'Tesla de echte held van de elektriciteit' 7 NA DE BRAND HOF KEIZERSWEEL Naast de puinhopen van de verwoestende brand bouwt de familie De Vos aan een nieuw bestaan op Hof Keizersweel. Het gezin De Vos werd ruim een maand gele den getroffen door een grote brand. De schuur naast het huis ging helemaal in vlammen op en de woning zelf heeft flinke brand en waterschade Alle bewoners en alle dieren op het hof bleven onge deerd, maar het huis bleek onbe woonbaar. De familie De Vos ver kaste noodgedwongen naar een nabijgelegen vakantiepark, ge scheiden van de paarden, kamelen, struisvogels en andere dieren. Met het neerzetten van een woonunit aan de Hoogeweg in Wemeldinge krijgt familie De Vos een nieuwe plek om te wonen op hun eigen vertrouwde plek. ,,Het is net vakantie, maar dan erger", zegt Peter de Vos over zijn gedwongen verblijf in bungalow park De Oesterbaai. ,,Dat heeft niks te maken met De Oesterbaai, hoor. Maar ik wil gewoon zo snel mogelijk terug naar de boerderij." Woonunits Om terug naar de boerderij te kunnen, plaatst De Vos een woon- unit op het terrein. Met uitzicht op het huis en uitzicht op de puin hoop die overbleef van de naastge legen schuur. Hij kan niet wachten om terug te keren. ,,Ik hoop dit weekend al. We plaatsen drie units van 10 bij 2,4 meter tegen elkaar aan. Dat wordt ons verblijf voor de ko mende jaren, vermoed ik." Zwartgeblakerd De beschadigde woning moet na melijk eerst voor een deel gestript worden: ,,Dan wordt de construc tie opnieuw bekeken en weten we pas wat er eventueel nog meer ge sloopt moet worden. Het is de be doeling dat we de schuur zoveel mogelijk in de traditionele stijl te rugkrijgen. Compleet met houten gebinte en alles. Maar hoe dat pre cies gaat lopen, weten we ook nog niet." Terwijl oudste dochter Puk een schoen uit de brandstapel vist (,,Ik heb er al meer gevonden, maar Ik wil gewoon zo snel mogelijk terug naar de boerderij nooit eens een paar, gek hè?") kijkt oma Koos naar de zwartgeblakerde woning. Het doet haar pijn. ,,Wij hebben hier 24 jaar gewoond. Toen we hier kwamen was Peter nog geen jaar oud. Mijn man leeft niet meer, maar ik denk dat hij van boven met zijn tranen het vuur heeft gedoofd." De schuur naast het huis werd veel gebruikt voor workshops en kinderfeestjes. Verzorgd door Pen ney, de vrouw des huizes. Dat kan voorlopig dus niet meer. Maar een buurvrouw bood uitkomst. ,,Ja, dat is zo ontzettend lief" vertelt een blije Penney. ,,Die heeft een atelier waar ze weinig gebruik van maakt. Dat mogen wij zolang gebruiken. Dat is echt fantastisch. Daar ben ik haar zo dankbaar voor." Vorige week is in dat atelier, op slechts vijftig meter afstand van Hof Keizersweel, al het eerste kin derfeestje gegeven. ,,En komende zaterdag heb ik er weer een. Daar ben ik heel blij mee." Maar er is nog meer om blij mee te zijn. Want Penney is ook nog eens jarig, laat Peter weten terwijl hij deel twee van de woonunit het erf op begeleidt. ,,Dit is veruit het grootste cadeau dat ik haar ooit ge geven heb." Thuis aan de Vrijstraat in Sas van Gent, in zijn eigen oud elektromuseum, laat Marc zien hoe het apparaat werkt. De spoel is overigens niet van hemzelf. Hij heeft hem in langdurige bruikleen van een andere lief hebber, Seb Blommaert uit Terneuzen. Marc draait eerst een led-lamp uit de fitting. ,,Anders gaat die kapot door de straling van de spoel." De spoel begint te brommen. Marc houdt een tl-lamp in de buurt. Vanaf de bovenzijde van de spoel vormt zich een bliksemschicht richting de tl-lamp. Die be gint direct op te lichten. ,,Dit is toch prachtig", uit Marc zijn be wondering voor de uitvinding van de le gendarische Servisch-Amerikaanse uitvin- der Nikola Tesla (1856-1943). ,,Het ideaal van Tesla was elektriciteit draadloos te ver sturen. Dat lukte hem ook, maar in de prak tijk is het er nooit van gekomen. Om eco nomische redenen. Het zou veel kosten in elektriciteitsverbindingen hebben be spaard, maar ja, daar wordt veel geld aan verdiend." Helden Marc heeft zijn hele werkzame leven in de elektriciteitssector doorgebracht. Zijn laat ste project was de bouw van een gascentrale van Nuon aan de Groningse Eemshaven. Hij is zijn werk ook na zijn pensionering trouw gebleven, als hobby. Tesla is één van zijn helden. Hij was tijdgenoot van de veel be kendere Edison en werkte ook voor hem, tot ze ruzie kregen. Tesla was de uitvinder, Edison de zakenman." Dankzij mensen als Tesla en Edison is elektriciteit nu vrijwel overal. Marc weet dat dit nog niet zo lang geleden heel anders was. ,,Mijn oom woonde in de polder tussen Hoek en Sluiskil. In 1960 was zijn huis nog niet aangesloten op het elektriciteitsnet. Dat kun je je niet meer indenken." En dat terwijl er al heel lang geëxperimenteerd werd met het opwekken van elektriciteit en het opslaan van elektriciteit in batterijen. Marc laat in zijn museum een voorbeeld zien, een door hem nagemaakte Leidse fles. Dat was één van de eerste batterijen, een uitvinding van de Leidse hoogleraar Pieter van Musschenbroeck in 1746. Koploper Over de geschiedenis van elektriciteit houdt Marc Lijbaert morgen, woensdag, om 14.00 uur in het Industrieel Museum in Sas van Gent een lezing, entree bedraagt 5 euro. Oud elektro is Marcs ding. En dat in een tijd waarin elektriciteit een steeds grotere rol gaat spelen, zie de opkomst van elektrische auto's met Tesla als koploper. En jawel, ver noemd naar de uitvinder. En hoe kijkt Marc zelf tegen de nieuwe ontwikkelingen op elektriciteitsgebied aan? Hij antwoordt aarzelend. Een fan van zon en windenergie blijkt hij niet te zijn, wel van kernenergie. ,,Kernafval is een probleem, maar subsi dies die in zon- en windenergie worden ge stoken, waren beter besteed aan onderzoek naar kernafval. En wat wordt er straks met al die afgedankte windturbines en zonne panelen gedaan?" dinsdag 14 januari 2020 'Het is net vakantie, maar dan erger' Willem Adriaansens Wemeldinge - Peter de Vos Marc Lijbaert ademt elektriciteit. Hij houdt een lezing over zijn grote hobby, oud elektro. Hij neemt zijn nieuwste pronkstuk mee, een spoel van Nikola Tesla. Harmen van der Werf Sas van Gent Marc Lijbaert demonstreert de uitvin ding van Nikola Tesla, een spoel waar mee draadloos elektriciteit kan worden verstuurd. foto camile schelstraete Peter de Vos (met pet) bij deel twee van de nieuwe tijdelijke woning. Dochter Puk (rechts) bekijkt het van een afstandje. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 68