Hoe werd getest? fietstest.nl Een nieuwe school betekent vaak een nieuwe fiets. Wordt het een gewone schoolfiets of een e-bike? Een testpanel van huidige én aanstaande brugpiepers nam de proef op de som. Overige geteste school-e-bikes 14 SCHOOLKEUZE groeit het aanbod aan e-bikes voor een jonge doelgroep: de huidige scholieren-e-bike is geen 'ouwemen- senfiets' in klein formaat, maar één waarop je gezien wilt worden. De vraag aan de testers of ze het niet een beetje suf vinden, zo jong en dan al op een 'altijd-wind-mee-fiets', wordt min of meer afgedaan als on zin. Gemak dient de mens, en dus de brugpieper, is de teneur van de reac ties van de tieners, die in bijna alle gevallen voor het eerst op een e-bike klimmen. „Supervet", noemen Jewel Balfoort (11) en Madelief van Rijnsoever (11) de ervaring. ,,Die Nee hoor, de wind draait altijd. Op de terugweg heb ik 'm weer tegen snelheid, zelf bepalen hoe hard je gaat, dat is heel fijn.'' Als Jewel en Madelief opnoemen wat ze belangrijk vinden aan een fiets (hij is stevig, de versnellingen werken goed, bij e-bikes is de motor goed, je neemt je schooltas makkelijk mee, hij heeft goede remmen), valt op dat ze de vormgeving overslaan. Maar die is tóch heel belangrijk, blijkt even later. ,,O ja, daar letten we na tuurlijk ook op. Hij moet een beetje stoer zijn, met van die dikke buizen en geen felle kleuren, liefst mat.'' Jewel en Madelief zijn niet de enigen die dat vinden. Testwinnaar ow, dit rijdt zó super!' Leander Veltmaat (12) zet na een testrit zijn e-bike, een Gazelle, in de parkeerstand. Hij is in Nieuwegein een van de leden van het vijftienkop- pige testteam. Zijn gelukzalige glim lach verdwijnt pas na de vraag of hij deze fiets zelf ook zou willen hebben. „Natuurlijk, maar hij kost bijna 1700 euro. Ik weet zeker dat mijn moeder dat niet goed vindt.'' Leander uit Nijkerk is hier met een dubbele missie. De leerling van het Carda College onderwerpt tien fietsen - vijf gewone en vijf e-bikes - aan een kritische test. Maar daarnaast snakt hij naar een nieuwe fiets. ,,Hard nodig, ik rijd nu nog op een oudje van m'n moeder naar school. Ze zegt: let op welke de beste is. Want ik krijg wel een nieuwe.'' Het maximum budget weet Leander niet, maar hij vermoedt 700 euro. Voor dat bedrag heb je wel een nieuwe gewone fiets (prijzen van de geteste fietsen liggen tussen 519 en 829 euro), maar zeker geen nieuwe 'brugpieper-e-bike' (vanaf 1399 euro). Tot groot verdriet van het pa nel, dat massaal valt voor de e-bike. In oer-Hollandse omstandigheden (fris, windkracht 6) voelen ze alle maal dat zo'n fiets met traponder- steuning wel heel lekker rijdt. Zeker met tegenwind. En daar heeft Lean- der, vindt hij zelf, te veel ervaring mee. ,,Ik woon 6 kilometer van school, altijd tegenwind.'' De sugges tie dat dat waarschijnlijk alleen voor de heenreis geldt, wuift hij resoluut weg. ,,Nee hoor, ik heb altijd wind tegen. Hij draait altijd. Alleen als ik om 12 uur al vrij ben, heb ik op de terugweg wind mee. Soms.'' Rekenen Hoewel niet iedereen er budget voor heeft is de e-bike zeker voor degenen die wat verder van school wonen onder scholieren in opmars. Daar zijn twee redenen voor: ten eerste slaan ouders aan het rekenen en ont dekken ze dat de eenmalige aanschaf van een dure fiets uiteindelijk op weegt tegen de OV-kosten. En verder Stella Dolce Comfort FDTS 8,3 Cortina E Foss 8,0 Batavus Fonk E-go Plus 8,8 Forza Florence 8,8 DINSDAG 14 JANUARI 2020 GO BEOORDELING Het panel bestond uit vijftien scholieren van 11 en 12 jaar. Ze onderwierpen de fietsen aan een inspectie en reden er een volle ronde mee op het par cours, inclusief een pittig klim- metje, vergelijkbaar met een viaduct. Na de rit vulden ze een digitaal scoreformulier in op een telefoon of iPad. Items die ze beoordeelden: Design (vind je de fiets er aantrekkelijk uitzien?) Comfort (rijdt-ie lekker, doen de versnellingen het goed?) Prijs-kwaliteit (is de fiets z'n geld waard?) Ondersteuning (krijg je ge noeg ondersteuning, maakt de motor niet te veel geluid?) Display (bij e-bikes, bv. krijg je genoeg informatie?) Verder vulden de tieners van iedere fiets de plus- en minpun ten in, en ze gaven een rapport cijfer. Alle geteste fietsen - in alle gevallen de nieuwe (2020-) modellen - zijn minimaal door tien scholieren beoordeeld. Let op: de vermelde prijzen op deze pagina zijn de adviesprij zen van de fabrikanten. Het kan dus zijn dat u in de winkel of online een andere verkoopprijs tegenkomt. —Leander Veltmaat (12) 'Jammer dat-ie te duur is' Door Leo van Marrewijk Foto's Angeliek de Jonge 'Een fijne fiets om op te fietsen' Een jonge tester roemt het display van de Stella. Hij heeft 'een fijne handgrip', meent iemand. 'Mooie afwerking, meent een ander. 'Tikje zwaar', dat wel. 'De fiets ziet er leuk uit en fietst goed' ,,Het stuur voelt fijn aan.'' De kleur, dat is het vooral, voor een ander. Een derde geniet van de trappers. Eén minpuntje: bij het remmen hang je iets naar voren. 'De fiets fietste fijn' ,,Een coole en fijne fiets", noteert een tester. Er vallen ook termen als 'soe pel', 'lekker', 'geruisloos'. Twee testers vinden het display wat onduidelijk. 'Ook totaal geschikt voor mannen' Brede lof van het panel: het display is lekker duidelijk, het gevoel tijdens het fietsen is goed, het zadel zit lekker. Minpuntje: ,,Hij gaat meteen zo snel.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62