7 Het is het schrikbeeld van menig Nederlander: straks moet je je bank betalen om je zuurverdiende spaarcenten te stallen. Zover lijkt het nog niet, maar de stap van ABN Amro om de rente te verlagen naar 0 procent brengt ons wel akelig dichtbij dat doemscenario. Nou.eigenlijk is die er al een tijdje. Alleen niet voor Jan Modaal. Vermo gende klanten moeten bij sommige banken al betalen voor hun spaar geld. Dat was al zo bij ABN en ING, maar ook bij banken als Van Lan- schot en Insinger Gillissen en Bunq. Het rentepercentage was onbekend, maar sinds maandag is duidelijk dat vanaf april ABN-klanten met een vermogen van meer dan 2,5 miljoen euro 0,5 procent gaan betalen (dus minimaal 12.500 euro). Het gaat om circa 5200 klanten, zo'n 5 procent van het totaalaantal klanten. De afgelopen decennia hebben we dit niet eerder meegemaakt, nee. Tien jaar geleden stond de rente nog op 3 procent. In 1980 kreeg je vol gens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek nog zo'n 11 procent op je spaarrekening. Uniek, dus. Dit heeft alles te maken met het ren- tebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB). Deze instantie gaat over het monetaire beleid binnen de Europese Unie en beslist dus ook over het rentebeleid. Het geval is dat de ECB telkens de Europese deposi torente verlaagt, waardoor banken hoge kosten betalen voor het stallen van spaartegoeden bij de ECB. Die kosten berekenen zij voor een deel door aan hun klanten, met als gevolg dat de spaarrente nu dus bij een bank als ABN al op 0 staat. Om klanten gerust te stellen, deed ABN afgelopen najaar de toezegging dat de bank zijn klanten met een vermogen tot 100.000 euro geen ne gatieve rente in rekening zal bren gen. De Volksbank volgde met de belofte dat het in 2020 geen boete op sparen invoert en ook Rabobank zegt geen plannen te hebben in die richting. Het lijkt er dus op dat ban ken huiverig zijn om particuliere spaarders te straffen, uit vrees voor boze reacties of een mogelijke bank- run. Toch is niet iedereen er gerust op. ,,Wat er na 2020 gebeurt moeten we maar zien'', zegt Joyce Donat van de Consumentenbond. En ook Amanda Bulthuis van vergelijker Geld.nl sluit niet uit dat begin vol gend jaar een of meerdere banken toch de stap maken naar een nega tieve rente voor mensen met iets grotere saldo's. ,,Of misschien zelfs al eind van dit jaar.'' In onderzoeken zegt een meerder heid zijn geld weg te halen als de bank ze geld rekenen. Een deel van de ondervraagden geeft aan het geld thuis te willen bewaren. Dat laatste is wat consumentenorganisaties ten zeerste ontraden. Het is niet verbo den - boven de 542 euro betaal je er vermogensbelasting over - maar ris kant is het wel. Zo waarschuwt de Consumentenbond dat het verloren kan gaan door brand of inbraak. ,,Dan heb je dus helemaal niks meer'', aldus Donat. Volgens het Ni- bud bestaan er genoeg alternatieven. Zo kun je overstappen naar een bank met een (iets) hogere spaarrente, je hypotheek (of een deel ervan) aflos sen, geld steken in het energiezuini ger maken van je huis of geld voor langere tijd vastzetten, of beleggen. Het blijft koffiedik kijken, maar de verwachting is dat de rentes nog een tijd laag blijven. Het is een technisch verhaal, maar toen de ECB de rente verlaagde toen de crisis uitbrak om de economie te stimuleren, groeide de economie maar bleef de inflatie Ontwikkeling gemiddelde spaarrente nu rente tot.. 1980 1985 1990 1995 2000 2005 2010 2015 2020 uit. Om die inflatie aan te jagen, bleef de ECB vervolgens de econo mie aanjagen. Daarbij besloot de ECB staatsleningen op te kopen van eurolanden. Ook dat leidde tot meer groei, maar niet tot inflatie. Nu het moment is aangebroken dat de groei wat begint te haperen, valt er voor de ECB weinig te draaien aan de renteknoppen. „Daarmee is de kans op een renteverhoging door de ECB helemaal klein'', zegt Bulthuis van Geld.nl. Dit is niet alleen slecht nieuws voor spaarders, ook pensi oenfondsen en verzekeraars hebben er last van. Alleen mensen die een hypotheek afsluiten, kunnen profi teren van de lage rente. Nou, consumentenorganisaties als de ANBO en Consumentenbond zien wel een optie. Volgens hen zou een wettelijk verbod voor een nega tieve rente voor kleine spaarders met maximaal 100.000 euro een uit weg bieden. Of die er komt, is de vraag. Minister Wopke Hoekstra vindt een negatieve rente voor ge wone spaarders weliswaar 'zeer on gewenst' en 'van groot belang dat gewone spaarders voldoende moge lijkheden houden om te bankieren bij een bank die geen negatieve rente rekent'. Tegelijkertijd heeft hij (nog) geen ja gezegd tegen een wet telijk verbod. ,,Het zou, gegeven de uitingen van banken en de nadelen van een verbod, niet proportioneel zijn'', verklaarde hij onlangs. Overigens verwacht het Nibud dat het wel meevalt met de paniek on der Nederlanders mocht het toch tot een negatieve rente komen. ,,We hebben met de dalende rentes de af gelopen tien jaar ook weinig zien veranderen aan het spaarzame ge drag van Nederlanders'', reageert Nibud-woordvoerder Gabriëlla Bet- tonville. Ook bij ABN lijkt van geen paniek tot dusver geen sprake. ,,De afgelopen dagen hebben we al tele fonisch contact gehad met vermo gende klanten om ze voor te berei den op het nieuws en het gros re ageerde 'redelijk rustig' en was niet verrast'', aldus de woordvoerder. Ook waren er volgens hem gisteren niet meer opzeggingen dan er op een reguliere dag binnengekomen. woensdag 15 januari 2020 GO Natasja de Groot Rotterdam Komt er een boete op sparen? Hebben we ooit dit soort rentepercentages gehad? Hoe kan het dat de rente nu zo ultralaag is? Dreigt de kleine spaarder straks toch de pineut te worden? Wat moet je als kleine spaarder als het tot een negatieve rente komt? Wanneer gaat de rente weer omhoog? ij Is een negatieve rente dan helemaal niet te voorkomen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7