We zitten hier nu in de mist, maar je ruikt niks. Wel of niet ten nissen, dat is nu hier de dis cussie. Een benefiet- toernooi, met onder anderen Maria Sha- rapova, werd hier al afgelast. Maar de kwalificaties van de Australian Open jgï""' In India en China zie je tijdens het douchen een zwart laagje van je lichaam komen zijn gewoon aan de gang. Eén speelster, Dalila Jakupovic, gaf tij dens de partij op omdat ze last had van haar luchtwegen." Vermeulen weet dat het niet fijn is om te sporten onder dergelijke omstan digheden. ,,Mddr", zo stelt hij, „over de lucht in India en China, waar wij vaak de wat kleinere toer nooien spelen, hoor je nie mand. Daar is eigenlijk altijd zulke slechte lucht. Dat komt dan niet door bosbranden, maar door de vervuilende fabrieken en het vele verkeer. Ik ga daar wel eens hard lopen. Dan kom je ook met pijn in je keel terug in je hotelkamer en zie je tijdens het douchen een zwart laagje van je lichaam ko men." Mondkapje uitverkocht ,,In Azië zie je heel veel mensen met een mondkapje op lopen. Dat is daar een normaal beeld", vertelt Vermeulen verder. ,,Hier in Mel bourne zie je het nu voor het eerst ook. Ik hoorde dat de privé-chauf- feur van Daniil Medvedev op pad werd gestuurd om een mondkapje te kopen voor de vrouw van die Russische topspeler. Hij was twee uur bezig geweest; nergens kon-ie er eentje vinden, overal waren ze uitverkocht." Donderdag stapt Vermeulen weer in het vliegtuig. Terug naar Nederland, naar de schone lucht. donderdag 16 januari 2020 Tennissen in de rook: ongezond, en een bron van conflicten Sander van Mersbergen Rotterdam/Melbourne - Brayden Schnur, tennisser Hoewel het inmiddels is gaan regenen is bij de Australian Open veel te doen over de slechte luchtkwaliteit. De bos branden zijn niet al te dichtbij, maar de wind staat ongunstig en dus waait de vieze rook over het tennispark in Melbourne. Vlissinger Sven Vermeulen, als coach aanwezig down under, snapt de ophef. „Omdat het gebeurt bij een Grand Slam-toernooi." Maar te gelijk stelt hij dat elders de om standigheden niet veel beter zijn. ,,In Azië zie je zelfs zelden een blauwe lucht." Roeland van Vliet Melbourne -Sven Vermeulen Zowel op de tribune als op het veld vormt de rook een groot probleem. Tennisster Da- lila Jakupovic (r) moest haar wedstrijd zelfs opgeven. FOTO SCREENSHOT FOX SPORTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3