Aandacht voor het vak Lessen die wekenlang uitvallen, onbevoegde leraren voor de klas en docenten die leerlingen via een webcam uitleg geven. Middelbare scholen zetten alle zeilen bij om het docententeam compleet te krijgen. De komende jaren zijn er honderden leraren te weinig. 10 SCHOOLKEUZE TRUKENDOOS VAN HET ONDERWIJS Eigenlijk geldt op het Penta College Jacob van Liesveldt in Hellevoetsluis dat docenten voor 1 mei hun baan voor het volgende schooljaar moeten opzeggen. Maar in 2018 liep dat anders. In de eerste week van de zomervakantie, toen de leraren nog druk bezig waren met opruimen en afsluiten, klopte een economie docent op de deur van rector Wim van den Eshof. ,,Hij zei: 'Wim, ik ga ergens anders werken.' Nou, dat was een onmogelijke situatie.'' Drie we ken eerder was zijn economiecollega al gekomen met een soortgelijk be richt. ,,Dat was de onthoofding van mijn sectie economie'', zegt Van den Eshof. Want om in deze tijd met een tekort aan leraren middenin de zomervakantie nieuwe docenten te vinden is een crime. Hoewel recente nieuwsberichten veelal gaan over de problemen op basisscholen, stoeien ook middelbare scholen met het vullen van hun lera- renteams. ,,De zichtbaarheid van het probleem is niet zo groot, doordat er geen klassen met jonge kinderen naar huis worden gestuurd, zoals op basisscholen'', verklaart Henrik de Boel, dagelijks bestuurder bij de Algemene Onderwijsbond (AOb). Een tussenuur meer of minder valt een stuk minder op. Bovendien zijn er op middelbare scholen vooral bij specifieke vakken docenten tekort, waaronder Duits, Frans, Nederlands, wiskunde, schei- en natuurkunde en de klassieke talen. Onzichtbaar tekort Maar hoe groot zijn de problemen? Dat is een vraag die lastig valt te be antwoorden. Scholen hoeven niet te registreren voor welke lessen ze geen docent hebben. Wat wél bekend is, is dat een kleine 40 procent van de le raren ou der is dan 55 jaar. Uit vacatures op Mees- terbaan.nl blijkt dat er voor de tekortvakken meer dan 850 leraren worden gezocht en dat aantal loopt op. Volgens ramingen zijn er in 2023 tussen de 1150 en 1370 docenten te weinig. Waar die tekorten precies zijn, verschilt sterk per regio en zelfs per school. Als ouders daar achter willen komen, kunnen ze de school ernaar vragen. Met name in het noor den, oosten en zuiden van het land neemt het aantal scholieren op mid delbare scholen af. Daardoor zijn in die regio's minder docenten nodig. Maar als het tekort zo onzichtbaar is, wat merken de scholen er dan nu al van? Op het Penta College Jacob van Liesveldt in Hellevoetsluis - een gemiddelde school met zo'n twaalf- Ik moet zorgen dat ik zestig hoofdjes kan bedienen DINSDAG 14 JANUARI 2020 JANUARISTAKING Middelbare scholen sluiten op 30 en 31 januari voor het eerst twee dagen de deuren. Ze sta ken voor betere werkomstan digheden om het beroep van leraar aantrekkelijker te maken. Uiteindelijk hopen ze daarmee het lerarentekort een halt toe te roepen. In vergelijking met andere lan den staan Nederlandse docen ten bovengemiddeld veel uren voor de klas, namelijk gemiddeld 25 bij een fulltime baan. De docenten komen nu te weinig toe aan het voorbereiden van hun lessen, omdat ze ook moeten nakijken, vergaderingen hebben en leerlinggesprekken voeren. Ze hebben misschien veel vakantie, maar compense ren daarmee eigenlijk alle over uren die ze tijdens lesweken maken. Concurrentie Na de lerarenopleiding gaat zo'n 66 procent daadwerkelijk het onderwijs in. In de eerste vijf jaar van de carrière voor de klas haakt nog eens 30 procent af. De concurrentie met het bedrijfsleven is groot. Zeker mensen met een technische opleiding kunnen voor hogere salarissen bij bedrijven aan de slag en kiezen minder snel voor een baan als wiskunde- of natuurkundeleraar. En dan gaat ook nog eens een kwart van de VO-docenten in de komende tien jaar met pensioen. lS^0ÊlÊÊEmmmÊÊÊÊÊÊÈk Hoe verleid je een leraar? Door Ellen van Gaalen Foto's Marco de Swart Wilma Heikoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58