NIEUWS 3 Nieuwe marketingstrategie voor ons land stuit op kritiek van deskundigen KLAP VAN DE MOLEN FOUTJE Ooit een ijzersterk merk: Holland, tulpen en windmolens. Maar Buitenlandse Zaken wil ons land voortaan verkopen met het 'modernere' 'Netherlands'. Amerikanen snappen er niks van. ,,Dit is een oplossing voor een probleem dat niet bestaat.'' ^^B ^B ^Baarom Neder- AA landse autoritei ten willen dat je ■A lB Holland ver- ^A geet', kopt The New York Times deze week, gevolgd door een uitleg waar de historische verwarring vandaan komt. Het is de Amerikanen opgevallen dat ons land zich niet langer profileert als Hol land, met z'n klassieke tulips, wind mills en dikes. Nederland, schrijft de krant, wil nu eindelijk wel eens af van de 'identi teitscrisis' van die verschillende na men. Maar Amerikaanse marketing deskundigen vragen zich af of deze nieuwe pr-strategie wel verstandig is. Wat ging hier aan vooraf? Als het aan het ministerie van Buitenlandse Zaken ligt, gaan we niet langer we reldwijd over de tong als Holland. Het departement besloot afgelopen jaar dat ons buitenlandse imago wel een oppepper kan gebruiken, een slagje moderner kan. Netherlands dus. Daar komt bij: het klassieke 'Holland' van Amsterdam, Keuken hof en de Zaanse Schans wordt de laatste jaren overspoeld door toeris ten. Al die bezoekers moeten met zachte dwang naar minder bekende bestemmingen worden geloodst, zo als de Wadden, Groningen en Zeeuws-Vlaanderen. Een nieuwe logo met de naam 'Ne therlands' moet aan die rebranding bijdragen. Minister Sigrid Kaag trok er 200.000 euro voor uit. Het was tijd voor iets nieuws, verklaarde ze in no vember. ,,Hiervoor hadden we een plaatje van een tulp, met daarnaast 'Holland'. We zijn natuurlijk Neder land, en we leven in de 21ste eeuw.'' Uitwisselbaar Amerikaanse marketingdeskundigen verwachten dat de nieuwe campagne niet veel zoden aan de dijk zal zetten. ,,Voor veel mensen zijn de twee na men uitwisselbaar, dus de campagne zal hun gedrag niet veranderen'', zegt Allen Adamson van New York Uni versity in The New York Times, die concludeert dat de Nederlanders een probleem proberen op te lossen dat niet bestaat. Ook David Corsun van de University of Denver vraagt zich hardop af of de twee namen daad werkelijk verwarring oproepen. ,,Ik ben niet geneigd te geloven dat dit wereldschokkende resultaten zal hebben.'' Stephen Hodes, oud-marketing manager bij het Nederlands Bureau voor Toerisme, sluit zich bij de kri tiek van zijn Amerikaanse vakgeno- ten aan. ,,Ja, voor ons land worden meerdere namen gebruikt. Maar dat geldt voor meer landen: we hebben het ook over Engeland, het Verenigd Koninkrijk en Groot-Brittannië. En ook over België, Vlaanderen en Wal lonië.'' Het succes van marketing staat of valt met consistentie, zegt Hodes: het herhalen van een boodschap tot die bij een consument tussen de oren zit. ,,Honderd jaar hebben we geïnves teerd in de promotie van de naam Holland in het buitenland, met be hoorlijk succes. En dat wordt nu overboord gegooid vanwege een bin nenlandse aangelegenheid: het feit dat Zeeuwen, Limburgers en Gronin gen zich niet met Holland identifice ren. Hier is sprake van doorgeschoten politieke correctheid.'' Modernisering De marketingadviseur begrijpt dat het oude logo met de oranje tulp aan modernisering toe was. ,,Dat was niet meer van deze tijd. Maar nu ko men ze wéér met een tulp, terwijl Nederland juist af wil van stereoty pen als tulpen, kaas en molens. Wie weet bovendien waar NL voor staat? Een Duitser misschien, of een Frans man. Maar een Chinees of Braziliaan heeft geen idee.'' Wie weet waar NL voor staat? Een Duitser misschien, een Chinees heeft geen idee Het stoort Hodes bovendien dat nau welijks budget is uitgetrokken voor de nieuwe campagne. ,,Voor 200.000 euro kun je amper een nieuw logo ontwerpen en het drukwerk aanpas sen. Toen de Rabobank in 1994 zijn logo veranderde, trok die daar 65 mil joen gulden voor uit.'' Hoewel de naamswijziging offici eel per 1 januari inging, is die zelfs op de officiële promotiekanalen van ons land nog niet doorgevoerd. Het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen noemt zichzelf nog steeds NBTC Holland Marketing. De nationale promotiesite Holland.com is gewoon nog in de lucht, terwijl de domeinnaam Ne- derland.com te koop staat. Hodes: ,,Als je besluit honderd jaar Holland promotie weg te gooien in ruil voor een radicaal nieuwe nationale pro motiestrategie, doe het dan goed. Deze campagne slaat de plank totaal mis.'' woensdag 15 januari 2020 Molenaar Garrit Hendriks kijkt met angst en beven hoe de wieken van korenmolen De Vier Winden in het Zuid-Hol landse Monster langs een lan taarnpaal scheren. De verlich ting van een nabijgelegen op geknapt kruispunt is pas ver zet en daarom binnen bereik van de 'vleugels' van het ge maal. ,,Ik heb al drie keer bij de gemeente aangegeven dat de wieken bij een bepaalde windstand de lantaarnpaal raken. Ik kreeg geen enkele keer een reactie.'' In de oude situatie stond de lichtmast verder van de molen, die da teert uit 1882, vandaan. De gemeente Westland werkt aan een oplossing van het probleem, aldus een woord voerder. FOTO'S THIERRY SCHUT EN GARRIT HENDRIKS Netherlands? Waar ligt dat dan? Annemieke van Dongen Amsterdam Kaas, molens, tul pen: Buitenlandse Zaken wil moderner imago voor Neder land. FOTO MARLIES WESSELS —Stephen Hodes, marketingmanager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3