g-a s? Weg met al die messen Nominaties prijs in schelpdierensector Op vakantie in eigen land door klimaatcrisis Mie #2 2 Zeeuwse jongeren hebben steeds vaker een mes bij zich. Vooral op Walcheren zijn mesincidenten schering en inslag. WAPENS POLITIE STAAT OP SCHERP Commentaar De politie is bezorgd over messentrekkerij bij jongeren. Ook in Zeeland. De lijst van gewapende confrontaties in de afgelopen maanden is indrukwekkend lang. Het mes lijkt erg populair bij sommige groepen jongeren. Ook nepvuur- wapens doen het goed. Jongeren lijken zich mede onder in vloed van filmpjes op internet te bewapenen. Steeds meer tie ners en soms nog jongere kinderen lopen met levensgevaar lijke messen rond. De messentrend is wellicht voor een deel stoerdoenerij. Daarom is het goed dat justitie het in Zeeland niet altijd meteen op de spits drijft. Als het kan, krijgt een messendrager een leer- of werkstraf van het bureau Halt. Zo'n straf heeft een ze kere opvoedkundige waarde en voorkomt dat de jongeren met een strafblad door het leven moeten. Dit is de zachte lijn. Die zal justitie waarschijnlijk niet lang kunnen volgen. Want de cri minaliteit onder jongeren stijgt, en daarmee het risico dat een mes echt tegen iemand wordt gebruikt. Het lijkt een kwestie van tijd voor er slachtoffers vallen. Ouders en opvoeders moeten aan de slag. Het is zaak dat zij de jongeren die een mes of een ander wapen wel stoer vinden, snel en krachtig met beide benen op de grond zetten. Met een wapen ben je niet stoer, maar eng. Een gevaar voor anderen en voor jezelf. Als antwoord op de jongeren die er duidelijk kwade bedoelingen mee hebben, past alleen de harde hand van politie en justitie. Criminaliteit onder jongeren stijgt en daarmee het risico dat zo'n 'stoer' mes wordt gebruikt De nominaties zijn voor Van Es Ver pakking, Machinefabriek Bakker, World of Oysters (allen uit Yerseke) en Franken Machines VAM Wa ter tech uit Borssele. Eén van deze vier strijkt straks met de eer. Van Es Verpakking is één van de bekendste groothandels van de Be nelux. Het bedrijf produceert ver pakkingsmaterialen voor schaal- en schelpdieren. Bedrukken van dek sels en mandjes behoort ook tot de mogelijkheden. Machinefabriek Bakker ontwerpt en ontwikkelt verwerkingsmateriaal voor schelp dieren. ALMANAK Een app is een zegen, want een groep kan zo snel en efficiënt communiceren. Het nadeel is dat sommigen zo lollig mogelijk uit de hoek willen komen. Met plaatjes en gif-jes, kort bewe gende beelden. Zo betuigde laatst een Zeeuws groepsapp-lid zijn instemming op een bijzon- Franken Machines laat op de beurs onder meer een mes-onttros- ser zien. Dat apparaat kan gebruiks vriendelijk mosselen onderwater onttrossen en meteen wassen. Bo vendien kunnen te kleine mosselen worden afgescheiden. World of Vier Zeeuwse kanshebbers op prijs voor duurzaamheid Oysters is een samenwerking van oesterkwekers dat het verhaal ach ter de oesters en kweek vertelt. De zesde editie van het Schelp dierconferentie op de Neeltje-Jans vandaag en morgen heeft meer deelnemers dan ooit. dere manier. Eerst verscheen er een foto van een zakje Chinese mie. Vervolgens een plaatje met de tekst #2. Dat moesten we le zen als 'ik ook'. Het mag dan het #metoo-tijdperk zijn, we zwe ren dat leden van de groepsapp zich alleen hebben verlekkerd aan recepten. Aanpak overlast winkelcentrum Fietsvoetveer week uit de vaart Het fietsvoetveer Prins Willem-Alexander, een van de twee Wester- schelde Ferry's tussen Vlissingen en Breskens, is uit de vaart voor repa ratie. Dat duurt naar ver wachting tot 22 januari. Daardoor vervallen tot en met dinsdag 21 januari de volgende afvaarten: van uit Vlissingen om 16.18 en 17.18 uur en vanuit Bres kens om 16.48 en 17.48 uur. De boot kampt met een defecte generator. Vorig jaar was dezelfde ferry ook langdurig uit de vaart vanwege een man kement aan datzelfde on derdeel, al is het nu de andere generator. Manege De Eendracht in Vrouwenpolder Ineens stonden ze afgelopen zater dag voor het huis van een 12-jarige jongen uit de gemeente Vlissingen, twee agenten sterk. Om het gesprek aan te gaan. De aanleiding was een op social media gepostte foto waarop de jongen poseerde met een nepvuurwapen. De Zeeuwse poli tie, vooral het Walcherse team, is al maanden extra scherp op tieners die met wapens rondlopen. Wapenbezit onder tieners is ze ker niet alleen meer een Randstad probleem. Kijk maar naar de vangst van vorige week in Vlissingen. Na dat een 17-jarige scooterrijder op het Jaagpad tegen een hardloper botste, vonden agenten een dolk in de scooter. Bij de jongen thuis lagen nog meer wapens: een zaklampta- ser, een paar messen en vijf nep- vuurwapens. ,,We zien hier steeds vaker dat tie ners in de fout gaan. Ik heb het dan over kinderen tot 18 jaar'', vertelt Ar jen de Wilde, expert wijkagent van de politie Zeeland West-Brabant. ,,Een halfjaar geleden kwamen jon gens bij ons in beeld bij de diefstal van tientallen scooters. Nadat ze waren gepakt en vrijgelaten, kwa men we diezelfde jongens weer te gen. We hebben straatroven gehad in Middelburg en Vlissingen, be dreigingen. Er was een steekinci- dent met een gewonde, ook in Mid delburg. In alle gevallen waren slachtoffers en daders heel jong.'' Trend Opvallend is het aantal incidenten met een mes. De Wilde: ,,Het lijkt wel een trend. Je vraagt je af waarom iemand een mes bij zich draagt. In veel gevallen heeft dat te maken met stoerdoenerij en imago. Heel zorgwekkend. We hebben in de afgelopen periode meerdere messen in beslag genomen. We vonden er bijvoorbeeld een paar die in een plantenbak waren verstopt. Waarschijnlijk door mensen die op stap waren en ze niet mee naar bin nen konden nemen. Vorig jaar hebben we iemand aan gehouden met In veel gevallen heeft dat te maken met stoerdoenerij en imago een groot kartelmes in zijn broek. Zo'n ding uit de bouwmarkt, be doeld om isolatiemateriaal te snij den.'' Feestartikel Een Souburgse moeder, die om haar kind te beschermen niet met naam in de krant wil, bevestigt wat De Wilde zegt. Zij ontdekte dat haar puberende zoon van vijftien een groot overlevingsmes had be steld op internet. ,,Voor nog geen twaalf euro staat het als feestartikel te koop'', vertelt ze. ,,Zijn reden: 'anderen hebben ook een mes, dus wil ik me veiliger voelen'. Als ou ders hebben we het mes natuurlijk meteen afgepakt.'' Ze wijst op kopi- De Zeeuwse recreatiesector kan de komende tien jaar meer toeristen uit eigen land verwachten, als we de voorspellingen van onder zoeksbureau Trends Tourism mogen geloven. Vliegvakanties worden duurder en meer omstreden, de kans op mooi zomerweer wordt groter en elektrische auto's kunnen niet zo ver rijden. Het zijn de factoren die samenhangen met de klimaatcri sis die de komende tien jaar zor gen voor een groei van het aantal binnenlandse vakanties. Verder neemt het aantal 65-plussers toe en ouderen kiezen relatief vaker voor een (korte) vakantie in eigen land. Het aantal binnenlandse vakan ties groeit jaarlijks met 1 procent, is in de toekomstvisie voor de Ne derlandse vakantie 2030 te lezen. De verwachting is verder dat vooral het aantal korte vakanties zal blijven stijgen. Op de vraag waaraan je meer geld wilt uitge ven als je meer te besteden krijgt, antwoordde in een enquête 74 procent 'vakanties en reizen'. De toekomstvisie van Trends Toerism werd gisteren gepresen teerd tijdens de Vakantiebeurs die tot en met zondag in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. donderdag 16 januari 2020 Gedeputeerde Jo-Annes de Bat reikt vandaag op de Schelpdier conferentie de duurzaamheids- prijs uit aan een Zeeuws bedrijf. Gerrit van Loon Neeltje Jans Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Fietsers die door winkel centrum Zuidpolder in Terneuzen rijden en jon geren die zich er verve lend gedragen, worden de laatste tijd aangepakt. De politie en de ge meente Terneuzen heb ben de handen ineenge slagen. Veelvuldig is de laatste tijd gecontroleerd, waarbij fietsers zijn be keurd die in het voetgan gersgebied reden, en jon geren zijn aangesproken op hun gedrag. Op Face- book laat het politieteam weten dat de controles doorgaan, want ondanks de acties komen er nog steeds veel meldingen van overlast binnen. VLISSINGEN BIJ NADER INZIEN In de krant van woens dag 15 januari wordt Tanja van der Veeken geciteerd in het verhaal met de kop 'Alles in het belang van het paard' over manege De Een dracht in Vrouwenpol der. Daarbij wordt de suggestie gewekt dat zij optreedt als woord voerder van de Ruiter- vereniging Sé-ros. Dat is zij niet. Haar zoon is lid van de vereniging en zij heeft geen enkele officiële functie bij die vereni ging. Onze excuses voor deze vergissing. Meer jeugd Eldridge Pentury Vlissingen Firn it - Arjen de Wilde, politie Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30