JOL Miljoenen zagen Nikki's coming out Pausen twisten over het celibaat Criminaliteit stijgt door nieuw soort misdrijven waarin jongeren vaak dader zijn Walcheren YouTube-ster en make-upgoeroe maakt in video bekend dat ze transgender is. De reacties zijn vooral positief P8 Benedictus zet opvolger Franciscus onder druk met boek pio Zo krijg je die energierekening omlaag P20 Steeds meer jongeren raken in de schulden. Als ze richting de achttien jaar gaan, moeten ze vanalles zelf regelen, maar dat gaat vaak mis. Studieleningen, de ziektekostenverzekering en dure abonnementen zorgen regelmatig voor problemen en hoge schulden. Maatschappelijk werkers krijgen dan ook steeds vaker hulpvragen van jongeren. Het aantal fraudegevallen met on line handel steeg het afgelopen jaar met 31 procent. Betaalfraude nam toe met maar liefst 67 procent en cybercrime met 64 procent. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de politie die vandaag worden bekendge maakt. Volgens korpschef Akerboom wordt het aandeel van jongeren in online fraude steeds groter. ,,Ze zien in Marktplaatsfraude een ma nier om makkelijk geld te scoren om bijvoorbeeld te kunnen stap pen", aldus Akerboom. ,,Of ze stel len tegen betaling hun bankreke ning ter beschikking aan crimine len." De korpschef is bang dat deze tie ners, gewend aan snel geld, door groeien in de criminaliteit. Dat geldt ook voor tieners in Amster dam en Rotterdam, die zich steeds zwaarder bewapenen. Volgens Akerboom moeten de wijkagenten als de wiedeweerga terug in de wijk om aan preventie te doen. ,,Veel ou ders weten niet wat hun kinderen uitspoken. De wijkagent moet bij de eerste signalen aankloppen om We moeten voorkomen dat de nieuwe Taghi's opgroeien dat te vertellen. Gezien de huidige krapte hebben we daar nu te weinig mogelijkheden voor. We moeten voorkomen dat de nieuwe Taghi's opgroeien." Klassiek Aan de jarenlange daling van de cri minaliteitscijfers blijkt in 2019 een eind gekomen. Klassieke misdrij ven zoals inbraak, zakkenrollerij en inbraak in auto's namen weliswaar af, maar de toename van (online) fraude zorgt voor een lichte stijging van het aantal geregistreerde mis drijven. De politie spreekt van een crime change. De politie kampte het afgelopen jaar met forse personele tekorten. Agenten waren veel tijd kwijt met incidenten veroorzaakt door ver warde personen, of mensen onder invloed. Door de moord op advo caat Derk Wiersum kreeg de politie er veel beveiligingstaken bij. Vol gens Akerboom is het oppassen dat de politie alleen nog maar puin- ruimt en niet toekomt aan preven tiewerk. Hij doet een herhaalde op roep aan gemeenten om werk te maken van psychische hulp in wij ken. ,,We krijgen 99.000 meldingen per jaar over verwarde personen. Het is fantastisch dat agenten altijd te hulp schieten, maar we zijn geen zorginstelling." P4 (^~X) woensdag 15 januari 2020 10°C Nieuwsmedia FOTO GETTY IMAGES ZEELAND2 Online fraude stijgt fors Voor het eerst sinds jaren gaan de criminaliteitscijfers weer om hoog. Vooral online oplichting is vorig jaar schrikbarend toege nomen. De daders blijken vaak tieners die zo snel geld scoren om te kunnen stappen. Korps chef Erik Akerboom noemt die ontwikkeling zorgwekkend. Koen Voskuil Den Haag —Korpschef Erik Akerboom Eerst droog, in de middag is er een regenfront. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1