,^-^ï ■- II GraauwRock for Specials met Pater Moeskroen Politiek in Sluis kan weinig betekenen voor eigenaren van chalets op camping Zeebad 7 SINT JANSTEEN BOERDERIJ DE SCHOMMELING Ze waren niet te missen op de kerst markt in Hulst en tijdens de streekproduc- tenmarkt in de kerk van Sint Jansteen. De vriendelijke alpaca's van Marian Warrens zijn beroemdheden aan het worden. Meet greet Marian wordt zo vrolijk van haar kudde, dat ze die ervaring wil de len. ,,Ik heb ook twee honden en eentje ging wel eens als aaihond mee naar senioren. Dan zie je mensen genieten, hun ogen be ginnen te blinken. Dat deed me zó goed. Ik dacht; als ik de alpaca's tam heb ge kregen, mag een ander daar van meegenieten." Sinds mei bestaat daarom Alpacaboerderij De Schommeling. Mensen kunnen een meet greet met de alpaca's boeken of een wandeling met ze maken. ,,Het houden van alpaca's is voor mij puur hobbymatig. Ik plan daarom één afspraak per dag. Voor mezelf en voor de beestjes. Ik heb een versleten rug en voor mij is dit te behappen." De populaire dieren hebben al bezoek in alle leeftijden gekregen. ,,Van twee tot 91 jaar." Marian serveert koffie met iets lekkers, terwijl de alpaca's zich la ten aaien en 'hummen'. ,,Het is rustgevend, ik geniet er zelf ook van." In overleg kan er veel en zijn de diertjes af en toe op een evene ment te zien, zoals laatst in de kerk van Sint Jansteen. Het zijn groepsdieren Het houden van alpaca's is popu lair, signaleert Marian. In Zeeland zijn meerdere plekken waar je kennis kunt maken met de dieren. Alpaca'szijn een hype, maar je moet wel weten waar je aan begint i ossa Nova is een ban diet, Lesanna een hooghartige maar [vriendelijke dame, de enige ruin Allegro ge woon een lieverd en Gossamar de meest zorgzame alpaca. Haar jong Whitney spant de kroon: de klein ste alpaca geeft op commando zelfs kusjes. ,,Ze hebben allemaal een verschillend karakter'', ver telt Marian Warrens. De Steense kent haar vijf alpa ca's door en door. Als ze het hek naar de wei open doet, komen de dieren meteen een kijkje nemen. Het gras werd voorheen twee keer per jaar 'gemaaid' door een kudde scha pen. De dieren werden gebracht en weer opge haald. Totdat Marian alpa ca's ontdekte. In december 2018 schafte ze er drie aan. ,,In het begin vlogen ze met een naar de andere kant van de wei." Ze liet de dieren langzaam aan haar wennen, tot ze uit haar hand aten. Inmiddels lopen er vijf tamme en nieuwsgierige alpaca's rond. Die zijn erg netjes, ze poepen en plassen op een paar vaste plek ken. En als ze door het zand rollen, hoeven ze niet eens geborsteld te worden. ,,Ze worden ,,Alpaca's zijn een hype, maar je moet wel weten waar je aan be gint. Ik heb me verdiept in wat er allemaal bij komt kijken. Zo kun je er niet één nemen, het zijn groeps- dieren." Naar Marian luisteren ze goed. Als ze 'kusje' zegt, steekt Whitney haar zachte snoet uitnodigend naar voren. De cria (veulen) werd in mei geboren. Een bijzonder mo ment, vertelt Marian. „Alpaca's zijn 11,5 maand zwanger en wer pen één jong per keer. Toen de moeder moest bevallen, heb ik er veertien dagen lang elke dag bij gezeten. Op een ochtend keek ik uit het raam, en liep er ineens een kleine alpaca!" GRAAUW One Two Trio, Pa ter Moeskroen en Tijl Damen staan 20 mei op GraauwRock for Specials. Dat maakt de or ganisatie bekend. GraauwRock for Specials werd vorig jaar voor het eerst gehouden. Het is het eerste muziekfestival voor mensen met een beperking in Zeeland. Stichting 't Huus, dat opvang en dagbesteding aan biedt, kwam met dat idee. Er werd contact met Graauw- Rock gelegd en de samenwer king was een feit. Inmiddels is voor dat doel de stichting For Specials opgericht. Net als vorig jaar, toen Snol- lebollekes een publiekstrekker was, komen er artiesten die ga rant staan voor een feestje. Zo is One Two Trio bekend van Juffrouw Toos en Pater Moes- kroen van Roodkapje 2.0. Tijl Damen uit Breskens stond vo rig jaar ook op het festival. Meer namen volgen nog. De stichting is ook op zoek naar vrijwilligers. Die kunnen zich aanmelden via stichtingfor- specials.nl. De kaartverkoop begint 1 februari via graauw- rock.nl. Dan gaan ook de kaar ten voor het 'reguliere' GraauwRock op 21 mei (He melvaart) in de verkoop. Recreatiebedrijf Roompot vertelde hen vlak voor de jaarwisseling dat hun chalets en stacaravans worden ingeruild voor luxe vakantiewonin gen. Eind 2020 moeten ze weg zijn. Veel eigenaren hadden echter al in vesteringen voor het nieuwe jaar gedaan, omdat Roompot hen verze kerde dat er geen renovatieplannen waren. Einde verhaal Door het besluit van Roompot lijkt het einde verhaal voor veel toeris ten die al jaren vakantie vieren aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust, vreest Inez de Groote van bewo- nersgroep Bondgenootschap Zee kraal. ,,Sommige toeristen komen hier al twintig, dertig jaar. Zij zijn vaste inwoners van de gemeente. Straks komen hier toeristen die de volgende keer naar Colombia of Lapland gaan. Die zien we nooit meer terug." Het college van burgemeester en wethouders kan er echter niet veel aan doen, vertelde wethouder Peter Ploegaert. Als alles volgens het be stemmingplan gebeurt, mag Roompot de vakantieverblijven bouwen. Een paar jaar geleden be paalde de gemeenteraad dat er ge noeg verschillende recreatiemoge lijkheden aan de kust moeten zijn. Ploegaert: ,,De markt werkt toch willekeuriger. Daarom heeft de raad dit losgelaten en het aan de markt overgelaten." De wethouder heeft de directie van Roompot gezegd dat de com municatie richting de eigenaren geen schoonheidsprijs verdient. woensdag 15 januari 2020 'Alpaca's zijn rustgevend' vanzelf weer schoon, het zijn voor mij de ideale dieren." -Marian Warrens Sophie Stockman Sint Jansteen B: Marian Warrens met haar alpaca's. foto camile schelstraete Meer informatie is te vinden op alpacaboerderij-de- schommeling.com. Kijk op de site bij /video wie wil er een kusje van e'en alcapa? „Toeristen die hier al twintig, dertig jaar komen zijn ook vaste inwoners van de gemeente Sluis." Dat zei Inez de Groote van Bondgenootschap Zeekraal gisteravond tijdens een commis sievergadering van de gemeen teraad. Eigenaren van chalets en stacaravans op camping Zee bad in Breskens, drukten de po litiek daar op het hart in actie te komen. Dat blijkt echter niet eenvoudig. Bob Maes Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55