AZ wil van goed naar bijzonder sets achter in de Kuip 23 van Europees succes kosten trainer de kop ten werken. Valverde geeft ze vaak vrijaf - drie dagen na de sof in de Supercup, bijvoorbeeld. ,,Het is een trainer die naar ons luistert", zei SuSrez. Xavi HernSndez, het tactische brein van het beste Bar^a ooit, heeft sinds vorig jaar zijn trainersdi ploma en heeft tot de zomer van 2021 een contract bij de club Al- Sadd in Qatar. Dat jaar, in juni, zijn er ook verkiezingen om het voorzit terschap van FC Barcelona. Een van de kandidaten is Victor Font, een Catalaanse ondernemer die zich begin deze eeuw in Qatar vestigde. Font en Xavi zijn bevriend, en de oud-speler zou het 'wapen' zijn waarmee Font de verkiezingsstrijd zou aangaan: als de socio's hem zouden kiezen, dan zou Xavi de nieuwe trainer worden. ,,Maar dat dit bestuur Xavi nu al heeft bena derd, is een vlucht naar voren," ver weet Font gisteren de huidige voor zitter Josep Maria Bartomeu, die overigens niet herkiesbaar zal zijn. Met de aanstelling van Setien zou Xavi echter alsnog tot 2021 kunnen wachten. Nadat Xavi zondag het aanbod van Bar^a had afgeslagen, werd Koeman gebeld. Hij was erdoor verrast, want Barcelona weet dat hij, dankzij een clausule in zijn contract met de KNVB, Oranje pas nS het EK van komende zomer voor het Camp Nou mag verruilen. En dan zou Koeman zeker wel willen. Maar komt die trein dan nog wel voorbij? En kan hij eventueel ook in 2021 nog naar Bar^a, in volle kwalificatie voor het WK met Oranje? Xavi is minder gebonden en lijkt, voorals nog, eerste keus als toekomstig op volger van Setien. Als topscorer Myron Boadu sa men met Calvin Stengs het Grand Café Louis van Gaal verlaat met een bitterbal in zijn handen, wordt hij vastgepakt door zijn op lettende trainer. ,,Is dat niet al de vijfde", vraagt Arne Slot lachend aan de speler die dit seizoen zo veel cruciale doelpunten heeft ge maakt. De spits antwoordt ont kennend en spoedt zich proes tend een weg naar de uitgang. Het mag duidelijk zijn dat de sfeer goed is bij de nummer twee van de eredivisie. AZ kan terugkijken op een fraai 2019. En alvast toosten op een hoopvol 2020. In een sta dion nog zonder dak, maar daar komt binnenkort verandering in. Trainer Slot zette voor de vro lijke genodigden nog maar eens uiteen hoe zich de mooie eerste seizoenshelft ontspon. Hij dacht na de overwinning op Antwerp en de daaropvolgende kwalificatie voor het hoofdtoernooi van de Arne Slot denkt dat zijn ploeg fysiek en mentaal nog meer zal moeten brengen Europa League al dat het een mooi seizoen kon worden. ,,Dat was leuk. Maar leuk moest goed wor den. Dat werd het. Maar nu moe ten we van goed naar bijzonder. Dat is de grootste uitdaging. Dat houdt in dat de fysiek en mentaal misschien nog wel meer moeten brengen dan we in de eerste sei zoenshelft hebben gedaan." Clublegende Kees Kist hoort dat allemaal graag aan. De clubt opscorer aller tijden heeft de meeste nieuwjaarsrecepties wel bezocht de laatste jaren maar de sfeer was zelden zo goed als giste ren. ,,En als AZ'er ben je daar ge- woon heel erg blij om. Ik proef een sfeer van 'wij kunnen de hele we reld aan'. Dat was ook nog toen wij voetbalden en in de top mee deden." AZ werd toen daadwerke lijk landskampioen. Gisteren lag bij iedereen de vraag op de lippen of AZ zich ook dit seizoen in de strijd om de titel kan mengen. ,,Het gaat om die eerste wedstrijd na de winterstop", denkt Kist. ,,Die moet je winnen." Andere status Zaterdag is dan Willem II de te genstander in het eigen stadion. ,,Het is heel belangrijk om de januarimaand door te komen. Daarna kunnen we meer zeggen over het vervolg van het seizoen", zegt technisch directeur Huiberts die bespeurt dat mensen momen teel graag bij de club willen horen. ,,Het is drukker dan andere jaren", zegt hij over de nieuwjaarsrecep tie. ,,Bij de spelers moet ook be wustwording komen dat de club een andere status heeft. Tegen standers willen altijd van ons winnen, dat zal nu nog meer wor den. Maar als we doen wat we in de eerste seizoenshelft hebben gedaan, dan kunnen we ook dit jaar veel wedstrijden winnen. Ondertussen moeten wij ons niet anders gaan voordoen dan we zijn. We zullen niet meer in de media gaan verschijnen. Alles wat je zegt gaat toch uitvergroot wor den. Dan ben je drukker bezig om dat weer te weerleggen." De fouten? Hij vertelde bijvoor beeld dat miskoop Liam Kelly toch niet de hoofdprijs kostte, maar hij schotelde de Ier deze zomer wel een jaarsalaris van 650.000 euro voor. als gebruikelijk is bij een commis saris, is wat hij zou moeten doen. Manipulatief Maar gisteren verscheen er opeens een ronkend artikel in NRC dat de geloofwaardigheid van de 55-jarige president-commissaris zeer waar schijnlijk niet ten goede komt: de Delftenaar was de baas van bedrijf Myler in de periode dat er voor ruim 830.000 euro werd gefrau deerd. Ook schetsten bronnen in het artikel een beeld van een 'mani pulatief persoon' en 'iemand die mensen tegen elkaar opzet'. Zijn tegenstanders smulden vast van het artikel, zijn medestanders dachten meteen aan een complot omdat de verschijningsdatum zo kort voor de nieuwjaarsreceptie en de belangrijke vergadering van de Vrienden van de Feyenoord was. Dat denken in complotten is niet eens onlogisch. Bij Feyenoord is al geruime tijd weinig wat het lijkt. Samenwerken is in de Kuip bepaald geen gemeengoed. Een machts strijd is een juiste term voor de hui dige situatie binnen de Kuip én de bekritiseerde jeugdopleiding. In die sfeer moet Koevermans, volgens zijn vijanden een loopjon gen van de Vrienden van Feyen- oord, de komende tijd kaarsrecht overeind zien te blijven. Het zal hem duidelijk zijn dat destijds Bru- guera verslaan een peulenschil was vergeleken met de opdracht die hem nu wacht. dinsdag 14 januari 2020 van Valverde Hoe groot is de kans dat Xavi bin nenkort de nieuwe trainer van FC Barcelona zal zijn? Heeft Koeman met zijn 'nee' voor altijd de trein naar Barcelona ge mist? Bij de nieuwjaarsreceptie van AZ was het gisteren goed zoe ken naar chagrijnige gezichten. De Alkmaarders kijken met groot vertrouwen uit naar de tweede seizoenshelft. Nik Kok Alkmaar AZ'er Calvin Stengs heeft lol tijdens de receptie. foto anp Toon van Bodegom, een goede vriend van Troost, stond er lange tijd een heel stuk beter op. Maar in middels is vrijwel iedereen in de Kuip het erover eens dat zijn tijd van het beleid bepalen wel voorbij is. Op afstand toezicht houden, zo O Een deel van het Legioen ageert al fel tegen de benoeming van Koevermans tot baas van Feyenoord Algemeen directeur Mark Koevermans wacht een helse klus om iedereen op één lijn te krijgen bij Feyenoord. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23