'Stop bouw meer vakantiehuizen' Mfc Aardenburg gaat 4,5 miljoen euro kosten 7 LEZING INDUSTRIEEL MUSEUM Marc Lijbaert ademt elektriciteit. Hij houdt een lezing over zijn grote hobby, oud elektro. Hij neemt zijn nieuwste pronkstuk mee, een spoel van Nikola Tesla. huis aan de Vrijstraat in Sas van Gent, in zijn eigen oud elektromu- seum, laat Marc zien hoe het apparaat werkt. De spoel is overigens niet van hemzelf. Hij heeft hem in langdu rige bruikleen van een andere lief hebber, Seb Blommaert uit Ter- neuzen. Marc draait eerst een led lamp uit de fitting. „Anders gaat die kapot door de straling van de spoel." De spoel begint te brom men. Marc houdt een tl-lamp in de buurt. Vanaf de bovenzijde van de spoel vormt zich een bliksem schicht richting de tl-lamp. Die begint direct op te lichten. ,,Dit is toch prachtig", uit Marc zijn bewondering voor de uitvin ding van de legendarische Ser- visch-Amerikaanse uitvinder Ni kola Tesla (1856-1943). ,,Het ideaal van Tesla was elektriciteit draad loos te versturen. Dat lukte hem ook, maar in de praktijk is het er nooit van gekomen. Om economi sche redenen. Het zou veel kosten in elektriciteitsverbindingen heb ben bespaard, maar ja, daar wordt veel geld aan verdiend." Helden Marc heeft zijn hele werkzame le ven in de elektriciteitssector door gebracht. Zijn laatste project was de bouw van een gascentrale van Nuon aan de Groningse Eemsha- ven. Hij is zijn werk ook na zijn pensionering trouw gebleven, als hobby. Tesla is één van zijn hel den. ,,Hij was tijdgenoot van de veel bekendere Edison en werkte ook voor hem, tot ze ruzie kregen. Tesla was de uitvinder, Edison de zakenman." Dankzij mensen als Tesla en Edison is elektriciteit nu vrijwel overal. Marc weet dat dit nog niet zo lang geleden heel anders was. ,,Mijn oom woonde in de polder tussen Hoek en Sluiskil. In 1960 was zijn huis nog niet aangesloten op het elektriciteitsnet. Dat kun je je niet meer indenken." En dat ter wijl er al heel lang geëxperimen- teerd werd met het opwekken van elektriciteit en het opslaan van elektriciteit in batterijen. Marc laat in zijn museum een voorbeeld zien, een door hem nagemaakte Leidse fles. Dat was één van de eerste batterijen, een uitvinding van de Leidse hoogleraar Pieter van Musschenbroeck in 1746. Koploper Over de geschiedenis van elektri citeit houdt Marc Lijbaert morgen, woensdag, om 14.00 uur in het In dustrieel Museum in Sas van Gent een lezing, entree bedraagt 5 euro. Wat wordt er straks met al die afgedankte windturbines en zonnepanelen gedaan? Oud elektro is Marcs ding. En dat in een tijd waarin elektriciteit een steeds grotere rol gaat spelen, zie de opkomst van elektrische auto's met Tesla als koploper. En jawel, vernoemd naar de uitvinder. En hoe kijkt Marc zelf tegen de nieuwe ontwikkelingen op elek- triciteitsgebied aan? Hij antwoordt aarzelend. Een fan van zon- en windenergie blijkt hij niet te zijn, wel van kernenergie. „Kernafval is een probleem, maar subsidies die in zon- en windener gie worden gestoken, waren beter besteed aan onderzoek naar kern afval. En wat wordt er straks met al die afgedankte windturbines en zonnepanelen gedaan?" Breskens Zij klommen onlangs in de hoog ste boom om hun ongenoegen over de werkwijze van recreatie- bedrijf Roompot kenbaar te ma ken. Eind vorig jaar vertelde Roompot hun dat ze eind dit jaar hun plek op Zeebad kwijt zijn. Hun caravans en chalets worden ingeruild voor nieuwe vakantie huizen. Ook eigenaren op Beach Resort in Nieuwvliet-Bad kunnen hun biezen pakken. En dat terwijl Roompot hun eerder op het hart drukte dat de in Oproep chalet- en caravaneigenaars Zeebad Breskens aan politiek totaal 350 eigenaren hun stekje konden behouden. Een Duits kop pel heeft daarop in november zelfs nog een nieuw contract onderte kend voor een staanplaats met een gloednieuw chalet. Ook dat moet eind dit jaar weg. De financiële schade is groot. Roompot zweert dat eigenaren niet eerder ingelicht konden worden, omdat het ondui delijk was of de nieuwbouwplan- nen in Breskens en Nieuwvliet- Bad wel konden doorgaan van wege het stikstofbeleid. Eigenaren voelen zich in de lu ren gelegd. Ze vragen de raad van Sluis een halt toe te roepen aan de bouw van meer vakantiehuizen in de streek, 'zodat ook de gewone mens nog vakantie kan vieren in het nu nog mooie Zeeuws-Vlaan- deren'. Ook hopen ze dat de poli tiek hen kan helpen met het vin den van een nieuwe staanplaats. Tijdens een commissie van de ge meenteraad vandaag, dinsdag, zul len ze politieke partijen oproepen in actie te komen. AARDENBURG 4,5 miljoen euro. Zo veel gaat een nieuw multifunc tioneel centrum (mfc) in Aarden burg kosten. De kosten lopen flink op omdat het gebouw komt op de resten van een Romeins fort. De ge bruikers moeten er volgend jaar een plekje hebben. De schoolgebouwen van Op Dreef en de in 2018 gesloten Vor- sterman van Oyen gaan tegen de vlakte, net als de gymzaal. Daar wordt het nieuwe multifunctioneel centrum op gebouwd. Ook komen er wellicht een of twee bouwkavels en parkeerplekken. De school, kin deropvang en gymzaal hebben er straks onderdak. Of er ook een gro tere gymzaal bij komt, is nog niet bekend. Dat is wel de wens van de stadsraad, die onlangs driehonderd handtekeningen overhandigde aan het Sluise college van burgemeester en wethouders. Speciale regels Overigens is de kans aanwezig dat bij eventuele graafwerkzaamheden 'archeologische waarden worden vernietigd', blijkt uit een rapport van erfgoedadviesbureau Edufact. Het mfc komt op de resten van een Romeins fort. Als dat zo is, moet de sloop van de oude schoolgebouwen aan speciale regels voldoen. Dat gaat de gemeente extra geld kosten, dus Sluis heeft al een bedrag opzij gelegd. dinsdag 14 januari 2020 VL 'Tesla de echte held van de elektriciteit' Harmen van der Werf Sas van Gent T -Marc Lijbaert Ook 'de gewone mens' moet nog vakantie kunnen vieren in Zeeuws-Vlaanderen. Daarom moet de gemeenteraad van Sluis ervoor zorgen dat de bouw van meer vakantiehuizen in West-Zeeuws-Vlaanderen stopt. Die oproep doen eigena ren van chalets en stacaravans van camping Zeebad in Bres- kens. Marc Lijbaert demonstreert de uitvinding van Nikola Tesla, een spoel waarmee draadloos elektriciteit kan worden verstuurd. De tl-buis brandt zonder in direct contact te staan met de bron. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70