Al verfilmd toen het nog moest gebeuren 10 NIEUWS Emeritus-paus Benedictus XVI zegt in een vandaag uitgebracht boek dat het celibaat onmisbaar is voor het priesterschap. Juist nu de huidige paus Franciscus het celibaat wil versoepelen. y VATICAAN BOEK De ophef over Van de Diepte uit onze Harten heeft ertoe geleid dat Benedictus XVI de uitgever giste ren heeft gevraagd zijn naam als co-schrijver van het boek te schrappen. Toen Joseph Ratzinger zeven jaar geleden terugtrad als Paus ontstond een unieke situatie. Vanaf dat moment lopen er twee pausen rond in het Vaticaan. De gepensioneerde paus, Benedictus XVI verdedigt nu openlijk de tra ditionele katholieke regel van een celibatair leven voor priesters. Het is de meest openlijke poging om een besluit van zijn opvolger Paus Franciscus te beïnvloeden. De ti ming ligt gevoelig. Franciscus overweegt voor het eerst in bijna duizend jaar om de regels te ver soepelen en ook getrouwde pries ters in zijn kerk toe te laten. De versoepeling zou een oplossing moeten bieden voor het nijpende tekort aan priesters in het Amazo negebied. In oktober vorig jaar stemde twee derde tijdens een bis schoppenconferentie al voór een uitzondering van de regels voor dit gebied. Verschillend De bemoeienis van Benedictus werpt de vraag op of het wel een houdbare situatie is: twee pausen met zulke verschillende ideeën binnen één kerk. Franciscus verte genwoordigt de progressievere kant van de kerk, terwijl zijn voor ganger tot de conservatieve stro ming behoort. De huidige paus heeft een totaal andere benadering in verschillende controversiële dossiers, zoals homoseksualiteit, echtscheiding en anticonceptie. Vandaag verschijnt het boek, ge schreven door Benedictus XVI en kardinaal Robert Sarah. Volgende maand verschijnt het werk in het Engels. Nieuws over het boek kwam eerder naar buiten door een voorpublicatie afgelopen weekend in de Franse krant Le Figaro. In het boek staat dat de emeritus-paus 'niet langer kan zwijgen'. Hij noemt het celibaat een essentiële voorwaarde voor het priesterschap en waarschuwt voor de verleiding om dit op te geven: 'niemand moet zich laten leiden door speciale pleidooien, het theater, duivelse leugens die het priesterlijke celi baat kunnen aantasten'. Binnen de kerk is geschokt gere ageerd op de bemoeienis. Benedic- tus XVI had immers beloofd dat hij zich na zijn abdicatie in 2013 niet meer zou bemoeien met de politiek in de kerk en zijn verdere leven zou wijden aan het gebed. Benedictus XVI heeft kennelijk spijt gekregen van zijn medewer king aan het boek en wil nu dat de uitgever zijn naam als co-schrijver verwijdert. Zijn persoonlijk secre taris maakte dat gisteren bekend. De afgelopen jaren werd Bene- dictus XVI nauwelijks gezien. Op 92-jarige leeftijd oogt hij zwak, maar zou mentaal nog gezond zijn. Als reactie op het boek bracht het Vaticaan een eerdere uitspraak van Franciscus naar buiten waarin hij zegt dat hij het celibaat ziet 'als een geschenk voor de kerk, maar dat bij pastorale nood in afgelegen gebieden de regels zouden kunnen worden versoepeld'. Ook de krin gen rond Benedictus XVI roeren zich. Volgens bronnen dichtbij de gepensioneerde paus is het een duidelijke mediastrategie, waar Benedictus XVI volledig buiten staat. Hij zou slechts een beperkte bijdrage hebben geleverd over het priesterschap. Van een met kardi naal Sarah gezamenlijk geschreven boek zou geen sprake zijn. Twitter In de nacht van maandag op dins dag reageerde kardinaal Sarah ver ontwaardigd via Twitter. 'Bepaalde aanvallen lijken te insinueren dat ik leugens verspreid. Deze laster is bijzonder ernstig. Ik verspreid hierbij de eerste bewijzen van een nauwe samenwerking met Bene- dictus XVI bij het schrijven van de passage voor het behoud van het celibaat.' Een paar uur later voegde hij eraan toe dat de emeritus-paus wist dat hun gezamenlijke project een boek zou worden. Kardinaal Sarah maakte drie aan hem ge richte brieven openbaar van Bene- dictus XVI, de laatste van 25 no vember 2019, waarin hij akkoord gaat met de publicatie van de laat ste versie. woensdag 15 januari 2020 GO Paus Franciscus (r) tijdens een ontmoeting met zijn voor ganger paus Benedictus XVI. Oude en nieuwe paus botsen over celibaat Eveline Rethmeier Vaticaanstad Twee pausen. Het fenomeen leidde al tot een film: The Two Popes. Daarin draait het om een reeks fictieve ont moetingen tussen paus Be nedictus XVI en de Argen tijnse kardinaal Jorge Mario Bergoglio, de huidige paus Franciscus. De film is te zien op Netflix en kreeg juichende recensies. Ook van AD-filmrecensent Ab Zagt, die zich hardop afvroeg of een speelfilm over twee hoogbejaarde religieuze lei ders vermakelijk, onthullend, ontroerend, filosofisch en confronterend kon zijn? Zijn antwoord: „Regisseur Fer nando Meirelles krijgt het alle maal voor elkaar in The Two Popes.'' De film begint in 2005 als paus Johannes Paulus II over lijdt. De kardinalen kiezen dan in Rome de conservatieve Duitser Jozeph Ratzinger (ge speeld door Anthony Hopkins) als opvolger; ten koste van een progressieve Argentijnse tegenkandidaat Jorge Ber goglio (Jonathan Pryce). Zo traditioneel bestuurt Ratzin- ger vervolgens de katholieke kerk dat Bergoglio zijn ontslag overweegt. Een fascinerend gesprek volgt tussen beiden. Want Ratzinger en Bergoglio staan totaal verschillend in het leven, zoals ook nu weer blijkt. Ergens in de film zegt de toekomstige, Argentijnse, paus dat hij muren wil afbre ken, dat het ook moet gaan over de kloof tussen arm en rijk en klimaatverandering. ,,Een huis kan niet zonder muren, waar het om gaat is de toekomst van de kerk zelf'', antwoordt Benedictus. Scene uit de film The Two Popes, waarin de twee pau sen ook totaal verschillend in het leven staan. FOTO PETER MOUNTAIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10