75 jaar Bevrijding II 8 NIEUWS Vernietigingskamp Auschwitz was het beruchtste eindstation uit Hitlers moorddadige spoorboekje. Russische soldaten bevrijdden de weinige overlevende gevangenen deze maand 75 jaar geleden. Auschwitz is nu een museum waarvan verbijsterde bezoekers nog altijd stil worden. „Onvoorstelbaar dat mensen andere mensen zoiets kunnen aandoen.'' Ik heb het over de mensen achter de cijfers, zo'n arts, die even beslist over leven en dood Toen de Russische bevrijders op 27 januari 1945 Auschwitz binnentrok ken, was er geen verbroedering tus sen juichende soldaten en gevange nen, zoals op de beelden van de be vrijding zoals die maanden later voor de Russische propaganda nog eens werd overgedaan. De eerste Russen waren op hun hoede in deze wereld van doden en schimmen. Waar wa ren de Duitsers? Liepen de soldaten in een hinderlaag? Soldaat Ivan Martynoesjkin ver telde zeventig jaar later aan de The Washington Post dat hij eerst alleen 'wat mensen achter prikkeldraad' had ontwaard. Gaandeweg ontdekte hij de realiteit van de grootste nazi- moordfabriek. De beulen en bewa kers waren een paar dagen eerder ge vlucht. Zevenduizend 'lopende lij ken' werden aangetroffen en de res ten van zeshonderd mensen die op de valreep nog waren vermoord. Primo Levi, die misschien wel het indrukwekkendste boek over het le ven in de hel Auschwitz schreef, lijkt in het begin ook nauwelijks oog te hebben voor de bevrijders. Met een vriend begraaft hij een net aan tyfus en roodvonk bezweken lotgenoot, een Hongaar. In diens ultieme deli- rium mompelde deze stervende man 'jawohl' bij elke ademtocht. 'Gevan gen in een laatste, eindeloze droom van onderworpenheid en slavernij', schrijft Levi, die ook noteert hoe een Nederlandse jongen uit zijn barak, ene Lakmaker, een paar weken na de bevrijding alsnog sterft aan ziekte en uitputting. Velen waren er te slecht aan toe om hun bevrijding uitbundig te vieren met de bevrijders. Rails verbinden Westerbork met Auschwitz. Die van het Nederlandse doorgangskamp wijzen roestig en ge butst naar de hemel, als een lood zware troost. Dat beeld vergeet je niet gauw. Over het spoor werden des tijds 107.000 in Nederland wonende joden, Roma en Sinti gedeporteerd, velen naar Auschwitz. Slechts vijf duizend van hen keerden terug. Op het Drentse platteland werden ze in veewagens gepropt, gedeporteerd met wat spulletjes in koffers en vol angst. Ze moesten uitstappen in on bekende plattelanden in Duitsland en, verder naar het oosten, in Polen. Auschwitz werd het beruchtste eindstation uit Hitlers moorddadige spoorboekje. 1,3 miljoen mensen - voor het overgrote deel Poolse en Hongaarse joden - werden hier ver moord, lees je in een van de exposi tieruimtes van het concentratiekamp dat een museum werd. Eigenlijk ge- dinsdag 14 januari 2020 GO AS Met zijn duim bepaalde SS-arts wie bleefleven en wie stierf Bob van Huët Auschwitz -Robin Rook, gids Auschwitz Russische soldaten en bevrijde gevangenen in Auschwitz in 1945. foto getty images HM Over het spoor werden destijds 107.000 in Ne derland wonende Joden, Roma en Sinti gedepor teerd, velen naar Auschwitz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8