GELD Routers tussen de 100 en 160 euro L 7 tips om je energielasten GOEIEKOOP Routers 20 €149 /i .«J €130 €157 Buiten is het koud en donker, dus binnen gaan de verwarming en verlichting langer aan. Voor veel huishoudens kan een hoge energierekening een aanslag op de portemonnee zijn. Maar dat hoeft niet. Met deze tips bespaar je op de stroom en stookkosten. AVM Fritz!Box 3490 D-Link DIR-2660 Netgear R7800 Nighthawk X4S 1 Verwarm selectief Zodra het kouder wordt, springt thuis vaker de verwarming aan. Onvermijdelijk natuurlijk, maar door slim te stoken kun je er wel voor zorgen dat je minder gas verbruikt. „Besparen op gas kan al vrij eenvou dig door de thermosstaat een graadje lager te zetten dan je gewend bent'', adviseert Sanne de Jong, energie expert bij energievergelijker Gas- licht.com. ,,En verwarm alleen ruim tes die je gebruikt. Dus thuis lekkere warme kleren aan in de winter.'' Wie overdag bij afwezigheid de thermostaat op 15 graden zet, be spaart volgens berekeningen van Milieu Centraal gemiddeld 160 euro op jaarbasis. Wie dat ook 's nachts doet, bespaart nog eens 100 euro per jaar. Bij vloerverwarming is het ad vies de thermosstaat op 17 tot 18 gra den te zetten, omdat het opwarmen anders te lang duurt. Met een slimme thermostaat kun je de verwarming op afstand bedienen met je smart- phone. Ook kan die voorkomen dat je energie verspilt, bijvoorbeeld door de verwarming automatisch uit te scha kelen als je niet thuis bent. 2 Douche korter Bijna 20 procent van het gasverbruik gaat op aan warm water. Hierop besparen kan eenvou dig door korter te douchen of een waterbesparende douchekop te gebruiken. Maximaal vijf minuten douchen, bespaart volgens Milieu Centraal ruim 15.000 liter warm water, ofwel 60 euro per jaar. Inductie kookplaten verhitten effciënter dan gas fornuizen 3 Kies voor inductie Ook koken gaat in de meeste huishoudens nog op gas. Nu is dat nog goedkoper dan koken op elektriciteit, maar de overheid maakt gas de komende jaren duurder. Dit om mensen sneller van het gas af te krijgen. Als je fornuis aan vervanging toe is, kies dan voor een inductie-kookplaat. Goedkoop is dat niet en je stroomverbruik neem toe. Maar inductiekookplaten verhit ten efficiënter en zijn daardoor een stuk energiezuiniger dan gasfor nuizen. 4 Trek de stekker eruit Een gemiddeld huishouden telt al snel meer dan honderd elektrische apparaten. We hebben allemaal een wasmachine, televisie en koelkast. ,,Zeker als ze wat ouder zijn, slurpen die stroom'', zegt De Jong. Zo verbruikt een acht jaar oude koelkast meer dan 350 kWh per jaar, wat neerkomt op ongeveer 80 euro. Met een nieuwe A+++ koelkast daalt het stroomgebruik naar 160 kWh en ben je op jaarbasis nog maar 35 euro kwijt. Ook op stand-by gebruiken som mige apparaten en gadgets energie. Dit sluipverbruik kost een gemiddeld huishouden jaarlijks zo'n 100 euro, blijkt uit cijfers van Milieu Centraal. Sluipverbruik is eenvoudig te voor komen door de stekker uit het stop contact te trekken. Stekkerdozen ma ken het gemakkelijk om alles in een keer uit te zetten. Met een 'slimme' variant is het zelfs mogelijk om tijd schema's in te stellen voor het aan- en uitzetten van apparaten. woensdag 15 januari 2020 GO Heb je een nieuwe router nodig omdat je oude stuk is of die van je provider niet voldoet, dan valt er genoeg te kiezen in het midden segment. Oftewel: routers die duidelijk beter presteren dan instapmodellen, zonder dat je meteen je spaarvarken hoeft stuk te slaan. Hardware Info testte veertien exempla- ren van Asus, AVM, D-Link, Linksys, Netgear, Synology en TP-Link die tussen de 100 en 160 euro kosten. Ze zijn in een speciale kooi gestest op doorvoersnelheid en dataoverdrachtsnelheid. Hieronder de drie routers uit de test die een Excellent Choice Award hebben gekre gen. O Veelzijdig dankzij een ingebouwde adsl-modem en twee usb 3.0 poorten. O Goede software die scoort op gebruiksvriendelijkheid en functionaliteit. O Inclusief extra apps voor op de smartphone, zoals een tv-app, telefoon-app (mobiel bellen via de vaste lijn) en een waarmee je de wifi kunt doormeten. O Usb-prestaties zijn heel traag, dat is bijvoorbeeld merkbaar als je er een externe harde schijf op wilt aansluiten. \l O Spraakbesturing via Google Assistant en Amazon Alexa. O Redelijk energiezuinig. O De interface is wat minder uitgebreid dan bij bijvoor beeld Asus en Netgear. O De beste allrounder van de veertien geteste routers. Deze levert goede presta ties op beide frequenties (2,4 en 5 GHz). O Vooral op 5 GHz uitste kende resultaten. O De webinterface en app zijn prettig in gebruik en bieden veel opties. O Usb 3.0 prestaties zijn bovengemiddeld goed. O Heeft twee usb 3.0 poor ten en een eSata poort. O Relatief duur. Energie besparen geld verdienen KAJ VAN ARKEL Meer resultaten op Hardware Info (hwi.cc/r/9813)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20