Quique Setién (61) zou 'een pink laten amputeren' om te spelen onder Cruijff 25 Oranje start EK met nipte zege Rakuten Quique Setién, de nieuwe trainer van FC Barcelona, is altijd idolaat geweest van Johan Cruijff. De veteraan uit Santander mag nu eindelijk zijn filosofie uitdragen in de absolute top. Hij had het absoluut niet verwacht, zei Quique Setién (61) gisteren bij zijn pre sentatie als opvolger van de ontslagen trainer Ernesto Valverde bij FC Barcelona. ,,'s Mor gens liep ik nog tussen de koeien in mijn dorp en 's avonds zat ik hier in Barcelona." Hij twijfelde minder dan vijf minuten om het aanbod te accepteren, om na zijn ontslag bij Real Betis vorig jaar weer aan de slag te gaan. ,,lk hoopte op een club, dacht aan een tje in moeilijkheden, onderaan de ranglijst. Maar Bar^a? Ik heb geen groot cv, geen titels. Maar ze wil len me hebben om mijn filosofie, omdat al mijn elftallen goed spe len", zei de man uit Cantabrië, een dunbevolkte regio in het noorden van Spanje. Die filosofie. Dat voetbal. Het was na een duel in zijn geboorte plaats Santander, met zijn club Racing tegen FC Barcelona, begin jaren 90. Setién liep naar Johan Cruijff, de trainer van Bar^a, en zei 's Morgens liep ik nog in mijn dorp tussen de koeien en 's avonds zat ik hier in Barcelona hem: 'Ik zou een pink hebben la ten amputeren om onder jou te kunnen trainen en spelen.' Het zou er niet van komen, Setién was halverwege de 30, een elegante middenvelder die bij onder meer Atlético Madrid had gespeeld; het einde van zijn carrière naderde. Derde divisie Daarna werd Setién trainer. Hij bi vakkeerde tussen de derde divisie en de middenmoot van de Primera División met Racing, Ejido, Logro- nés, Lugo en Las Palmas. Was één duel bondscoach van Equatoriaal- Guinea, tijdens de Afrika Cup, maar na drie dagen wachten in een hotelkamer op een contract was hij het zat en vertrok hij. Bij Betis verwierf hij in 2018 eindelijk de er kenning, door de club met aan trekkelijk voetbal naar de Europa League te leiden. Eén van de hoogtepunten van dat seizoen was de 4-3 zege van Betis op Bar^a m Camp Nou. En dat was geen overwinning behaald met een splijtende counter vanuit defensieve stellingen; de bezoe kers hadden bijna evenveel balbe zit (46%) en schoten vijftien keer op doel. ,,Cruijff zou blij zijn met deze wedstrijd, ook al heeft zijn ploeg verloren", zei Setién na af loop. Sergio Busquets gaf hem een shirt: 'Met bewondering voor hoe je het voetbal ziet', schreef de Bar^a-middenvelder erop. Waar hij ook trainde, Setién bleef trouw aan de filosofie die hij leerde door naar het Bar^a van Cruijff te kijken. In een interview met El Periódico, daags vóór die 4-3 zege in Camp Nou: ,,Toen ik speler was leed ik onder trainers, die niet het voetbal interpreteer den zoals ik het zag. Altijd gokken op de lange bal. Ik zag het licht toen het Bar^a van Cruijff kwam. Je probeerde ze onder druk te zet ten, maar kwam nooit bij de bal. Tachtig minuten moest ik achter de bal aan rennen. Daar zag ik de essentie van het voetbal. Het posi tiespel, de passes. Van jongs af aan had ik te horen gekregen dat ik vooral moest rennen op het veld en ineens ontdek je dat dat niet zo is. Zonder Cruijff zou ik niet de trainer zijn geweest die ik ben." Bij Barcelona mag hij nu aan de slag met de voetballers die Setién zo bewondert, aangevoerd door Lionel Messi. Gisterochtend leidde hij de eerste training. Niet dat ze dan ook allemaal automatisch ze ker zijn van hun plaats. ,,Er zullen veranderingen komen. De filosofie blijft hetzelfde, maar de tactiek kan wijzigen." Frenkie de Jong Wat dat voor gevolgen voor bij voorbeeld Frenkie de Jong heeft zal moeten blijken. Zondag, thuis tegen Granada, zal daar nog geen antwoord op komen; De Jong is voor een wedstrijd geschorst na zijn rode kaart tegen Espanyol. De Nederlandse waterpoloërs hebben hun eerste wedstrijd op het EK nipt gewonnen. In Boeda pest was de ploeg van bonds coach Harry van der Meer te sterk voor Roemenië: 9-8 (2-2, 3-2, 1-4, 3-0). Guus van IJperen bezorgde Oranje in de slotfase de overwin ning. Jorn Winkelhorst was met drie goals topscorer van het team. ,,Het was wel even spannend", zei Van der Meer „Uiteraard zijn we tevreden met de overwin ning. We begonnen goed en lie ten snel spel zien. In de derde pe riode zakten we weg. Zonde, we werden even overvleugeld. Het is belangrijk om te analyseren hoe we zo snel weg konden zakken." Oranje ziet het EK als een be langrijk meetpunt. In maart staat het olympisch kwalificatietoer nooi in Rotterdam op het pro gramma. Niebeek nieuwe bondscoach Kamminga wint in een recordtijd Eerste stappen Maas na botsing UITSLAGEN woensdag 15 januari 2020 GO Edwin Winkels Barcelona -Quique Setién (61) Quique Setién in Camp Nou tijdens zijn presentatie als coach van FC Barcelona. ,,Ik hoopte op een club, dacht aan eentje in moeilijkheden. Maar Bar?a?" foto getty images WATERPOLO - y Jorn Winkelhorst was met drie goals topscorer. foto bsr KORFBAL Jan Niebeek treedt eind dit jaar aan als bondscoach van de Nederlandse korfbal lers. Hij volgt Wim Scholtmeijer op. De huidige bondscoach liet vorige week weten dat hij na het EK in november in België vertrekt. Niebeek (49) is vanaf 2013 coach van TOP Met die club won hij vier keer de Korfbal Leaguefinale. Ook veroverde TOP onder zijn bewind vier Europa Cups. ZWEMMEN Arno Kamminga heeft in China bij de Cham pions Swim Series het Nederlands record op de 100 meter school slag verbeterd: 58,61 seconden, goed voor goud. Kamminga (foto) had het record al in handen (58,65). WIELRENNEN Edo Maas heeft zijn eerste stappen gezet sinds zijn opgelopen dwarslaesie. Een bio- nisch exoskelet helpt hem daarbij. De 19- jarige renner van Sun web botste tijdens de Ronde van Lombardije op hoge snelheid met een auto. Hij brak zijn rug, nek en gezicht en kon zijn benen niet bewegen. Volgens Sunweb blijft het on waarschijnlijk dat de functionaliteit in zijn benen ooit terugkeert. Tennis Australian Open, kwali ficaties. Mannen, eer ste ronde: Lestienne (Fra) - Van de Zand- schulp (Ned) 6-3 1-6 7-5. Vrouwen, eerste ronde: Wang X. (Chn/24) - Hogenkamp (Ned) 6-3 6-2, Coccia- retto (Ita) - Schoofs (Ned) 6-7 (4) 7-5 6-3. Adelaide. Vrouwen, eerste ronde: Sakkari (Gri) - Diatsjenko (Ru) 7-5 6-2, Rodionova (Aus) - Stephens (VS) 6-2 6-2, Vondrousova (Tsj/8) - Maria (Dui) 6-3 6-0. Tweede ronde: Barty (Aus/1) - Pavljoetsjenkova (Rus) 4-6 6-3 7-5, Halep (Roe/2) - Tomljanovic (Aus) 6-4 7-5. Waterpolo EK Boedapest. Man nen, groep B: Neder land - Roemenië 9-8 (2-2 3-2 1-4 3-0).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25