II Zeeland raakt één Michelinster kwijt ZEELAND 3 Weinig animo in Zeeland DONOREN/ Peter Every met operatie. Net zoals bij een hart- zijn 'bomvest': transplantatie, gaat je hele borst- een steunhart. kas open en wordt het hart er uit- foto's dirk-jan gjeltema gehaald. De chirurg boort een gat in de linkerkamer, met een soort appelboor, en stopt daar een pomp in. Die wordt ex tern aan gestuurd met een computer en een accu, die ik altijd bij me moet dragen. Vandaar dat vest. Of die rugzak." Hij tilt zijn trui op en wijst. In zijn buik is een gat ge maakt; daar komen dikke kabels uit die verbonden zijn met de apparatuur in het vest. „Elke dag moet ik die open verbinding goed schoonmaken. Als daar infectie in komt, is het levensgevaarlijk. Normaal Reservetijd Iedereen wil er een ontvangen, maar niemand vindt het vanzelfsprekend om een orgaan te geven - Peter Every, hartpatiënt Eind 2017 vond er wel een ver schuiving plaats. Pure C in Cad- zand-Bad promoveerde van één naar twee sterren en Inter Scaldes mocht eindelijk de met smart ver wachte derde ster in ontvangst ne men. Jannis en Claudia Brevet van Inter Scaldes verschenen gisteren op het podium om de prolongatie 7 sterrenrestaurants dinsdag 14 januari 2020 Het afgelopen jaar stonden 250 mensen na overlijden één of meerdere organen af, een afname van 8 pro cent. 58 procent van de Nederlanders (ofwel 8.760.800 mensen) stond op 1 januari 2019 niet in het donorregis- ter. Ruim 73 procent van de nabestaanden weigert orgaandonatie als de keuze onbekend is. Ruim 90 procent volgt de wens van de overledene bij ja-regis tratie. 55 procent van de nabestaanden aan wie de keuze overgela ten wordt, weigert do neren. Zeeuwen staan niet te trappelen om hun organen te delen. Op Flevoland na, zijn hier de minste donoren. In totaal telt Zeeland 337.300 potentiële do noren. Daarvan hebben 143.200 hun keuze vastgelegd in het do- norregister. 46.500 Zeeuwen zeggen 'nee'; 14.900 laten hun nabe staanden of een aan gewezen persoon be slissen; 66.300 stellen al hun organen ter be schikking en 15.500 een deel daarvan. op een nieuw hart gesproken zou je zo'n elektrisch hart maximaal een jaar moeten dragen. Die pomp gaat steeds meer slijtage vertonen, die is er niet op gemaakt om zo lang te blijven zitten. Maar ja: dan moet er wel een donorhart zijn. Daar wacht ik op." Het is zijn enige hoop. ,,Ik zit al in mijn reservetijd. Mijn vader is op zijn vijftigste aan dezelfde ziekte overleden: gedilateerde cardio- myopathie, een erfelijke hart spierziekte. Mijn oom ook, die werd 45. Mijn tante heeft nog een donorhart gehad, maar is ook overleden." De kans dat er een donorhart uit Zeeland komt, is klein. ,,In Zeeland zitten de min ste orgaandonoren", weet Every. ,,Iedereen wil er een ontvangen, maar niemand vindt het vanzelf sprekend om een orgaan te ge ven." Hij blijft hopen. ,,Als het zo doorgaat, wordt binnenkort de stekker eruit getrokken", zegt hij nuchter. Hoe begin je een gesprek over orgaandonatie? Dat kun je lezen op de campagnewebsite do- neer1minuut.nl. Daarnaast wor den ook zeven persoonlijke web sites gelanceerd, met de verha len van patiënten die op de wachtlijst staan. Peter Every is vandaag als ambassadeur van de campagne aanwezig in een live uitzending van Op1, om 22.20 uur op Nederland 1. Kijk op de site bij /video Boodschap van Peter Every Restaurantgids Michelin heeft gisteren geen nieuwe sterren toegekend aan Zeeuwse restau rants. La Trinité in Sluis is zijn Michelinster kwijt. Het restau rant leverde die vorig jaar zelf in. Voor de rest is de situatie het zelfde als in 2019. Frank Balkenende Vlissingen van hun drie Michelinsterren te vieren. Voor de rest was de sterrenbij eenkomst van Michelin in Amster dam een lauwe douche voor Zee land. Op het verlies van de ster van La Trinité na, veranderde er niets. Overigens besloot het Sluise res taurant vorig jaar zijn Michelinster in te leveren. Eigenaren Francois en Evelyne de Potter-Scholtes kie zen bewust voor laagdrempelig brasserie-concept. Thijs en Anouschka Meliefste van Meliefste in Wolphaartsdijk waren present op het gala, maar ook dit jaar viel een eerste ster niet hun kant op. Meliefste wordt jaar in jaar uit, ook door topchefs, ge tipt voor een Michelinster. Mis schien moeten ze dit jaar keihard roepen dat Meliefste geen ster ver dient. De sterrendans van Michelin is altijd onvoorspelbaar. De voorspel ling van dataspecialist Cmotions op basis van 400.000 restaurantre- views kwam dan ook niet uit. De tien restaurants die Cmotions een dikke kans op een ster had toege dicht, kwamen niet op de lijst van Michelin voor. De acht nieuwe Mi- chelinsterren zijn vooral in Noord Brabant en Limburg te vinden. Er kwamen geen nieuwe restaurants met twee sterren bij. Zeeland telt nu zeven sterrenres taurants: Inter Scaldes (3) in Krui- ningen, De Kromme Watergang (2) in Slijkplaat, Pure C (2) en AIRre- public (1) in Cadzand-Bad, Spetters (1) in Breskens, 't Vlasbloemeken (1) in Koewacht en Katseveer (1) in Wilhelminadorp. Restaurant Inter Scaldes van Jannis en Claudia Brevet kreeg eind 2017 de derde Michelin ster. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35