NYNKEDEJONG Wetenschappers maken uit cellen van kikker levende robot laatste stipreizen.nl TOPDEALS VAN STIP REIZEN 6 Cruises Dubai, Oman Abu Dhabi Hoogtepunten van Sardinië 088 - 70 70 600 Column De 'traditionele' robot, die bestaat uit metaal, plastic, chips en draad werk, krijgt concurrentie van de 'xenobot'. De nieuwe levensvorm is het laatste wondertje van de wetenschap en werd deze week gepresenteerd in vakblad PNAS. Hoe maak je een 'xenobot'? Dat doe je op basis van het volgende recept: neem een Afrikaanse klauwkikker. Zijn Latijnse naam luidt Xenopus laevis, waar de naam 'xenobot' van is afgeleid. Neem een stukje embryocellen uit de kikker. Haal er huidcellen en pompende hartspiercellen uit. Laat Deen Green, een supercom puter, zoeken naar algoritmes om deze kikkercellen zo aan elkaar te klikken dat zij kunnen voortbe wegen, specifieke taken kunnen verrichten. Vraag een micro chirurg om deze cellen, ter grootte van een halve millimeter, na te bouwen. De huidcellen zor gen voor stevigheid, de hartcellen voor beweging. En klaar is de 'xe- nobot', de eerste minirobot die is gemaakt van levende cellen. Testen wijzen uit dat groepen 'xenobots' zich in cirkels voortbe wegen en uit eigen beweging sa men 'vrachtjes' (bijvoorbeeld proteïnen of andere cellen) naar een centrale plek brengen. Ook zouden ze een oppervlak 'schoonvegen'. Er werden tevens 'xenobots' gemaakt met een gat in het midden waarin medicijnen konden worden geplaatst. Die zouden naar plekken in het li chaam kunnen worden gebracht. Hosanna Het is echter niet alleen hosanna. De biologische mini-machientjes kunnen niet eten. Zij sterven daardoor al na een paar dagen of hooguit een week een wisse dood. Mochten wetenschappers erin slagen om de xenobots een langer leven te geven en complexere varianten op maat te maken, dan ligt mogelijk herstel van aangebo ren afwijkingen of huidreparatie in het verschiet. Er rijzen wel meteen ethische vragen bij het onderzoek. De bio- systemen zouden zo complex kunnen worden dat ze oncontro leerbaar worden. met wie hij wer kelijk te maken had: wereldbe roemde YouTu- ber Nikkie de Ja ger, alias Nikkie Tutorials, be sloot haar bela gers voor te zijn, en zelf bekend te maken dat ze ooit in het ver- Jij blijft voor altijd die geldbeluste sneuneus zonder geweten Op de plek waar ooit je hart zat, zit nu een lekke var kensblaas. Of een homp oud brood. Een écht hart kan er in ieder geval niet meer zitten, wan neer je iemand probeert te chante ren met haar geslachtsverande ring. Geld in ruil voor het bewaren van een geheim wat helemaal niet het jouwe is. Iemand chanteren omdat ze transgender is, en de rest van de wereld dat nog niet weet: degene die dat op zijn geweten heeft, wens je een leven lang zeer hardnekkige gordelroos toe. lucht voelt. Ze had graag zelf het moment uitgekozen om dit ver haal met haar fans te delen, maar die kans is haar ontnomen. Maar nu het toch naar buiten is, is ze vooral trots. Ze is Nikkie, en als je daar per se een label op wilt plak ken, ja, dan is ze een transgender persoon. Daar zit je dan, op je zolderka mer. Je dacht even flink wat geld binnen te kunnen harken, over de rug van een wereldberoemde You- Tuber, maar uiteindelijk is Nikkie degene die het laatst lacht. En jij blijft voor altijd die geldbeluste sneuneus zonder geweten, en blijkbaar ook zonder talent om zelf iets van je leven te maken. Mocht je willen weten hoe je wel iets van je leven kunt maken? Kijk naar Nikkie. Zij weet daar alles van. keerde lichaam is geboren. Ze hoopte dat ze hiermee kleine Nik- kie's kon inspireren. Wees trots op wie je bent. Wie je ook bent. Haar moed en durf werden vervol gens nationaal en internationaal bejubeld. Van actrice Lena Dun ham tot minister Ingrid van En gelshoven; allemaal prijzen ze de Nederlandse make-up artiest. Je zult maar die trieste zak botten zijn die dacht dat hij Nikkie hiermee ten gronde zou richten. Je zult maar zo'n transfobe klaphark zijn dat je denkt dat iemand als Nikkie klein te krijgen is. zegt ze dat ze zich opge- reizen nl 8 dagen 4* Costa Diadema 8 dagen Groepsrondreis Va&j ook op Q woensdag 15 januari 2020 GO ^0 @Nynke Nikkie Maak kennis met de 'xenobot', een 'levende robot', gemaakt van levende cellen door Ameri kaanse wetenschappers. Tom Tates Hans van Zon Rotterdam Helaas had deze af perser niet door In het You- Tube-filmpje zie stipreizen.nl/crcdab zie stipreizen.nl/itsahvs Last minute vertrek Vliegreis transfers Verblijf o.b.v. All Inclusive in 4* Castelsardo Resort Village Nederlandssprekende reisleiding O.a. Sassari het Stenen Woud Vertrek april, mei juni Beperkt plaats, VOL VOL! Vliegreis per Transavia Cruise o.b.v. volpension fooien t.w.v. 84,- p.p. O.a. Muscat of Fujairah, Doha Abu Dhabi Vertrek februari maart \Castelsardo Martts het Stenen. Woud Sassari Saccargla Nuraghi Santu Antine -Alghero Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut exd. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6