'Zonder de bus minder vaak naar buiten' 7 STADSSCHOUWBURG DEMODAG Dansen is haar grote passie. Jaila van de Griend (18) jaagt al sinds haar vierde haar dansdroom na. Zaterdag dingt ze tijdens de eerste dansdemodag in De Kruitmolen met haar eigen productie Spirit mee naar een plek op het podium van de Middelburgse Stadsschouwburg. o'n 600 dansconcur- renten zetten tijdens twee zaterdagen hun beste beentje voor. De 1 demonstratiedagen worden al jarenlang georganiseerd door de danscommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Gymnas tiek Unie (KNGU). Jaila en haar lesgroep moeten nog keihard aan de bak om zaterdag goed voor de dag te komen. Ze heeft ook een naam op te houden want de danseres deed al vaak mee aan de demodagen en 'eindigde' ook vaker op dat po dium van de schouwburg. Maan dag heeft ze voor haar groep toch maar een extra trainingsavondje ingelast om Spirit goed in lijf en hoofd te krijgen. ,,Ik werk voor het eerst met deze groep. Dat is ook best spannend." Lachend: ,,Onze kansen nu? Mmm, daar laat ik me niet over uit." Als kleuter van vier jaar zette ze haar eerste danspassen bij de Vlis- singse VTV. Nu volgt Jaila een dansopleiding in Goes, geeft ze les en bedenkt ze haar eigen choreo grafieën. Haar droom is om na haar opleiding te dansen bij een modern dancecompany. ,,Mis- schien ook in het buitenland wer ken. Ik wil zeker blijven lesgeven. Mijn eigen producties bedenken zou ik ook graag blijven doen. Mijn verhaal in dans omzetten en overbrengen aan anderen, dat is zo mooi." Pleziervoorop Nicole de Kam, die ook lesgeeft bij VTV, zit in de organiserende danscommissie van de KNGU. ,,Het is eigenlijk geen echte wed strijd. Plezier in dans moet voor opstaan. Maar een plek op een echt podium is natuurlijk wel heel gaaf. Dat is toch wel anders dan dansen Ik werk voor het eerst met deze groep. Dat is ook best spannend in de sporthal. Er is plek voor jong en oud, beginnend en gevorderd. Maar de gemiddelde leeftijd ligt toch niet hoger dan twintig. Op de groep Vlissingen International na dan. Die dansers zijn wel ouder." Een jury kiest uiteindelijk tus sen de 25 en 28 dansen voor dat 'grote podium'. Zaterdag is het de beurt aan zo'n 300 dansers. Zij la- ten een scala aan dansstijlen zien. Van modern dance tot hiphop, streetdance, jazzdance en show- dans. Nicole vertelt dat de jury let op zaken die uiteenlopen van ori ginaliteit van de choreografie, het plezier dat een groep uitstraalt en het benutten van de ruimte op het podium tot het aankijken van het publiek, techniek, aankleding en synchroon dansen. ,,Dus geen ver beten koppen en bewegingen ook gelijktijdig uitvoeren. Als de rech terarmen omhoog moeten, is het echt de bedoeling dat iedereen op dezelfde tijd ook d^e omhoog doet." De Zeeuwse deelnemers beho ren tot dansgroepen van VTV Vlis- singen, DIOS Oost-Souburg, Twirl Dancefactory uit Kapelle, Hy- giëa Westkapelle, Nieuwland in Beweging, Dance MoTiVation Middelburg, Danzette Middel burg, Sessa Dance Middelburg, Jes Middelburg, Vlissingen Internati onaal en Dance Invasion Dom burg. Uit Brabant dansen groepen van Trafo Steenbergen en Genie uit Bergen op Zoom mee. Zaterdag is in de Kruitmolen een middagprogramma vanaf 15.00 uur en een avondprogramma vanaf 19.30 uur. De tweede demo dag is 18 april met eveneens en middag- en avondprogramma. De optredens in de schouwburg zijn later in het seizoen. Ook kunnen ze met de van het Na tionaal Ouderenfonds geleasde bus een bijzonder uitstapje maken: naar het theater in Middelburg, de pannenkoekenbakker in Oostka- pelle of een kerstmarkt in Veere. Maar ook het Rijksmuseum in Am sterdam, een kerstmarkt in Gent, het Museum aan de Stroom in Ant- werpen en de Kunsthal in Rotter dam staan of stonden op het pro gramma. Van Wijk en Van Es zijn er blij mee. ,,Alleen ga ik de deur niet zo makkelijk meer uit. Niet om bood schappen te doen. En al helemaal niet om een uitstapje te maken", zegt Nel van Wijk wijzend op haar rollator. Net als Joke van Es is ze dan ook de koning te rijk met de nieuwe bus voor Samen op stap. ,,We had den er niet aan moeten denken dat er geen vervanging kwam van de oude bus. Dan waren we een stuk minder buiten gekomen." Eenzaamheidsbestrijder Laura Geldof, coördinator voor de Samen-op-stapbus van WVO, is blij met de tevredenheid van beide zorgcentrumbewoners. Maar Gel dof benadrukt dat de bus als 'een zaamheidsbestrijder' voor 55-plus- sers uit heel Walcheren is. ,,Oude- ren uit Vlissingen en Middelburg worden opgehaald, mensen uit Veere kunnen desgewenst bij Ter Reede opstappen. Aanmelden kan makkelijk via de site van WVO Zorg." Niet alleen gebruikers van de op- stapdienst zijn heel blij met de nieuwe bus. Ook chauffeur Tom van Pienbroek en begeleiders Lia Lous en Lia Maljers zijn heel tevre den. De nieuwe bus rijdt lekker en is comfortabeler. Lous: ,,Ik kreeg vroeger een zere duim als ik de deur open moest maken, nu glijdt de deur soepel open na een druk op de knop." woensdag 15 januari 2020 WA Danseres Jaila jaagt haar droom na Annemarie Zevenbergen Middelburg -Jaila van de Griend, danseres Zonder de bus van Samen op stap zouden Nel van Wijk (86) en Joke van Es (88) niet zo vaak hun woning in het Vlissingse zorgcentrum Ter Reede kunnen verlaten. Nu stappen ze regel matig in de bus om boodschap pen te doen bij AH XL. René Hoonhorst Vlissingen Jaila van de Griend (voorgrond) met haar leerlingen tijdens een extra repetitie. foto dirkjan gjeltema WVO Lia Lous (links) en Lia Maljers (rechts) helpen Nel van Wijk (met rollator) de bus in. Joke van Es staat al in de bus. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39