iet meer heil in snelle, leerzame straf dan in gang naar de rechter cfk regionale nieuws JOL Walcheren Is China werkelijk een bedreiging voor ons? Amazon komt eindelijk naar Nederland De Chinese ambassadeur in Nederland vindt in elk geval van niet Digitale winkelplaats is een directe concurrent voor zaken als Bol.com, Coolblue, Zalandoen Wehkamp De vele bosbranden in Australië hebben ook effect op grote evenementen zoals de Australian Open. Publiek zit met mondkapjes op de tribune en spelers krijgen last van hun luchtwegen. Sven Vermeulen uit Vlissingen is trainer van Bibiane Schoofs die op het toernooi in actie kwam. Hij snapt de ophef wel. ,,Het is een groot toernooi. Maar de luchtkwaliteit op andere plekken in de wereld is ook niet goed. In India en China is de lucht altijd zo slecht.'' Het gaat om vergrijpen die ook door de kinderrechter of het Openbaar Ministerie kunnen worden bestraft. De officier van justitie mag beslui ten die zaken door te geven aan Halt. In vier jaar tijd is het percentage za ken dat op die manier bij Halt komt, verdubbeld van 11 naar 24 procent. Woordvoerder Martine Pilaar van het OM over de stijging: ,,We hou den nu meer rekening met de om standigheden waaronder een mis drijf gepleegd is. Als wapenbezit al leen stoerdoenerij is en het mes is niet gebruikt, dan is dat pedagogisch best op te lossen. Wij zien dan in zo'n snelle Halt-straf een duidelijke meerwaarde. Wat misdrijven als hacking en sexting betreft heeft Halt bovendien een goede aanpak ont wikkeld. Goede modules, die de kans op herhaling verminderen." Ook wapenbezit valt in de catego rie waarover kinderrechter of OM oordelen. Heeft de jongere het wa pen niet gebruikt, is er weinig risico op afglijden in criminaliteit, is er een blanco strafblad en zijn de gevolgen beperkt gebleven, dan kan Halt in beeld komen. Wapen in speeltuin Matthias Kalwij van Halt: ,,Ik herin ner me een jongen die voor school een filmpje moest maken en met een nepwapen naar een speeltuin ging om dat op te nemen. Kinderen overstuur, moeders overstuur, poli tie op volle sterkte uitgerukt. In zo'n geval wil je die jongen niet direct met een strafblad opzadelen, wat wel gebeurt als de kinderrechter je veroordeelt. Een Halt-straf heeft op- Wat hacking en sexting betreft heeft Halt een goede aanpak ontwikkeld voedkundige waarde. Dat is een pe dagogische interventie. We geven opdrachten en voeren gesprekken, zodat die jongere gaat nadenken over wat hij gedaan heeft. Bewust wording, gedragsverandering: dat zit meer in een Halt-straf dan in een taakstraf." Een groot voordeel van Halt is dat er geen strafblad komt. Ook zitten de overtreders binnen dertig dagen met Halt aan tafel. ,,Dan ligt het strafbare feit nog vers in het geheu gen. Lik op stuk, dus", zegt Kalwij. Het aantal Halt-zaken (voor jon geren van 12 tot 18 jaar) schommelt in Zeeland al jaren rond de 500. In 2019 waren het er 503, 24 minder dan een jaar eerder. Het grootste deel (312) daarvan betreft overtredingen zoals het niet kunnen tonen van een ID, daarna komen de misdrijven (72) en in 119 gevallen gaat het om mis drijven die normaal gesproken door OM of kinderrechter worden afge handeld.» ZEELAND 2 donderdag 16 januari 2020 9°C Nieuwsmedia »P8 »P3 FOTO WILLIAM WEST Jonge overtreder vaker bij Halt Jongeren die zich schuldig maken aan misdrijven als sex- ting, wapenbezit, bedreiging, mishandeling en hacken komen steeds vaker bij Halt terecht. Vorig jaar ging het om een kwart van de Halt-zaken. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Martine Pilaar, woordvoerder OM zonnige pzc.nl perioden Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1