g-a s? Slim protest van Agractie Zeeuwse huurders zuinigst met stroom Anderhalf jaar cel voor ontucht met meisje Schoonmaak 2 Steeds meer jongeren hebben schulden. Van financiën hebben ze geen kaas gegeten. 'Van zelfredzaamheid is geen sprake.' JONGEREN FINANCIEEL BENUL Commentaar Agractie is slimmer dan Farmers Defense Force. Agractie kiest voor een sympathiek protest. In maart zullen deze boeren hun producten tegen kostprijs aanbieden bij su permarkten en in winkelcentra. Zo wordt de consument met de neus op de feiten gedrukt: het grote verschil tussen de op brengst voor de boeren en de prijs in de winkel. Het is goed daar nog eens op te wijzen. Want een ruimere marge - en dus een beter bedrijfsresultaat - geeft boeren ruimte om duurza mer te produceren. Precies wat we dringend nodig hebben. Tegen het protest van Agractie pleit dat de meeste boeren hun producten vooral op de internationale markt afzetten. Die verandert niet met Nederlandse consumenten die wel iets meer willen betalen voor verantwoord voedsel. Agractie schermt met de voedselveiligheid. Die zou in ge vaar komen als we meer eten uit het buitenland moeten halen, omdat Nederlandse boeren noodgedwongen stoppen. Kan zijn, maar dit is een afleidingsmanoeuvre. Het gaat nu niet om de veiligheid van het eten, het gaat om het beperken van de slechte milieu-effecten van de voedselproductie. Zoals de Duitse auto-industrie zwaar zal worden geraakt door de opkomst van elektrisch rijden, zo zullen de Neder landse boeren het heel moeilijk krijgen met de ommekeer naar kringlooplandbouw. Hun ellende moeten we zo veel mogelijk beperken. Agractie vraagt er terecht aandacht voor. Maar het is ondenkbaar dat het pijnloos zal gaan. Aandacht voor de veiligheid van ons voedsel is niet meer dan een afleidingsmanoeuvre Zeeuwse huurders gebruiken het minste elektriciteit van alle Neder landers. Het gemiddelde verbruik was in 2018 per huishouden 1960 ki loWattuur (kWh). Dat is 10 kWh minder dan huurders in Friesland. Het landelijk gemiddelde voor huurwoningen is 2170 kWh. Dit zijn voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de categorie koopwoningen zijn de Friezen het zuinigst met 2820 kWh. Zeeuwen met een eigen wo ning staan met een gemiddeld ver bruik van 2930 kWh op de tweede plaats. Landelijk werd per koopwo ning gemiddeld 3250 kWh gebruikt. Het doorsneeverbruik van alle woningen was in Zeeland 2600 kWh. Friese (2490 kWh) en Gro ningse huishoudens (2580 kWh) verbruikten gemiddeld minder stroom. Dat Groningers gemiddeld minder stroom gebruikt komt door dat in deze provincie vergeleken met Zeeland naar verhouding meer huurders zijn. Het landelijk gemid delde was 2790 kWh. Het gemiddelde verbruik was in 2018 per huishouden 1960 kiloWattuur (kWh) Het stroomverbruik is sinds 2010 sterk gedaald. Zo ging het Zeeuwse gemiddelde in acht jaar omlaag van 3100 kWh naar 2600 kWh. Binnen Zeeland waren in 2018 Vlissingers het zuinigste met een gemiddeld verbruik van 2290 kWh. In de ge meente Tholen werd het meeste elektriciteit gebruikt: 2880 kWh. ALMANAK Het nieuwe jaar begint bij het gezin met een grote schoon maak. De kinderen zoeken hun speelgoed uit, papa ruimt de ga rage op en mama gaat op zolder aan de slag. 's Avonds ploffen ze moe maar voldaan op de bank. Alhoewel... Jongste telg Tijn (5) twijfelt toch een beetje over de Playmobil die hij eerder op de dag in een schoenendoos heeft gestopt. Hij glipt naar de zolder en komt niet veel later opge wonden de woonkamer bin nenrennen. „Ik weet waar Sin terklaas zijn cadeautjes heeft in gepakt", roept hij. „Bij ons op de zolder!" Foutje Schone Lucht Akkoord Afvalcontainers verkassen De verzamelcontainers voor kleding en glas in Sas van Gent verkassen 20 februari van het par keerterrein bij de Albert Heijn naar het Suiker plein. Met de maatregel hoopt de gemeente Ter- neuzen te bereiken dat er minder vuil, met name zakken met afgedankt plastic, bij de containers worden achtergelaten. Na verwijdering van de verzamelcontainers voor plastic afval begin dit jaar, leek het container parkje bij de AH in de weekenden wel op een openbare vuilstortplaats. GOES Losgebroken pony's zorgen voor gevaar Elke week krijgt Nicole den Ouden wel een jongere aan haar bureau die in de problemen dreigt te komen. Den Ouden is sociaal juridisch dienstverlener bij SMWO, een or ganisatie voor maatschappelijk werk en welzijn die actief is in de Oosterschelderegio. Het gaat om jongeren vanaf een jaar of 16, 17. Op die leeftijd gaan ze richting financiële zelfstandigheid. Ze moeten dingen zelf gaan rege len. En daar gaat het fout. ,,Ik schrik daar van", zegt Den Ouden van SMWO. ,,Je zou van deze jongeren verwachten dat ze zich prima red den in de digitale wereld. Als het gaat om sociale media, maar als het gaat om toeslagen, om belastingen, om studiefinanciering, het aanma ken van een DigiD of om het kiezen van de juiste zorgverzekering snap pen ze er vaak niets van." Opvoeding Scholen of ouders die zich zorgen maken, kunnen bij SMWO terecht voor hulp. Vaak zijn er dan al pro blemen. Het grootste probleem, is volgens Den Ouden: „Meedoen. Er bij willen horen. Deze generatie is gewend dat alles kan. De maat schappij is in dat opzicht ook veran derd. Vroeger gingen scholen naar de Ardennen of op zeilkamp. Nu naar het buitenland. En als je als ouder zegt: sorry, dat kan niet, hoort je kind er gelijk niet bij." Jongeren vanaf een jaar of 17 moeten een bijbaantje hebben, vindt Den Ouden. „Daarvan leer je wat je moet doen om zelf je inko- men bij elkaar te harken. Het hoort bij financiële opvoeding. Maar jon geren, en helaas hun ouders ook, vinden dat niet nodig. Want school is al zo druk, ze moeten in het weekeinde toch tijd hebben voor sociale contacten en sport." Dure abonnementen Den Ouden ziet dat ouders vaak schulden oppakken, bijvoorbeeld van telefoonabonnementen. ,,De vraag is dan: hoe zorg je dat er over een paar maanden niet wéér een schuld ontstaan is? Het komt voor dat ik een jongere die hier als zes tienjarige binnenstapt, een paar jaar later terugzie. Meerdere oplei dingen niet afgerond, studieschuld opgebouwd, zelfstandig gaan wo nen, niet gelukt en nu aangemeld bij schuldhulpverlening." Den Ouden geeft een (geanoni miseerd) voorbeeld. „Peter woont nog thuis. Hij zit op het mbo en staat op de drempel van financiële Meedoen. Erbij willen horen. Deze generatie is gewend dat alles kan volwassenheid, want hij is bijna 18: dan verandert er van alles. Zijn ou ders zijn gescheiden. Als hij 18 is, moet zijn vader de kinderalimenta tie rechtstreeks aan Peter gaan overmaken. Van die alimentatie moet hij zijn moeder dan 50 euro kostgeld gaan betalen. Maar Peter heeft amper contact met zijn vader. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 34-jarige Terneuzenaar J. C. een gevangenisstraf van ander half jaar opgelegd. C., die eerder is veroordeeld voor een zedendelict, werd schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met een meisje van veertien jaar. Het seksueel misbruik vond plaats in november 2015. Het meisje was toen veertien jaar. Ze was met een vriendin naar de woning van een vriend gegaan, waar ook C. woonde. Het meisje vroeg C. om een siga ret, toen hij haar beetpakte en op een matras gooide. Hij had vervol gens seks met haar. Het Openbaar Ministerie was uitgegaan van verkrachting en eiste 26 maanden cel. De rechtbank stelt dat de enkele verklaring van het meisje niet voldoende is voor een veroordeling van verkrachting. Ver der was er ook geen aanvullend on derzoek gedaan, zodat er wettig en overtuigend bewijs ontbrak. Meer meisjes Wel acht de rechtbank bewezen dat de man ontucht pleegde. Tijdens de behandeling van de zaak zei C. zich niets meer te herinneren, omdat hij in die periode met meer meisjes seks had gehad. woensdag 15 januari 2020 Theo Giele Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Omdat het kabinet zich niet aan de afspraken hield, is het Schone Lucht Akkoord bekend geworden voordat het dagelijks provinciebe stuur de Staten kon infor meren. Gisteren is dat alsnog gebeurd, in een brief waarin de gang van zaken wordt betreurd. Forum voor Democratie had er al vragen over ge steld. Zeeland stemde eerder in met deelname aan het akkoord, mits er aandacht komt voor stik stof die uit Vlaanderen Zeeland binnen komt en het varend ontgassen van binnenvaartschepen. Beide maken het voor Zeeland moeilijker de doelstelling - 50 procent gezondheidswinst in 2030 ten opzichte van 2016 - te halen. SAS VAN GENT Twee losgebroken pony's hebben gister ochtend voor gevaar lijke situaties gezorgd op de Deltaweg. Politie agenten zijn ingezet om de dieren veilig over te dragen aan de eigenaar. Nadat de pony's de weg op waren gelopen, moesten meerdere au tomobilisten uitwijken om een aanrijding te voorkomen. De politie zette onder meer een auto en motor in om de dieren in een weiland te krijgen. De eigenaar werd vervolgens opge spoord met een van die renasiel Goes geleende chiplezer. 18 jaaren Ondine van der Vleuten Michiel van Dongen Vlissingen - Nicole den Ouden, SMWO Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34