Nog even op het gas Amerikaan filmde al in 1935 Zeeland in kleur Geboren Zeeland telt 'slechts' vijf vuurwerkslachtoffers 2 Niet naar binnen mogen bij een winkel 'want u draagt een rugzak Vlissinger Peter Every is eraan gewend. En die rugzak gaat niet af, want zonder gaat hij dood. Commentaar Iog even op het gas. Binnenkort moeten we terug van 130 naar 100 kilometer per uur. Automobilisten die vaak op de snelweg zitten, zullen er aan moeten wennen. Of gaan zij de nieuwe maximumsnelheid massaal negeren? Als de snelheidscontroles blijven zoals ze nu zijn, is het verleidelijk op het Zeeuwse deel van de A58 'gewoon' 130 te blijven rijden. Want de pakkans is zeer klein. Als er al geflitst wordt, hebben veel automobilisten altijd nog een verklik-app die hen waar schuwt. Zo dreigt de 100 kilometer per uur te mislukken. Het helpt overigens ook niet dat je 's nachts wel harder mag. Dat maakt de regel minder geloofwaardig. Half maart verschijnen de nieuwe snelheidsborden langs de weg. Dan zal snel blijken of automobilisten zich aan de nieuwe regel houden. Hopelijk doen de meesten dat wel, en zien de halsstarrige doortrappers ook snel in dat zij zich maar beter kunnen beheersen. Schone lucht is wel wat waard. De automobilisten die de controles met een app ontduiken, spelen met vuur. Zij brengen de overheid in de verleiding het ook hard te spelen. Met veel meer controles en met veel ho gere boetes. Denk ook eens aan het gebruik van gps-gege- vens. Die levert tegenwoordig bijna iedere auto. Het is wellicht niet van de ene op de andere dag te realiseren, maar als de overheid de data van je auto eenmaal kent, is het automatisch uitschrijven van een bon kinderspel. Zo'n controlestaat moeten we niet willen. Doe dus kalm aan vanaf half maart. Automobilisten die met een app de snelheidscontroles ontduiken, spelen met vuur Dat voorbehoud blijkt terecht te zijn. Eind 2015 ontdekte Perry Mo- ree, directeur van de ZB, de kleu renfilm Zeeland, the hidden paradise in een Amerikaans archief. Deze film werd in 1935 gemaakt door een in reisreportages gespecialiseerde Amerikaanse filmploeg van regis seur Ruth FitzPatrick. De bijna zeven minuten durende documentaire uit de serie Traveltalk laat beelden van Zeeland zien zoals een landschap met gewassen en koeien, plaatsen als Veere en men sen in klederdracht. Een kopie van ALMANAK Eén van de eerste dingen die je als jong gezin te doen staat wan neer je verhuist naar een andere plaats, is een andere huisarts zoeken. De jongste telg van het Zierikzeese gezin ging gedwee mee met moeders op het ken nismakingsgesprek met de nieuwe dokter. Over koetjes en de film is op dvd te leen bij de ZB. De Thoolse kleurenfilm wordt in Galerie T in Middelburg vertoond. Zes Zeeuwen uit vijf regio's laten zien hoe divers hun provincie is. De Thoolse film gaat over de kunst- mestfabriek Fertiphos en is ver- De film werd in 1935 gemaakt door een in reisreportages gespecialiseerde Amerikaanse filmploeg moedelijk gemaakt door Willem Cornelisse. Hijmaakte ook de zwart-witfilms die eveneens in Ga lerie T te zien zijn. kalfjes ging het, aangezien allen op wat gebruikelijke kwaaltjes na niets mankeerden. De peuter hoorde het gesprek braaf aan, maar vond dat ook hij wel wat had toe te voegen. Op de vraag hoe het dan met hém ging, ant woordde dreumes keurig netjes: ,,Wel goed. Ik ben geboren." Politie jaagt op witwassers Bezoek landelijk PvdA-voorzitter Landelijk PvdA-voorzitter Nelleke Vedelaar (foto) komt vrijdag naar Zee land. Haar bezoek begint in de gemeente Reimers- waal. Daar staat haar be zoek in het teken van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) en zorg in plattelandsge meenten. Verder krijgt ze bij ROC Scalda in Vlissingen uit leg over nieuwe mbo-op- leidingen in de provincie. In het Arsenaaltheater houdt PvdA Zeeland om 16.00 uur een nieuw jaarsbijeenkomst. Daar houden Vedelaar en ge deputeerde Anita Pijpe- link korte toespraken. VLISSINGEN Nieuwe bus voor Samen op Stap Vlissinger Peter Every draagt een rugzak, want anders gaat hij dood. De rugzak herbergt de accu en computer voor zijn steunhart. Soms draagt hij die in een speciaal vest. Een bomvest, denkt de poli tie dan vaak - vanwege de draden die eruit komen. En ja hoor: wordt Every wéér aangehouden. In Zeeland wachten vier men sen op een donorhart, tien op een nier, één op een lever, drie op een long en twee op een pancreas. In totaal wachten 1271 Nederlanders op een donororgaan. Dat is 6 pro cent meer dan vorig jaar, terwijl het aantal transplantaties juist met 6 procent daalde bij gebrek aan donororganen. Doneer1minuut.nl Hartpatiënt Peter Every is een van de zeven patiënten die meedoen aan de campagne Doneenmi- nuut.nl. Vandaag doen zij een per soonlijke oproep aan Nederlan ders: praat met je geliefden over je donor keuze. Neem één minuut om dat te bespre ken. Niet heel officieel maar gewoon: aan ta fel, bij een kopje koffie. Want ja-re gistratie is niet ge noeg: de wil van de overledene is leidend, maar er is altijd nog overleg met nabestaanden en de arts. Bij on overkomelijke bezwaren gaat de donatie niet door. In 19 procent van de gevallen hielden nabe staanden de donatie tegen. Van doorslaggevend belang daarbij is of de keuze bij leven en wel zijn doorgesproken is. Vandaar de campagne. In heel Nederland lopen er nu zo'n 150 mensen rond met een steunhart. Drie jaar gele den kreeg Peter Every er ook een. „Dat is een heel zware Het aantal vuurwerkgewonden in Zeeland dat op de spoedeisende hulp moest worden behandeld, steeg licht ten opzichte van vorig jaar, van vier in 2018/2019 naar vijf tijdens de afgelopen jaarwisseling. Daarmee is Zeeland, samen met Flevoland, de provincie met de minste vuurwerkslachtoffers. Dat blijkt uit een rapport van Vei- ligheidNL, dat jaarlijks het aantal vuurwerkgewonden inventari seert. Terwijl landelijk het aantal slachtoffers onder de 15 jaar is geste gen, blijft in Zeeland de teller al drie jaar lang op nul staan. Landelijk steeg het aantal slacht offers jonger dan 15 jaar licht van 97 naar 101. Het totaal aantal slachtof fers daalde juist van 396 naar 385. Het overgrote deel van de slachtof fers bestond uit jongens of mannen. De helft onder de twintig jaar. Brandwonden en oogletsel kwa men het meest voor. V ier op de tien heeft een brandwond, ruim een kwart oogletsel. Omstanders De helft van het vuurwerkletsel ontstond bij omstanders die het vuurwerk niet zelf hadden afgesto ken. In veruit de meeste gevallen (81 procent) zorgde legaal vuur werk voor letsel. dinsdag 14 januari 2020 II Matty Verkamman en Kees Sla ger hielden al een slag om de arm, toen ze het vermoeden uit spraken dat de oudste kleuren film van Zeeland in 1937 in Tho- len was gemaakt. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Een huis in Terneuzen is vrijdag door de politie doorzocht in een onder zoek naar witwassen en cocaïne-invoer. Diezelfde dag werden ook twee verdachten opgepakt in Rotterdam. Een van de verdachten - een 29-ja- rige man - wordt door het Openbaar Ministerie be ticht van witwassen en cocaïne-invoer. Hij blijft 14 dagen langer in voor arrest, besloot de rech tercommissaris gisteren. De man werd eind augus tus veroordeeld voor co caïnehandel. Een 28-ja- rige vrouw wordt ook ver dacht van witwassen, maar is vrijgelaten. VLISSINGEN Ouderen uit Middelburg en Vlissingen stappen vanaf vandaag in een nieuwe Samen op Stap- bus. Het oude exem plaar was versleten en wordt vervangen. Reden voor een feestje in Ter Reede in Vlissin gen vindt WVO-Zorg die de uitjes met de bus verzorgt. Na een praatje door de voorzitter van de raad van bestuur van WVO Jaap Wielaart, wordt de bus onthuld op het plein voor Ter Reede. Daarna zijn er hapjes en drank jes. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Een dikke kabel gaat door een gat in zijn buik naar het steun- hart. Ondine van der Vleuten Vlissingen Timo van de Kasteele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34