Bomen tussen bieten voor een beter klimaat II 4 Terneuzen krijgt tik op de vingers vanuit Middelburg wegens vele bouwplannen ,,Dit is flink balen", zegt wethouder Frank van Hulle. Hij heeft weinig woorden nodig voor een reactie richting het provinciebestuur, dat volgens hem de plank behoorlijk misslaat. In Middelburg moeten ze volgens hem eens van het idee af dat Zeeuws-Vlaanderen een krimpgebied is. Hij kan niet ont kennen dat het inwonertal van de gemeente Terneuzen het afgelopen jaar is gedaald, maar: ,,het gaat de Kanaalzone economisch voor de wind. Honderden expats, hoogop geleide werknemers uit het buiten land, werken hier. We verwachten ook overloop van mensen uit Gent. Daar moet je op kunnen inspelen." Opsomming In het bezwaar dat de provincie bij Terneuzen heeft ingediend, wordt daar met geen woord over gerept. Een opsomming van alle vastge stelde nieuwbouwplannen staat erin, al met al goed voor 272 huizen en appartementen, waarvan het merendeel in de stad Terneuzen. Volgens de provincie is er in de ge meente de komende jaren behoefte aan 242 nieuwbouwhuizen en -ap partementen. Dat aantal wordt dus al overschreden. Geen vooroverleg De geplande bouw van (nog eens) 34 appartementen op de plek van de vroegere Opstandingskerk vlak bij winkelcentrum Zuidpolder, is de druppel. Het proj ect voldoet vol gens de provincie wel aan 'de kwa litatieve behoefte van dit type wo ningen', maar Terneuzen heeft al te veel bestemmingsplannen liggen voor nieuwbouw. Het zint de pro vincie ook niet dat Terneuzen over het bouwplan op de locatie van de kerk geen vooroverleg heeft ge voerd. Architect Nico Fierloos treedt op als woordvoerder namens het pro- De markt zal wel bepalen of een bouwproject haalbaar is ject, getiteld Bellamyhof. Hij kende het bezwaar van de provincie nog niet. ,,Dit komt voor mij als een donderslag bij heldere hemel. Van een gemeente mag je toch ver wachten dat ze zoiets goed afdekt." Fierloos richt zijn pijlen ook op de provincie. ,,Die appartementen zijn vooral bedoeld voor starters, senioren en expats. De vraag naar woonruimte onder expats is groot, maar dat wordt niet meegeteld." Schadevergoeding Wethouder Van Hulle hoopt er in 'goed overleg' met de provincie uit te kunnen komen. Van het schrap pen van plannen wil hij niet weten. De indieners kunnen dan schade vergoeding vragen. De markt zal bovendien wel bepalen of een pro ject haalbaar is, aldus Van Hulle. ,,Niet alle plannen zijn even hard." De 21-jarige student uit Krabbendijke onderzocht voor zijn afstudeerproject manieren waarop Zeeuwse akkerbou wers en fruittelers kunnen en willen helpen bij de vermindering van broei kasgassen. Kamerling studeert bestuurskunde en overheidsmanagement aan de Avans Hogeschool in Den Bosch. ,,Ik werkte als scholier een jaar of zeven bij een fruitteler. Ik heb dus wel affiniteit met de agrarische sector", verklaart hij zijn keuze om voor zijn afstuderen stage te lopen bij de landbouworgani satie ZLTO. Zijn onderzoek speelde zich af op het kruisvlak van het 'be stuurlijke' Klimaatakkoord en de praktijk van alledag op de akker en in de boomgaard. Niet alle boeren denken dat er sprake is van een klimaatverandering Zijn eigen onderzoek was niet be paald klimaatneutraal. ,,Ik heb 1700 ki lometer gereden en in alle Zeeuwse regio's twee akkerbouwers en twee fruittelers bezocht. Agrarische bedrij ven zijn meestal niet goed bereikbaar met het openbaar vervoer, dus dat was geen optie", lacht Kamerling. Opvolger Niet alle boeren denken dat er sprake is van een klimaatverandering, merkte hij: ,,Zij zeggen dat er vroeger ook pe riodes van langdurige droogte of veel regen zijn geweest. Maar de meeste agrariërs denken dat er wel degelijk iets aan de hand is." De bereidheid om zelf maatregelen te nemen hangt er vooral van af of een agrariër een opvolger klaar heeft staan, viel Kamerling op tijdens zijn rond gang door het Zeeuwse land. ,,Boeren met een opvolger denken in langere termijnen. Die willen dat de volgende generatie op hun land kan blijven boe ren." In Flevoland en Noord-Brabant doen onderzoekers uit Wageningen proeven met agroforestry, maar in de rest van het land is dit nog een vrij on bekend fenomeen. Zeker als er bomen geplant worden die hout voor de bouw opleveren, wordt er blijvend CO2 vastgelegd. In boomgaarden zou kruidenrijk gras helpen. Bovendien is dat goed voor de insecten en dus voor de fruitbomen. Die zijn voor de be stuiving van insecten afhankelijk. Grondbewerking zonder te ploegen helpt ook, want bij het omploegen komt CO2 vrij uit de omgekeerde grondlaag. Al is een boer nog zo begaan met het klimaat, of hij maatregelen kan nemen hangt uiteindelijk af van de kosten en de baten, stelt Kamerling. ,,Een akker bouwer die lanen met bomen op zijn akker zet, houdt minder ruimte over voor de teelt van gewassen. Als daar fi nanciële waardering tegenover staat, kan het aantrekkelijker voor hem wor den." Kamerling hoeft niet bang te zijn dat zijn rapport in een diepe la ver dwijnt. Klimaat is ook figuurlijk een 'hot item'. Volgende week nog gaat hij langs bij de provincie om zijn bevin dingen te presenteren. donderdag 16 januari 2020 'Provincie slaat de plank mis' De provincie geeft Terneuzen een flinke tik op de vingers. Te veel woningbouwplannen liggen er op de plank. Voor de provin cie aanleiding om bezwaar te maken tegen de bouw van 34 appartementen op de plek van een al sinds 2017 leegstaande kerk in Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen -Frank van Hulle, wethouder Terneuzen Geen rij bomen langs een akker, maar lanen met populieren of no tenbomen óp de akker. Daartussen groeien de aardappelen of de bie ten. Pete Kamerling legt in het Agri Foodcentrum in Colijnsplaat ge duldig uit wat 'agroforestry' is. Theo Giele Colijnsplaat -Pete Kamerling Pete Kamerling op proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat. Hij onderzocht ma nieren waarop Zeeuwse boeren milieumaatrege len kunnen en wil len nemen. foto MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32