Pukkels y y Boeren voeren actie bij supers tegen uitbuiting Techniekonderwijs kan nog beter worden 2 JAN VAN DAMME Column Een handvat, geen schouder band. In degelijk donker bruin leer. Met goudkleurige sluitingen voorop. Twee grote vak ken waarin je een massa school boeken kon stouwen. Zelfs de bui tenformaat Bosatlas kon erin. En de geschiedenisatlas met prachtige overzichten van het Wener Con gres en de bouw van Hitlers Atlan- tikwall. In het voorvak kon ik mijn passerdoos kwijt. Kortom, een fantastische schooltas. Ik was er maar matig blij mee. Niet dat ik op het Koningin Wilhelmina Lyceum in Oostburg tot de alternatieve scene wilde behoren. Wie hip was, liep rond met een pukkel vol ban- de-bomtekens. Daarin kon je nog geen Frans grammaticaboekje kwijt, laat staan een Bosatlas. voor leerlingen die meer wisten van Johnny the Selfkicker dan van het periodiek systeem. Het ver- schil tussen hun canvas pukkels en mijn leren schoolboekentas voelde groot. Achter die pukkels ging een wereld schuil die ik hooguit van Toppop van Ad Visser dacht te ken nen. Bij nader inzien bleek die muziek veel te braaf en te burger lijk, veel te middle of the road. De pukkeldragers keken erop neer, zij bietsten hun eerste jointjes. Bij mij thuis werd over nozems ge sproken. over leerlingen die door het lera rentekort niet mee kunnen in de brugklas, moest ik aan mijn eigen overstap denken. Van een katho liek schooltje in Groede uit een klasje van zeven naar een fabriek met misschien wel zeshonderd pubers in Oostburg. Van die ene meester Kerckhaert naar zeker twaalf docenten die er soms drie maanden over deden voor ze je naam kenden. Daar stond je met je pas bij fietswinkel Risseeuw in de Blekestraat aangeschafte rijwiel. Zonder versnellingen, helaas. De uitpuilende boekentas onder de snelbinders. Het stijve, gele regen pak erop geklemd. Het verschil tussen hun canvas pukkels en mijn leren tas voelde groot DE STELLING Vandaag: Niemand hoeft schulden te maken Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Zierikzeeënaar (30) overleden na val met fiets Nelleke Tamerus kiest Capharnaüm HULST Gemeente zoekt levensredders Boeren snappen er immers al jaren geen snars van. Waarom liggen hun uien, aardappelen en peren voor ste vige prijzen in de supermarkt, ter wijl akkerbouwers en fruittelers ze voor een habbekrats hebben gele verd? Daarom trekken boeren er weer op uit om het publiek duidelijk te maken, dat veel boeren het zout in de pap niet verdienen. Het gaat om publieksvriendelijke acties, onder streept Smolders. Ze bieden onbe werkte producten tegen kostprijs aan, zodat consumenten zien 'hoe weinig boeren aan hun producten verdienen'. Smolders: ,,We krijgen al dertig jaar ongeveer dezelfde prijs voor onze producten, terwijl de kos ten enorm zijn gestegen. De eisen voor milieu en dierenwelzijn zijn strenger geworden. Daarnaast zijn grondstoffen, energie en machines duurder geworden. Boeren zwijgen niet langer, ze zijn het zat. De situa tie is ernstig." Veel boerenzonen en -dochters willen in deze omstandigheden het bedrijf van hun ouders niet overne men, zegt Smolders. Ook emigreren steeds meer boeren. ,,Dat is slecht voor de consument. Nederlandse We krijgen al dertig jaar ongeveer dezelfde prijs voor onze producten boeren produceren voedsel op de veiligste manier en daarom zijn we ook de tweede landbouwexporteur van de wereld. Maar als boeren het land verlaten, zal er meer voedsel uit het buitenland in de schappen ko men liggen. Of dat zo veilig is?" Om een eind te maken aan wat boeren vaak als uitbuiting ervaren, doet toezichthouder ACM onder zoek naar de prijsvorming in de voedselketen. Een volgende stap in die richting is gisteren gezet, met een drukbe zochte conferentie van techniekdo centen en medewerkers van bij het CTT-betrokken bedrijven in mbo- school Scalda in Terneuzen. Met ex tra bedrijfsbezoeken en snuffelsta ges is de samenwerking nog beter vorm te geven, was één van de ideeën. ,,Laat leerlingen op een snuffelstage niet alleen een tafel poetsen",zei Martijn Verschuren uit de bouwsector, ,,maar geef ze ook de tijd een tafel te maken." In het CTT hebben middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen, Scalda en bedrijfsleven in 2017 de krachten gebundeld, wat vrij uniek is in Nederland. Vierdejaars vmbo techniek-leerlingen zijn er al twee dagen per week te vinden om prak tisch kennis te maken met technie- konderwijs. Met resultaat, zei Ruud Eggermont van het CTT. Zeeuws- Vlaanderen telt minder middelbare scholieren, maar het aantal dat voor een technische opleiding kiest, is stabiel. Ook veranderen leerlingen minder vaak van opleiding. Basisonderwijs Wat kritiek was er ook te horen. Het ontbreekt leerlingen aan basis kennis wis-, natuur- en schei kunde. Roger van Beveren van elek trotechnisch bedrijf Elektra 21 droeg ook iets van een oplossing aan. Het bedrijfsleven kan volgens hem een belangrijke rol spelen om het vak 'wetenschap en techniek' op basisscholen goed vorm te ge ven. Het mes kan dan aan twee kan ten snijden: meer leerlingen inte resseren voor techniek en hen al vast wat basiskennis bijbrengen. 4 dagen in natuurrijk Drenthe o.b.v. all-inclusive woensdag 15 januari 2020 Maar gebruiksgemak telde niet Met alle huidige alarmberichten Dat brugklassers moeten wen nen, niet meteen negens scoren, ik heb er wel begrip voor. Reageer op pzc.nl Gisteren: Er moet veel meer op snelheid worden gecon troleerd 1450 reacties CRIMINALITEIT NA JAREN WEER ©ESTESEN HEX IS t>E EEtDOEUKJ© X>ATm •JULLIE ZO DOE KI ZIERIKZEE Een 30-jarige man uit Zierikzee is overleden aan de gevolgen van een valpartij op de Vissersdijk in Zierikzee. Dat heeft de politie gisteren bevestigd. De man fietste op zater dag 4 januari over de dijk en kwam vermoedelijk door een blokkerend voorwiel ten val. Hij werd vervolgens afge voerd naar het zieken huis, waar hij afgelopen zaterdag alsnog aan de opgelopen verwondingen is overleden. ZIERIKZEE Theatermaker, regisseur en toneelspeler Nelleke Tamerus (foto) uit Zierik- zee staat morgen cen traal in een nieuwe afle vering van 'De Keuze van' in fiZi. Tamerus heeft ge kozen voor de film Ca pharnaüm, een indruk wekkend verhaal over het leven van straatkinderen in de achterbuurten van de Libanese hoofdstad Beiroet. In een kort inter view voor aanvang vertelt Tamerus over haar keuze voor deze film. Ook gaat ze in op haar passie als theatermaakster. Ze is onder meer betrokken bij Theatergroep Zierikzee, de Rederijkers Zierikzee en het koor Waisisi. Het programma begint om 20.00 uur. Reserve ren kan via fizi.nl Levensredders worden in Hulst jaarlijks geëerd. Tijdens een bijeenkomst in het stadhuis worden zij op 3 april in het zon netje gezet. Het ge meentebestuur zoekt mensen die bijvoorbeeld iemand gereanimeerd hebben bij een hartaan val of een bewusteloos persoon uit een bran dend huis hebben gered. Iedereen kan een niet-professionele le vensredder uit zijn of haar omgeving aanmel den tot en met maandag 2 maart. Dat kan door te mailen naar info@ gemeentehulst.nl of te bellen naar 14 0114. Boeren voeren in maart actie bij supermarkten en in winkelcen tra. De boerenactiegroep Agrac- tie biedt op veertig plaatsen consumentenproducten tegen kostprijs aan. Woordvoerder Ronne Smolders verwacht dat er ook in Zeeland acties zijn. Frank Balkenende Colijnsplaat - Ronne Smolders, Agractie Nog meer samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven moet het succes van het Centrum voor Toptechniek (CTT) in Ter- neuzen verder verzilveren. Harmen van der Werf Terneuzen De Bonte Wever V 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 2 x lunch en 3 x diner in buffetvorm V Drankjes, snacks en Lekkernijen V Op Zoover beoordeeld met een 8,6 VTIpl Bezoek het Drents Museum I hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2