Recordaantal reddingsacties Dj Ronnie Kauffman was pionier van dance in Zeeland Poppodium 't Beest gaat op locatie mwvMi Zeeuwse cijfers wijken af 8 ZEELAND Podium 't Beest in Goes wil meer naar buiten treden. Daarom worden onder de naam 't Beest Boutiquede komende tijd vier concerten op locatie gehouden. Zelfs in het tropisch bos. HflMH De post Westkapelle, waar Jacco van den Bosse schipper is op de Uly, kwam maar liefst 21 keer vaker in ac tie dan het jaar ervoor. Wat de oor zaak van de stijging is, weet hij niet. ,,Het is een enorm lang seizoen ge weest, met een aantal uitdagende reddingsacties. Zoals op de Wester- schelde in maart, waar tijdens een storm binnenvaartschip Cardium zonk. Ik zie de spullen nog drijven." Ook het speedbootdrama bij Zoutelande, waarbij een 15-jarig meisje om het leven kwam, staat bij Van den Bosse nog in zijn geheugen gegrift. ,,Het is een vreemd jaar, met heel diverse uitrukken. Van sport vissers met motorproblemen ver buiten de kust, tot een auto vast op het strand. En eind van het jaar nog een meisje dat van haar paard was gevallen. Ook dan zijn wij de eerste die in actie komen." In Zeeland werden 315 reddings acties uitgevoerd. Twintig meer dan een jaar eerder. Reddingsstation Cadzand rukte in 2019 40 maal uit (34 in 2018), Hansweert 39 maal (28 in 2018), Westkapelle 55 keer (34 in 2018) en Neeltje Jans voer 77 keer uit (69 in 2018). Post Veere voer 63 maal uit, 8 keer minder dan het voor gaande jaar en Breskens 50 keer, 9 maal minder. De ruim dertig vrijwilligers van de post Westkapelle werden vooral opgeroepen voor de pleziervaart, zoals zeil- of motorboten in de pro blemen. Het merendeel plezier- vaart. Ook zijn de reddingswerkers te hulp geschoten bij het zoeken naar vermisten op zee, medische hulpverlening op het water en aan wal en vervoer van slachtoffers. Landelijk zijn de vrijwilligers van de KNRM vorig jaar 2458 keer uitge varen en werden 4258 mensen ge red of geholpen. Dat is iets minder dan vorig jaar, laat woordvoerder Janneke Stokroos van de KNRM weten. In de Lasloods in Vlissingen wordt morgenavond dj Ronnie Kauffman herdacht. Het boegbeeld van de Zeeuwse dance- en technoscene overleed afgelopen weekend. Hij werd slechts 45 jaar oud. Hoewel Kauffman de laatste jaren in Rotterdam woonde, bleef hij vooral actief in Zeeland. Hij was onder meer de vaste dj van het dancefeest Groove to Chill. ,,Hij verzorgde altijd de afsluitende set", zegt organisator Louk Peper kamp. ,,De plek van Ronnie was magisch. Daar droomden alle dj's van. We kunnen hem niet ver vangen, dus het zal heel vreemd zijn bij de volgende editie. Dit is een complete aderlating." Kauffman groeide op met mu ziek. Hij was met zijn vader en broer jarenlang betrokken bij het Zeeuwse licht- en geluidbedrijf Fix. In de jaren 90 had Fix ook korte tijd onder meer een disco theek in de Kaasboer in Bigge- kerke. Kauffman deed verder veel drive-inshows en was lange tijd de vaste dj op zaterdagavond in de Middelburgse discotheek The Nighttrain. Drie generaties Peperkamp noemt hem een pio nier. ,,Hij was zo veelzijdig. Twee, drie generaties zijn met hem op gegroeid. In Zeeland was hij abso luut een van de eerste mensen die bezig waren met dance. Nadat The Nighttrain was gesloten en er eigenlijk geen plek meer was voor dance in de provincie, zijn we in 2003 Groove to Chill begonnen, waarmee weer een nieuwe gene ratie werd aangesproken. Dat ging gelijk op met de enorme expansie van het Nederlandse dancepro- duct wereldwijd." Tom Verbrugge, bekend als DJ Chaos, kende Kauffman al sinds The Nighttrain, waar Verbrugge de gabbermuziek verzorgde. Hij heeft inmiddels ook zijn eigen platenlabel. ,,Ronnie is altijd mu ziek blijven maken. Maar hij was heel erg perfectionistisch, waar door hij die nooit heeft uitge bracht. Ik wilde hem daar heel graag bij helpen, maar dat is er niet meer van gekomen." Verbrugge wil kijken of hij sa men met anderen werk van Kauffman alsnog kan uitbrengen. ,,Misschien dat daar een heel al bum uit kan komen. Het idee staat nog in de kinderschoenen, maar ik wil het professioneel aan pakken, ter nagedachtenis van Ronnie." Kauffman worstelde sinds be gin november met zijn gezond heid. Eind december bleek dat dit kwam door problemen met zijn hart. Op oudejaarsdag onderging hij twee hartoperaties. Hoewel die goed leken te zijn verlopen, ont stonden er vorige week complica ties. Zaterdag overleed hij. Morgen is de uitvaart in Rotter dam. 's Avonds volgt vanaf 20.00 uur voor alle belangstellenden een herdenking in de Lasloods in Vlissingen, met diverse sprekers. Ook wordt een selectie van Kauff- mans laatste opnames gedraaid. We zijn echt een middag door de stad gaan lopen om mooie locaties te zoeken'', vertelt programmeur Frank Harthoorn van het poppodium- annex film huis aan de Beestenmarkt. ,,Dan zie je weer hoeveel mooie plekjes Goes heeft. Sommige kende ik niet eens, zo is er een prachtig zaaltje boven Jersey aan de Grote Markt.'' Die stek is nog niet uitgekozen voor de eerste reeks van vier con certen buiten 't Beest, maar het even verderop gelegen voormalig stadhuis aan de Grote Markt is wel één van de locaties. Singer-song- s Jj writer Sam Baker treedt zondag 26 januari op in de fraaie trouwzaal. De Amerikaan overleefde in 1986 in Peru als enige een aanslag op een trein. ,,Daar is hij ernstig door verminkt geraakt, onder meer aan zijn vingers'', weet zelfstandig programmeur Chris Tangelder, die heeft meegewerkt aan 't Beest Bou tique. ,,Maar hij staat desondanks zeer positief in het leven, iets wat je ook hoort in zijn teksten. Baker heeft een aantal indrukwekkende albums uitgebracht.'' Harthoorn beaamt dat. ,,Ik verwacht dat men sen van buiten Zeeland naar Goes zullen komen voor dit optreden.'' Het aantrekken van een nieuw publiek is één van de redenen om concerten buiten 't Beest te gaan houden. ,,Want vergis je niet'', zegt Harthoorn. ,,Er zijn echt nog mensen die 't Beest niet of nauwe lijks kennen.'' Daarnaast bieden de uitstapjes mogelijkheden om andersoortige concerten te hou den. Denk met name aan luister concerten. „Natuurlijk kan dat in 't Beest ook'', zegt Tangelder, die in Middelburg regelmatig huiska merconcerten organiseert. ,,Met wat tafeltjes en stoeltjes creëer je Ik zie een sfeertje voor me waarbij een artiest zich na afloop zelfs nog even tussen de bezoekers mengt al snel een wat intiemere sfeer. Maar uiteindelijk blijft het toch die donkere concertzaal. De trouwzaal van het stadhuis biedt een heel andere beleving. Ik zie een sfeertje voor me waarbij een artiest zich na afloop zelfs nog even tussen de bezoekers mengt.'' Ook De Goederenloods op het terrein van de Stoomtrein Goes- Borsele en het tropisch bos in sport- en recreatiecentrum Om nium vormen het decor van één van de Boutique-concerten. Daar treden respectievelijk Van Wyck Band (8 maart) en Nels An drews (18 april) op. De trouwzaal van het stadhuis staat overigens twee keer op het programma. Daar brengt celliste Ella van Poucke op 16 februari werk van componist Jo- hann Sebastian Bach ten gehore. ,,Dat is nu echt zo'n voorbeeld van een concert dat normaal gespro ken niet wordt gehouden in 't Beest'', zegt pr-vrouw Simone Rentmeester. Blijvertje De kans bestaat dat 't Beest Bouti que een blijvertje wordt. ,,Maar la ten we eerst maar eens kijken wat deze eerste reeks concerten brengt'', zegt Harthoorn. Het vin den van mooie plekjes zal in elk geval het probleem niet zijn. Maar het duo licht geen tipje van de sluier op over mogelijke concertlo caties voor de toekomst. ,,Wij kon digen deze reeks aan als 'een serie bijzondere concerten op verras sende locaties'. Dus laat het dan ook nog maar even een verrassing blijven'', grapt Rentmeester. Kaarten kunnen worden ge kocht op de website van poppo dium 't Beest. woensdag 15 januari 2020 SD De Zeeuwse redders van de KNRM hebben afgelopen jaar een recordaantal reddingsacties uitgevoerd. Terwijl landelijk juist minder vaak is uitgerukt om as sistentie te verlenen aan plezier- vaarders. In Zeeland kwam de teller uit op 315 uitrukken, te genover 295 in 2018. Timo van de Kasteele Westkapelle Rolf Bosboom Vlissingen Dj Ronnie Kauffman wordt morgen herdacht in de Las loods. FOTO RUBEN OREEL Rob Paardekam Goes De programmeurs Chris Tangelder (l) en Frank Harthoorn in de trouwzaal van het voormalig stadhuis op de Grote Markt. foto marcelle davidse - Chris Tangelder, programmeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51