Uitstel XS4All, wel sterfhuisconstructie F Beter werk wordt nog een hele klus %kpn Samsung Galaxy S10 met Unlimited datag^^^-9 <cf4 NIEUWS 13 'Verandering arbeidsmarkt vraagt om actie' -4830" Let op! Geld lenen kost geld De manier waarop wij werken is de afgelopen decennia veranderd, maar niet voor iedereen ten goede, stellen onderzoekers Monique Kremer, Robert Went en Godfried Engbersen. Zij presenteren van daag hun bevindingen aan minis ter Wouter Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Jarenlang lag de focus vooral op méér werken. ,,Meer mensen moesten een baan vinden en ie dereen moest meer uren maken. Maar verschillende factoren heb ben de arbeidsmarkt zo veranderd, dat we moeten nadenken over hóe we eigenlijk werken'', zegt Kremer Want dat werk essentieel is voor het welbevinden van de moderne mens, is volgens de WRR zo klaar als een klontje. Went: ,,Werk geeft ons een doel in het leven, het helpt onze identiteit vormen.'' Ook is werk van groot sociaal belang. ,,Werk geeft ons sociale aanslui ting. Heb je geen werk, dan mis je voor een groot deel contact met de gemeenschap.'' Tempo Er moet volgens de WRR goed re kening worden gehouden met de groep werklozen die het gevraagde tempo niet kunnen bijbenen, hoe graag ze dat ook willen. ,,Als het werk complexer en sneller wordt, is het voor hen moeilijker om mee te kunnen in de arbeidsmarkt. Ze kunnen het niveau niet aan of worden gehinderd door bijvoor beeld psychische problemen. Deze mensen vonden vroeger een rela tief simpele baan, zoals in een fa briek, maar met de technologise- ring verdwijnen zulke banen.'' De oplossing volgens de onder zoekers: de basisbaan. Hierbij mo gen bijstandsgerechtigden maat schappelijk nuttig werk doen voor een basisinkomen. ,,Dat is iets an ders dan de Melkertbaan van vroe ger, die was erop gericht om men sen een opstap te geven naar de ar beidsmarkt. De basisbaan heeft dat niet als doel. Het gaat erom mensen toch langdurig en stabiel werk te kunnen bieden, puur om dat werken beter is voor het wel zijn'', zegt Kremer. Went vult aan: ,,Mensen voelen zich beter als ze een salaris ontvangen dan als ze 'zomaar' geld krijgen, zoals bij een uitkering. Mensen willen zich nuttig voelen en daar een beloning voor krijgen.'' De overheid moet verder gaan om mensen (weer) aan het werk te krijgen dan nu het geval is, stellen de onderzoekers. „Vergeleken met andere Europese landen lopen we hier echt achter. Die doen veel W Advies: basisbaan biedt mensen nuttig werk en is veel beter voor hun welzijn meer aan re-integratie, met een persoonlijke aanpak'', vertelt Kre- mer. ,,Hoe vaak je niet hoort dat ie mand in de bijstand niet eens een afspraak kan krijgen met een echt persoon voor hulp.'' Ook de flexibilisering van de ar beidsmarkt is een punt van zorg. Die leidt tot grote onzekerheid bij veel werkenden. Veel flexwerkers hebben te maken met 'draaideur werkloosheid'. Kremer: ,,Mensen gaan van tijdelijke functie naar tij delijke functie zonder echt voet aan de grond te krijgen. Als ze ge zondheidsproblemen krijgen en arbeidsongeschikt worden, heb ben ze meestal geen vangnet.'' Dat hindert hen ook in hun privéleven. ,,Flexwerkers ervaren te weinig ze kerheid om een huis te kopen of een gezin te beginnen.'' Ons werk is de laatste jaren bo vendien complexer geworden. Went: ,,Met behulp van technolo gie kunnen we meer taken doen in minder tijd en sneller werken. Dat wordt door de werkgever dus ook van ons verwacht.'' Autonomie De werkdruk is hoger dan ooit. Oververmoeidheid of een burn out liggen eerder op de loer. Het feit dat er veel en snel gewerkt moet worden, is volgens Kremer niet het probleem. ,,We kunnen bijleren, dus in principe kunnen we dat wel aan. Maar het lukt al leen als werknemers autonomie hebben - zelf kunnen beslissen hoe ze hun tijd indelen - en vol doende steun ervaren van werkge ver en collega's. Krijgen ze dit niet, dan branden ze op.'' In veel mbo-beroepen is juist sprake van strakkere roosters en tijdschema's, stellen de onderzoe kers. ,,Mensen moeten over alles wat ze doen verantwoording af leggen. Dat zorgt weer voor extra werk, in de vorm van het invullen van formulieren of het rapporte ren aan een leidinggevende.'' Went: ,,We hebben in Neder land een onbenut arbeidspotenti eel van een miljoen mensen. Als we dit willen benutten, moet er worden geïnvesteerd.'' Hij noemt Denemarken en Zweden als lan den die ons de loef afsteken, onder andere met een focus op re-inte gratie. „Onderzoek laat zien: steek je er geld in en geef je hulp op maat, dan lukt het ook veel werk lozen aan het werk te krijgen.'' Nederland is wel op de goede weg. ,,Dat bijvoorbeeld in de cao voor de thuiszorg is opgenomen dat werknemers het recht op on bereikbaarheid hebben, laat zien dat het leeft.'' Bewustwording is cruciaal: ,,Zorgen voor goed werk is een taak voor de overheid én voor werkgevers en werkenden.'' DEN HAAG Internetprovider XS4AU blijft toch langer bestaan, in elk geval in naam. Bestaande klan ten hoeven voorlopig niet verplicht over naar KPN, laat het telecombe- drijf weten. Tegelijkertijd gaat de integratie met KPN gewoon door. De medewerkers van XS4All kregen giste ren van KPN-topman Joost Farwerck te ho ren wat de plannen zijn voor de provider met zijn kwart miljoen klanten. Vorig jaar januari maakte KPN bekend te willen stoppen met XS4All: de provider moet onder de KPN-vlag verder. Het leidde tot een ruim 50.000 keer ondertekende online petitie voor het behoud van XS4All en de op richting van de actiegroep XS4All Moet Blijven. KPN kreeg vorige maand van de Ondernemingskamer nog groen licht om zijn samenvoegingsplan door te zetten. Daar gaan nu een paar scherpe randen af. „Bestaande klanten kunnen zo lang ze willen onder de XS4All-vlag blijven'', zegt woordvoerder Hans van Zon. ,,Ze worden geholpen door dezelfde helpdesk en hun internet blijft op dezelfde techniek draaien.'' De veranderingen lijken vooral optisch, want KPN zet de inte gratie door. Nieuwe klanten kunnen later dit jaar niet meer bij XS4AII te recht. Bestaande klanten krijgen een aanbieding om naar KPN over te gaan. Al met al wordt XS4All in een sterfhuisconstructie geplaatst. Actiegroep XS4All Moet Blijven is ontevreden en gaat door met de eigen provider Freedom Internet. Die zou eind maart live moeten gaan. Werken is goed voor een mens, maar niet iedereen kan het bijbenen. foto hollandse hoogte robin utrecht I woensdag 15 januari 2020 Technologische ontwikkeling, flexibilisering van de arbeids markt en zwaardere eisen die het werk aan werknemers stelt, vragen om een hernieuwde kijk op 'goed' werk. Dat stelt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), die vandaag een nieuw advies over de toekomst van de arbeids markt presenteert. Priscilla van Agteren Den Haag GO c Geldt bij een 2-jarig Unlimited data abonnement voor particuliere klanten die thuis al internet hebben van KPN of Telfort. Eenmalig €25,00 aansluitkosten en €5,69 thuiskopieheffing. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden. Totale Eenmalige Totaal Duur Debetrente- toestel kosten betaling kredietbedrag Termijnbedrag overeenkomst voet/JKP 528,- O,- 528,- 22,- p/mnd 24 mnd 0% -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13