Varkenshouders duiken gretig op stopsubsidie n 5 m s 'Groei luchtvaart aan banden' ,,Het komt vooral in Amsterdam en Rotterdam voor. Jongeren lijken er de gangstercultuur uit de Verenigde Staten te willen overnemen. Anderen voelen zich daardoor bedreigd en dragen uit angst een wapen. Dat is een verkeerde spiraal waar ik me ze ker zorgen over maak. De jongste plunderaar uit Rotterdam was 12 jaar, een jongen met een molotovcocktail uit het Haagse Duindorp was 9, er zijn berovingen met messen ge pleegd door 11-jarigen. Je kunt wa pens makkelijk online bestellen. In de buurten waar dit speelt, doet men het nodige: dat varieert van preven tief fouilleren tot spitacties op scho len. We moeten investeren in jonge ren die dreigen af te glijden om te voorkomen dat nieuwe Taghi's op groeien in de wijk." „Misdaadgeld verziekt alle verhou dingen in een buurt. Als jongeren zien hoe snel ze geld kunnen verdie nen, hebben ze geen zin meer in een bijbaan als vakkenvuller. Criminelen hebben heel concrete verzoeken aan jongeren. Dat varieert van pakketjes rondbrengen tot zwaardere delicten. Het is voor sommigen moeilijk daar Alsjongeren zien hoe snel ze geld kunnen verdienen, hebben ze geen zin in vakkenvullen weerstand aan te bieden. Ik geloof dat we met een breed front de drugswe reld moeten bestrijden. Op dit mo ment zijn we ontzettend druk met alle uitwassen van de drugscriminali teit. Neem alle extra beveiligingsta- ken na de moord op advocaat Derk Wiersum. We moeten ook weer ruimte krijgen voor preventie.'' Is de drugscriminaliteit wel te be strijden? Hebben we die niet mede te danken aan de havens in Antwer pen en Rotterdam en onze uitste kende distributiemogelijkheden? ,,Dat trekt heel veel criminaliteit aan, ja. We willen in Nederland overal de nummer één in zijn. Onze overslag in Rotterdam moet geautomatiseerd zijn en supersnel werken. Dat is te verklaren vanuit economisch oog punt, maar je kunt je ook afvragen: is er voldoende aan veiligheid gedacht? Alle branches zouden kritisch moe ten kijken naar hun eigen rol. Kijkt de transportsector goed genoeg naar de goederen die ze vervoert? Kijken ban ken voldoende waar het geld vandaan komt? Zijn het notariaat en de vast goedsector scherp genoeg? Misschien moeten we meer het ac cent leggen op veiligheid en accepte ren dat we iets lager staan in de rang lijstjes.'' Criminaliteit in cijfers 1 m M 1 X si k. ^^1 De luchtvaart mag alleen nog maar groeien als de uitstoot van stikstof daalt. Dat conclu deert een commissie onder lei ding van VVD'er Johan Rem- kes in opdracht van het kabi net. Pas dan kan Schiphol extra vluchten krijgen en mag Lely stad Airport open. Want de luchtvaart moet, net als andere sectoren, 'op een evenwichtige manier' bijdragen aan een op lossing voor de stikstofproble men in ons land, oordeelt de commissie. Het advies is sail- lant, omdat het kabinet Schip hol wil laten groeien van 500.000 vliegbewegingen per jaar nu naar 540.000 bewegin gen. Minister Van Nieuwen- huizen (Infrastructuur en Wa terstaat) sprak recent de ver wachting uit dat Lelystad Air port waarschijnlijk in het na jaar open kan voor vakantie- vluchten. Beide scenario's zul len hoogstwaarschijnlijk zor gen voor groei van de uitstoot. Bij Schiphol toont een milieu effectrapportage dat ook aan. Wandelaars op snelwegen Verkiezingen in Ierland Noodweer: veel doden Varkenshouders kunnen tot en met vandaag intekenen op de subsidie regeling, waarvoor de regering in totaal 180 miljoen euro uittrekt. Een woordvoerder van het departement bevestigt dat de regeling inmiddels overtekend is. Dat betekent dat meer varkens houders willen deelnemen dan er geld beschikbaar is. In hoeverre de vraag het aanbod overstijgt, is niet precies duidelijk. De inschrijving staat nog open en er stromen de laatste dagen nog relatief veel aan meldingen binnen. Voor de zogeheten 'warme sane ring' was vorig voorjaar in eerste in stantie 120 miljoen euro gereser veerd. Door het Klimaatakkoord en de Urgenda-zaak werd later dat jaar besloten om het subsidieplafond te verhogen met 60 miljoen euro. Nu de gehele 180 miljoen euro op is, komt het kabinet onder druk te staan om meer geld beschikbaar te stellen. Minister Carola Schouten (Landbouw) heeft namelijk altijd benadrukt dat het uitkopen van boeren vanwege de stikstofcrisis, met vrijwilligheid gepaard zal gaan. Een regeling die helemaal niet verplicht is, blijkt nu een door slaand succes. Smaakt dat naar meer? Kamerlid Jaco Geurts (CDA) zegt dat hij niet verrast is als deze subsidieregeling inderdaad overte- kend is. ,,Maar ik wil eerst alle cij fers zien: hoezeer is er overtekend en hoeveel varkens verdwijnen er door?'' Geurts staat niet direct te springen om de regeling uit te brei den. ,,Je kunt je afvragen of je geen economische schade aanricht als er te veel boeren verdwijnen.'' Positief Kamerlid Tjeerd de Groot (D66) is een stuk positiever over mogelijke uitbreiding van de regeling. ,,Het zou mooi zijn als we elke varkens- boer die wil stoppen, ook echt die mogelijkheid kunnen bieden. In krimping van de veestapel brengt de oplossing van de stikstofcrisis dichterbij. En mensen mogen van de politiek nu echt oplossingen ver wachten.'' Oorspronkelijk stond de subsi dieregeling al in het regeerakkoord, omdat de intensieve varkenshou derij in delen van Nederland risico oplevert voor de gezondheid en de leefomgeving. De regeling richt zich specifiek op varkenshoude rij en die veel geuroverlast veroorza ken in het zuiden en oosten van ons land. Het is de bedoeling dat var kenshouders in ruil voor een zak met geld definitief stoppen met intensieve veehouderij op die loca tie en de dierenverblijven, voer en mestsilo's en mestkelders laten slopen. woensdag 15 januari 2020 GO gangstercultuur' gen agenten op straat. Maakt u zich zorgen? Hoe valt dat te voorkomen? Na jaren van daling neemt het aantal geregistreerde misdrijven weer toe. 1,4 mln 1,2 1,0 l^>i y 0,8 0,6 0,4 r k. 0,2 fjA1 "l 0 Vooral fraude waaronder oplichting via Marktplaats, Tikkie, etc. neemt fors toe. Ook opvallend is de stijging van overlast door verwarde personen. 99.622 90.633 85.540 65.800 Doelstelling is om in 90% van de spoedmeldingen binnen 15 minuten ter plaatse te zijn. Dat blijkt moeilijk haalbaar. Doelstelling: 90% 2011 '12 '13 '14 '15 '16 '17 '18 '19 2018 2019 2018 2019 2015 2016 2017 2018 2019 DEN HAAG VURIG JAWOORD Een stel geeft el kaar het jawoord onder de rook van de vulkaan Taal op de Filipijnen. Tijdens de huwelijksplech tigheid begon Taal te roken en lava te spuwen. De autori teiten hebben tien duizenden mensen geëvacueerd uit het gebied nabij hoofd stad Manilla. Moge lijk vindt binnen en kele dagen een gro tere uitbarsting plaats. FOTO REUTERS DEN HAAG Opnieuw is het aan tal snelwegwande laars toegenomen, meldt Rijkswater staat. Vorig jaar werden 3877 men sen op en naast de snelweg geregis treerd; in 2018 waren er 3177 mel dingen. Het gaat vaak om lifters, ver warde mensen en personen die dron ken zijn. Ook lopen er automobilisten langs de snelweg die zonder benzine kwamen te staan. DUBLIN De Ierse minister president Leo Va- radkar heeft parle mentsverkiezingen uitgeschreven, die op 8 februari zullen worden gehouden. Varadkar leidt met zijn partij Fine Gael een minderheids kabinet. ISLAMABAD Vele tientallen men sen zijn in Pakistan, Afghanistan en India om het leven gekomen door lawi nes en overstromin gen na overvloe dige regen- en sneeuwval. Zeker 57 mensen kwamen om het leven, meer dan 20 mensen raakten gewond door lawines alleen al in Kashmir, waar Pakistan de baas is. Voor meer doden wordt ge vreesd. Een subsidieregeling van het kabinet voor het beëindigen van varkenshouderijen blijkt een enorm succes. Varkenshouders willen massaal stoppen met boeren, meldt het ministerie van Landbouw. Edwin van der Aa Den Haag L Landbouwminister Schouten en D66'er De Groot. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5