JONG IN ZUIDZANDE Het is even werk, maar dan heb je ook wat 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Wim Kools (11) uit Zuidzande. een auto waarmee ze laten zien hoe je uit een gekantelde auto moet ontsnappen. Ik ben bij de klompenmakerij geweest. Dat was erg leuk. Vooral die montage was erg goed gelukt. Mijn video's wor den ook wel goed bekeken. Ik had er een die 4000 keer bekeken werd en eentje zelfs met 27.000 views." ,,Als er hier in de buurt iets groots gesloopt wordt" - zijn ogen glim men - ,,dat zou ik heel graag nog eens filmen." ,,Jawel, de mensen zijn altijd heel aardig. Ze vinden het leuk als ik ze interview. Ze luisteren wel beter naar wat ik zeg dan bij een vol wassen iemand." „Misschien... Ik weet eigenlijk nog niet wat ik wil worden. Of ja, jawel 'oud en gelukkig'. Dat zegt mijn vader altijd. Er zijn nog zoveel din gen die ik leuk vind om te doen." Wie denkt dat Wim Kools als 11-jarige alleen een beetje schetig voor jour nalist speelt voor de West-Zeeuws-Vlaamse zender RTV Scheldemond, die zal raar op zijn neus kijken. Wim produceert, filmt, interviewt en monteert zijn video-bijdragen. ,,Ik zit nu twee jaar bij Schelde- mond RTV, ik begon daar in 2018." ,,Een beetje ook omdat mijn broer Joost dat al deed, die zat al bij RTV Scheldemond. Het leek mij ook leuk om te doen. Ze hebben me in het begin heel erg geholpen met hoe alles moest." Wim toont zijn schrijfblok waar hij nauwgezet heeft opgeschreven hoe hij men sen in beeld brengt, hoe hij moet interviewen en hoe de items ge monteerd worden in het video- editing programma. ,,Nu doe ik het meeste wel zelf. Ik kies soms zelf de onderwerpen, ik stel de vragen, ik film en ik monteer in Adobe Premiere. Ik weet niet al tijd van tevoren precies wat ik wil vragen maar ik verzin de vragen als ik bezig ben." ,,Het dorsen op onze boerderij. Ja, oké dat was misschien niet echt nieuws maar wel mooi. Maar bijna niemand wilde gefilmd worden. Ik heb toen de chauffeur van de combine geïnterviewd, die wilde nog wel." ,,Jawel hoor. Er gebeurt hier ge noeg. Er was een open dag van de brandweer waar ze een nieuwe hoogwerker lieten zien. Ik heb toen klasgenoten geïnterviewd die er ook waren. Dat vonden ze wel cool. Veilig verkeer Nederland was hier met een kantelauto. Da's A Lezers helpen lezers Kefir is een dik vloeibare melk- drank, die oorspronkelijk afkom stig is uit de Kaukasus. Om de dikke melk (vergelijkbaar met yo ghurt) te kunnen maken heb je originele kefir nodig, wat er uitziet als kleine bloemkoolstronkjes. ,,Ik drink al tien jaar iedere dag kefir", vertelt Jan van Croonenburg. ,,Het heeft een positieve werking op het lichaam en is met name goed voor je darmen." Na een hersenvliesontsteking belandde Van Croonenburg afge lopen jaar in het ziekenhuis. Tij dens dat verblijf gooiden zijn kin deren per ongeluk de voorraad ke fir weg. ,,Ze dachten dat het bedor ven melk was." Om weer te kun nen genieten van zijn dagelijkse drankje, vroeg de Middelburger zich af of iemand nog originele ke fir in huis zou hebben. ,,Op inter net werd het alleen geleverd als poeder. Ik hoopte op één of twee reacties op de PZC-oproep, maar uiteindelijk kreeg ik dertig mail- tjes van mensen. Zoveel respons had ik nooit verwacht." Sindsdien is Van Croonenburg weer in het bezit van een flinke portie kefir, waarmee hij jaren vooruit kan. ,,De kefir verdubbelt van omvang in ongeveer twee we ken, dus als je er goed voor zorgt gaat het oneindig mee." Elke mid dag rond vier uur doet hij de stronkjes, samen met halfvolle melk in een weckpot. ,,Vervolgens laat ik het 24 uur staan, waardoor de melk dikker wordt. 's Middags na de lunch drinken mijn vrouw en ik het op. Het heeft een heerlijke, room achtige smaak." Gezond en lekker, klinkt als een ideale combinatie. En Van Croon- enburg is er bovendien elke dag zoet mee. ,,Het is even werk, maar dan heb je ook wat." woensdag 15 januari 2020 Wim Kools (11) Zuidzande Geboren: 2 juni 2008 in Knokke Woont met: Moeder Sandra en vader Pieter, broers Joost en Chris en zus Jet Huisdieren: Ganzen, kippen, eenden en geiten School: Groep 8, basisschool Sint Bavo, Oostburg Hobby's: Sinds 2018 werk zaam als verslaggever, came raman en editor bij RTV Scheldemond, speelt kornet en toneel Bijbaantje: nee Verliefd: nee 'Mensen luisteren beter naar een jonge interviewer' Guido van der Heijden RTV Scheldemond-reporter Wim Kools. foto camile schelstraete Wat zou je graag nog filmen? Is het een voordeel om zo jong te zijn? Wil je later ook journalist worden? Hoezo wordt een 11-jarige came rajournalist? Oké, hoe wordt een 9-jarige came rajournalist? Wat was je allereerste nieuwson derwerp als journalist? Gebeurt er hier in de buurt van Zuidzande wel genoeg voor een journalist? M Jan van Croonen- burg maakt kefir. FOTO LEX DE MEESTER Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Jan van Croonenburg (78) uit Middelburg, die een oproep plaatste om originele kefir te vinden. Hans Puik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41