Burgerlijke stand verraadt goed bewaard geheim binnen de perken te houden 21 Waarvan akte Wat verandert er in 2020? Hun verleden steekt anders in elkaar dan ze altijd dachten TARIEVEN de Jong van Gas- licht.com. Aangezien de net- beheerkosten met 5 euro stijgen, zul len huishoudens per saldo zo'n 61 euro goedkoper uit zijn. Die netbeheer- kosten stijgen overi gens komende jaren verder. Nu be talen huishoudens nog tussen de 180 en 200 euro per jaar voor een aan sluiting op het elek triciteitsnet. Vol gens Vereniging Eigen Huis betalen consumenten daar in 2022 circa 60 euro meer voor. 'Een gemiddeld gezin bespaart met overstappen ongeveer 350 euro' 5 Doe het licht uit Verlichting is een van de grootste energieslurpers in huis. Laat lampen dus niet onnodig aan en vervang gloeilampen door ledverlichting. Ledlampen verbrui ken 85 procent minder stroom dan traditionele gloeilampen en zijn 75 procent zuiniger dan halogeen lampen. Bovendien gaan ze 15.000 branduren mee. De gemiddelde gloeilamp heeft een levensduur van 1000 uur. ,,De aanschafprijs van led-lampen kan snel terugverdiend worden'', zegt De Jong. 6 Isoleer je huis In een slecht geïsoleerd huis gaat veel van de kostbare warmte verloren, waardoor harder moet worden gestookt en de energie rekening oploopt. Radiatorfolie en tochttrips zijn relatief goedkope op-lossingen. Dak-, vloer- en muur isolatie zijn effectief maar wel een stuk duurder. Huiseigenaren en VvE's die energiebesparende maat regelen nemen, kunnen hiervoor subsidie krijgen van de rijksoverheid. Zo kun je als huiseigenaar voor het isoleren van je dak, vloer en ramen (dubbelglas) ongeveer 20 procent subsidie krijgen. Kijk voor een 7 Stap over Niet iedereen is even happig op overstappen. Want het is een vervelend en tijdrovend klusje. Althans, dat is de vrees. Ruim een kwart van de Nederlanders is nog nooit van energieleverancier gewisseld, blijkt uit de Energie monitor 2019 van de Autoriteit Consument en Markt. Toch loont het de moeite om elk jaar van aanbieder te wisselen, weet De Jong. ,,Een gemiddeld gezin dat 3500 kWh stroom en 1500 m3 gas verbruikt, bespaart met overstappen ongeveer 350 euro.'' Online vergelijkingssites maken het tegenwoordig simpel om je hui dige energiecontract te vergelijken met de actuele marktprijzen. Ook is overstappen met een paar muis klikken geregeld. De nieuwe ener gieleverancier zegt automatisch het oude energiecontract op, daar hoef je dus zelf niets aan te doen. Bij het overstappen moet je wel op enkele zaken letten. ,,Controleer de einddatum van je huidige energie contract en stap zes tot acht weken voor die einddatum over. Daarmee voorkom je vervelende boetes'', zegt De Jong. ,,En staar je niet blind op de hoogste korting; kijk naar het totaal pakket en of dat op basis van jouw postcode en verbruik voordelig is.'' Nog een laatste tip: ,,Laat je niet te lefonisch of aan de deur verleiden door energieverkopers met een vlotte babbel. Je krijgt dan zelden het scherpste aanbod.'' A /at leuk", zeg ik tegen de twee vriendelijke dametjes tegenover me om het ijs te breken. ,,U bent zusjes.'' Eerst kijken ze verbaasd, maar dan beginnen ze hartelijk te lachen. ,,Ja, dat denken mensen wel vaker. We lijken ook zoveel op elkaar. Maar we zijn geen zusjes, we zijn nichtjes. Onze moeders waren zussen.'' Nu is het mijn beurt om verbaasd te zijn: ik heb toch zwart op wit dat die twee zusjes zijn? Althans halfzusjes, want ze hebben beiden een andere moeder - inderdaad zussen van elkaar - maar wel dezelfde vader. De twee zijn halverwege de zestig. Zouden ze hun hele leven niet hebben geweten wie hun verwekker was, een al lang geleden overleden man die mij met naam en toenaam bekend is? Hij staat immers in de Gemeentelijke Basis Administratie geregistreerd als de wettelijke vader van beiden. Ik heb ze op mijn kantoor uitgenodigd omdat ze de wettige erfgenamen zijn van hun over leden, vrijgezelle en kinderloze oom. Ter controle van hun persoonsgege vens heb ik hun geboorteaktes op gevraagd bij de burgerlijke stand, met daarin de namen van hun moeders en vader. Hij heeft ze bij hun geboorte dus ook als zijn wettelijke kinderen erkend. Hoe kan ik ze dit vertellen? Ik besluit er geen doekjes om te winden, vertel wat ik weet en laat hen als be wijs de gegevens van de persoonsregistratie van de gemeente zien. Eerst zijn ze verbijsterd. Het vage verhaal dat hun moeders over hun vaders ophingen, hebben ze altijd voor waar aangenomen. En nu staat daar zwart op wit zijn naam. Een naam die ze kennen ook: het is de oude buurjongen van hun moeders. ,,Hij heeft voor onze geboorte nog een tijdje bij onze opa en oma gewoond, omdat hij thuis problemen had'', weten ze. Opgewonden beginnen ze aan een reconstruc tie van een verleden dat anders in elkaar steekt dan ze altijd hebben gedacht. Hun moeders, die nooit getrouwd zijn geweest en hun hele leven samen hebben gewoond, hebben kennelijk alle bei iets gehad met die jongen, die kort na hun geboorte uit hun leven verdween. De meisjes groeiden samen op, als nichtjes. Net als hun moeders zijn ze nooit getrouwd en ook als volwassenen samen blijven wonen. Een reden om bij de burgerlijke stand hun geboorte akte op te vragen was er nooit. Daardoor bleef het familiegeheim decennialang bewaard. Dat nu blijkt dat ze halfzussen zijn, verklaart veel, vinden ze. ,,We voelden ons altijd al zusjes. We kunnen heel goed met elkaar opschieten en voelen elkaar aan." Hun aanvankelijke verbazing maakt al snel plaats voor vreugde: zussen voor het leven. woensdag 15 januari 2020 GO De variabele ener gietarieven van de grootste energie leveranciers (Ene- co, Essent en Vat- tenfall) blijven dit jaar gelijk. De energiebelasting op stroom gaat iets omlaag, maar die op gas gaat om hoog. Toch zal de energierekening voor de meeste huishoudens dalen, omdat de aftrek van de energiebelasting is verhoogd tot 527,17 euro. ,,De belastingen voor een gemiddeld huishouden liggen dit jaar 66 euro lager'', zegt Sanne -SANNE DE JONG compleet overzicht op energie- subsidiewijzer.nl. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21