12 ZEELAND De vervanging van drie verouderde windmolenparken door één nieuwe op de grens van West-Brabant en Zeeland staat ter discussie. Woensdrecht vreest aantasting van het nu nog open polderlandschap. Reimerswaal verwacht dat het meevalt. De Woensdrechtse wethouder Jef frey van Agtmaal wil voorkomen dat boeren en burgers straks door de windmolens de polder niet meer zien. ,,Wij schrokken toen we van de Zeeuwse plannen hoorden." Al enkele jaren wordt tussen drie eigenaren van de huidige windmo lenparken gesproken over de op richting van één modern wind energiepark. Hogere, efficiëntere molens moeten negentien verou derde turbines gaan vervangen. Co öperatie Zeeuwind heeft nu twee molens bij Bath, Eneco bezit er zes tien in de Anna-Mariaparochie en de Woensdrechtse agrariër Chris Hopmans is nog eigenaar van een windmolen in de buurt van snel weg A58. Deze windmolens dateren res pectievelijk uit 2000, 2008 en 2001 en zijn technisch en/of economisch gedateerd, zeggen de eigenaren. Het plan is om ze in één beurt te ver vangen door een nog niet exact be kend aantal nieuwe turbines. Ho gere, van 181 meter, die meer ener gie én financieel rendement moe ten gaan opleveren. Als locatie wordt gedacht aan een strook die aansluit bij de dubbele rij windmolens die nu al langs het Schelde-Rijnkanaal staan. De initiatiefnemers willen die rijen doortrekken tot aan het nog te bouwen windpark Kabel jauwbeek. Dat verrijst met vijf tur bines nog dit jaar op de grens van België en Brabant, tot aan de snel weg A4. Alle nieuwe turbines moeten aan de oostelijke oever van het kanaal komen. Woordvoerder Marco Spaans van Zeeuwind draait er niet omheen: ,,De nieuwe windturbines zullen inderdaad een stuk groter zijn." Die leveren meer elektriciteit en daarmee een bijdrage aan het doel van de provincie Zeeland om meer duurzame energie op te wekken. Dat ze groter worden, is niet per se nadelig voor het landschap, vindt Spaans: „Grotere, rustig draaiende windmolens op een rij ogen rusti ger dan een plukje van zestien ze nuwachtig draaiende windmolens in een groepje." De gemeente Reimerswaal, bij monde van wethouder Jaap Sinke, juicht het gezamenlijke windpark- plan toe. Hij noemt het een verbetering, vooral om dat de mo- We willen zicht houden op de open polder lens bij Bath verdwijnen. Hij hoopt de buren in Woensdrecht in goed overleg te kunnen overtuigen. In de West-Brabantse gemeente zijn ze juist bang dat hen het fraaie zicht op het nog open polderland schap wordt ontnomen. Woens drecht voorkomt dat effect bij het park Kabeljauwbeek door de vijf Eneco-turbines zo te laten plaatsen dat ze wegvallen tegen de achter grond van de Antwerpse industrie, zoals chemiegigant BASF. Sinke re lativeert de bezwaren. ,,Het dichtstbijzijnde dorp, Ossen- drecht, ligt vijf tot zes kilometer verderop." De Woensdrechtse wethouder Jeffrey van Agtmaal is er echter nog lang niet gerust op. „Terwijl wij met Eneco onze verlangens over windpark Kabeljauwbeek bespra ken, hebben ze ons niks verteld over dit nieuwe plan. Weliswaar op Zeeuws grondgebied, maar tegen onze grens en wij moeten er tegen aan kijken. We zijn nu goed in ge sprek, met name met de provincie en Reimerswaal, maar Woens drecht zal duidelijk blijven ma ken dat we zicht op de open polder willen houden." Hoeveel nieuwe turbines de drie betrokken partijen willen bouwen, is nog niet helemaal duidelijk, meldt Zeeuwind- woordvoerder Spaans. Goed ingevoerde bronnen hebben het over 16, 17 of 18 stuks. Uit onderzoek, onder meer naar ef fecten op de natuur én de radar systemen van Vliegbasis Woens drecht, moet dit jaar blijken welk gebied precies kan worden benut. woensdag 15 januari 2020 VL Polderen over nieuwe windmolens De moderne windmolens waar nu over gesproken wordt zijn 181 meter hoog. Ze moeten meer energie én meer financieel ren dement opleveren dan de be staande windmolens. John Bas Woensdrecht/Rilland Windpark Kabeljauwbeek Woens Nederland België - Jeffrey van Agtmaal, wethouder in Woensdrecht Te slopen windparken Windpark Hopmans Rilland Windpark Anna-Mariapolder infographic Richard Gesell - maps4news.com De plek waar mogelijk wind molens worden gebouwd in de polders van Ossendrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56