VVD en CDA zijn om: knallers en vuurpijlen toch maar verbieden 'China smoort kritiek met lening en ontwikkelingshulp' 8 NIEUWS TRANSGENDER NIKKIE DE JAGER De video waarin YouTube-ster en make-up goeroe Nikkie de Jager (25) onthulde dat ze als jongen geboren is, werd in een mum van tijd miljoenen en miljoenen keren bekeken. Haar onthulling is volgens transgenders een belangrijke doorbraak. Nieuwe generatie transgenders De draai van VVD en CDA is op merkelijk: een dergelijk verbod ligt gevoelig binnen die partijen. Hun achterban is zo'n beetje verdeeld in vuurwerkcritici en liefhebbers. Daarom wezen de partijen verdere verboden eind vorig jaar nog van de hand. Nu noemt VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff het nieuwe stand punt 'voortschrijdend inzicht'. ,,Als je ziet hoe hulpverleners worden belaagd, dan moeten we nu echt iets doen. We hebben het gepro beerd met meer politie-inzet, met het aangekondigde verbod op heel zwaar vuurwerk, maar er is gewoon meer nodig.'' Tuig Dijkhoff zegt dat zijn partij ook met plannen komt voor meer handha ving tijdens de jaarwisseling. En hij wil dat overtreders met gebiedsver- boden en meldplichten van straat worden gehouden. ,,Het is gewoon tuig dat zich misdraagt. Dus naast dat we een verbod kunnen accepte ren, moet er ook duidelijker ge handhaafd worden.'' Volgens hem mag de politie 'steviger optreden'. Het CDA wil dat eveneens. ,,Als je niet iets wezenlijks doet aan de handhaving, dan verandert er ook met zo'n verbod niets'', zegt Tweede Kamerlid Chris van Dam. Het wachten is nu op een voorstel van het kabinet, dat voor eind fe bruari met plannen wil komen. Premier Mark Rutte heeft al laten weten dat het daarbij goed kijkt naar aanbevelingen van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV). De raad adviseerde precies om knallers en pijlen te verbieden. Toen negeerde het kabinet dat ad vies nog, nu dient het als 'leidraad', aldus Rutte. Het zal erop uitdraaien dat vooral siervuurwerk voor de grond (fonteinen, sierpotten) toe gestaan blijft. Overigens was er ook zonder de steun van VVD en CDA een meer derheid in de Tweede Kamer voor verdere verboden rond vuurwerk. Sinds de onrustige jaarwisseling, met 9.300 incidenten en twee do den, klinkt de roep steeds luider. Bovendien blijkt uit enkele enquê tes dat een meerderheid van de be volking voorstander van verboden is. NEW YORK Mensenrechten- verdedigers staan wereldwijd onder druk, vooral in China, zo concludeerde de directeur van mensenrechtenorganisatie Hu man Rights Watch (HRW) gis teren bij de presentatie van het jaarrapport in New York. Verworvenheden op het ge bied van vrije meningsuiting worden wereldwijd bedreigd nu de aandacht wordt afgeleid door handelsconflicten, aldus HRW dat waarschuwt voor China. De laatste tijd zet dat land meer en meer economische en diploma tieke druk om te verhinderen dat het door het buitenland ter verantwoording wordt geroe pen voor binnenlandse repres sie van bijvoorbeeld de Oeigoe- ren. Binnenlandse critici zijn door China al de mond ge snoerd, aldus HRW-baas Roth. ,,Nu wordt geprobeerd dat sys teem uit te breiden naar de rest van de wereld. Om eenieders toekomst te garanderen, moe- ten regeringen samenwerken om de Chinese aanval te weer staan.'' De dertigste editie van het jaarlijkse rapport van HRW houdt de mensenrechtensitua tie in bijna honderd landen te gen het licht. China wordt er dit jaar uitgelicht vanwege de pro blemen in Hong Kong. Inslikken Technologie speelt een centrale rol in de onderdrukking, stelt Roth, die geen toestemming kreeg het jaarrapport te presen teren in Hong Kong. ,,Het doel is een samenleving te scheppen waarin geen protesten meer klinken.'' China zou regeringen onder druk zetten kritiek in te slikken. Regeringen en interna tionale instellingen zouden al ternatieven moeten bieden voor de manier waarop China lenin gen en ontwikkelingshulp ge bruikt om kritiek te smoren, stelt Human rights Watch. Na alles wat hem zelf is overkomen, is de 19-jarige transgender Raymond Spruijt uit Vlissingen een beetje bedroefd dat sommigen toch lullig reageren op het filmpje dat in één dag de hele wereld overging, maar liefst 16,5 miljoen keer be keken werd en zelfs bij de BBC een van de best gelezen nieuwtjes was. Waarom spuien reaguurders toch weer allerlei naars na de coming-out van YouTube-ster Nikkie de Jager als transgender? Spruijt: ,,Ik vind het vooral heel vervelend dat ze hier en daar een 'drag queen', een man in vrouwenkleren, wordt genoemd. Dat is ze niet. Ze is een vrouw.'' Toch is het Raymond, die op dit mo ment zelf stap voor stap de lichamelijke transitie van meisje naar jongen maakt, ook opgevallen dat het leeuwendeel van de reacties na het onthullende verhaal warm en hartelijk is. ,,Dat vond ik wel heel fijn om te merken. Dat de meesten het juist geweldig en dapper van Nikkie vinden.'' Zelf heeft hij aan den lijve on dervonden dat het anders kan zijn: op school werd hij uitgescholden, gepest en mishandeld. Een paar passages uit Nikkies state ment met de titel 'I'm coming out' zijn Raymond in het bijzonder bijgebleven. ,,Dat ze steeds herhaalt dat ze, los van labels, gewoon zichzelf is. En dat ze hoopt dat iederéén zichzelf mag zijn. Dat spreekt me erg aan. Waarom moet er op iedereen een etiket?'' Ook hij voelt zich nu eindelijk 'zichzelf', gewoon Raymond. Op de mbo-opleiding zorg wordt hij ein delijk geaccepteerd 'zoals hij echt is'. ,,Dat is ontzettend belangrijk.'' In het Engelstalige filmpje van 17 minu- 2.0 ten en 13 seconden verhaalt Nikkie open hartig over de lange, pijnlijke weg van kleine jongen naar volwassen vrouw. Dat ze vanaf het moment 'dat ze een brein had' wist dat ze in het verkeerde lichaam zat. Dat ze als kleuter dol was op meisjes- dingen als Barbies. Dat ze vanaf 7, 8 jaar in jurken naar school ging. Dat sommige klasgenoten het er moeilijk mee hadden, maar dat ze gesteund werd door moeder en leraren. En dat ze als 19-jarige de volle dige, lichamelijke transitie - hormonen en al - achter de rug had. woensdag 15 januari 2020 GO Krap twee weken na de jaarwis seling zijn ook VVD en CDA van gedachte veranderd: zij steunen nu een verbod op de verkoop van knalvuurwerk en vuurpijlen. Wilden de partijen eerder nog niet weten van een ban op vuur werk, nu volgen ze de lijn van het kabinet om consumenten vuurwerk aan banden te leggen. Tobias den Hartog Den Haag "itr- Vuurpijlen kopen om ze af te schieten met de jaarwisseling kan straks niet meer. FOTO ROBIN UTRECHT 'Fijn, veel meer mooie dan nare reacties op coming-out' Eefje Oomen Uden/Vlissingen Volgens Alex Bakker, schrijver van geschiedenisboek Transgender in Nederland, maakt beautyvlogger Nikkie de Jager met haar coming-out deel uit van een nieuwe generatie transgenders waartoe hij ook model len Loiza Lamers (winnares van Hol land's Next Top Model) en Valentijn de Hingh rekent. ,,Zij zijn opgegroeid in een tijd waarin ze al tijdens hun pu berteit een transitie konden onder gaan. Dat is in alle opzichten ontzet tend ingrijpend, maar toch anders dan bij de oude generatie die zo'n stap pas later kon nemen. Die gene ratie kreeg vaak te maken met een enorm verlies als ze uit de kast kwa men. Verlies van hun gezin, baan, sta tus bijvoorbeeld. Deze nieuwe gene ratie kan op een andere manier als volwassene het leven in.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8