w€749* vroegboekvoordelen ECONOMIE 17 Profiteer nu van de Hotel Iberostar Bouganville Playa Hotel Iberostar Selection Anthelia Alléén te boeken op Sunweb.nl van de universiteit van Dortmund noemt in een onderzoek juristen, lera ren en ambtenaren in een middelhoge functie als typische middenklassers, maar ook bijvoorbeeld ingenieurs. Duitsland is een echte middenklasse samenleving. Een op twee huishoudens behoort tot deze bevolkingsgroep, blijkt uit DIW-onderzoek. Hoewel het aan deel van de middenklasse op de totale bevolking is gekrompen - van 64,7 pro cent in 1996 naar 54 procent in 2006 - is het percentage de laatste tien jaar vrij stabiel. Het schommelt rond de 50 pro cent. Die stabiliteit is volgens het eco nomisch onderzoeksinstituut mede te danken aan de Duitse hereniging in 1990. Door een 'inhaalslag' gingen Ossies meer verdienen, waardoor de midden klasse in het land groeide. „Medewer kers van de Deutsche Post waren hier bijvoorbeeld de dupe van. Ze degradeer den medio jaren negentig naar de on derklasse, terwijl ze decennialang tot de middenklasse behoorden'', zegt Markus Grabka. Een gemiddeld inkomen is wél te ge ven. Daarbij zijn de lagere en hogere middenklasse niet meegerekend. Grabka: ,,Voor een single lag dat gemid delde inkomen in 2017 tussen de 1300 en 2700 euro netto per maand, voor een ge zin met twee kinderen tussen de 3000 en 5900 euro.'' Hoe divers de Duitse middenklassers ook zijn, ze hebben wel degelijk zaken met elkaar gemeen. Zo speelt het geloof nauwelijks nog een rol, willen ze alle maal graag iets van de wereld zien, zich zelf ontwikkelen en iets voor anderen betekenen. Hoewel ze weinig interesse in politiek hebben, vinden ze het be langrijk dat ze invloed kunnen uitoefe nen op beslissingen van de regering, dat de vrijheid van meningsuiting wordt beschermd en dat de orde en rust in het land worden gehandhaafd. Dat laatste zijn middenklassers in Oost-Duitsland tussen 2006 en 2016 wel belangrijker gaan vinden dan hun groepsgenoten in West-Duitsland. Dat onderscheid hangt samen met het feit dat Oost-Duitsland meer landelijke ge bieden telt en daar meer middenklas sers wonen die zich zorgen maken. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het Roman Herzog Instituut in Mün- chen, een wetenschappelijke denktank die vragen behandelt rondom de toe komst van werk en de ethiek in de soci ale markteconomie. De onderzoekers stelden vast dat er twee groepen mid denklassers zijn: relatief zelfverzekerde (twee derde) en middenklassers die zich veel zorgen maken (een derde). ,,Opvallend is dat leeftijd en inkomen daarbij geen rol spelen'', zegt Judith Niehues. Ze voerde het onderzoek uit met Anja Katrin Orth, net als zij ver bonden aan het instituut voor econo misch onderzoek (DIW) in Keulen. Grote zorgen Wél een rol spelen naast woonplaats (stad/platteland, Oost- ofWest-Duits- land) de gezinssamenstelling en oplei ding. De bezorgde groep telt meer kin derloze stellen, arbeiders en mensen met een middelbare opleiding. Beide groepen middenklassers maken zich grote zorgen over het handhaven van de vrede, de toenemende criminali teit en de immigratie in Duitsland. De bezorgdheid hierover is wel minder groot bij de zelfverzekerde groep. Het zelfde geldt voor de milieubescherming, sociale cohesie, algemene economische ontwikkeling, eigen economische situa tie en het eigen pensioen. Niehues: ,,Ik kan me voorstellen dat vaklieden bij Volkswagen - om het cli chébeeld van de middenklasse er maar weer even bij te halen - zich meer zor gen maken over hun toekomst dan ambtenaren. Dit vanwege de klimaatpo- litiek en de gevolgen daarvan voor de autoindustrie.'' Behalve de zorgen namen de onder zoekers ook de levenshouding en waar den van de Duitse middenklasse onder de loep. De zelfverzekerde, minder be zorgde middenklassers blijken meer be lang te hechten aan autonomie en zelf expressie (post-materialisme) en heb ben het gevoel dat ze hun eigen leven kunnen beïnvloeden. De bezorgde groep is materialistischer ingesteld en ziet het leven als iets dat wordt bepaald door externe factoren. ^1 dinsdag 14 januari 2020 middenklasse bestaat bijna niet Vaklieden in de auto- fabriek vor men het cli chébeeld van de Duitse mid denklasser. FOTO GETTY LOGIES ONTBIJT Spanje - Tenerife - Costa Adeje Familievriendelijk hotel Mooi dakterras met ligbedden Winkels en restaurants om de hoek 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen LOGIES ONTBIJT Spanje - Tenerife - Costa Adeje Uitgebreid weinesscenter 5 veelzijdige restaurants Kamers met een unieke architectuur per persoon "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Sunweb is aangesloten bij: Scan de QR-code en bekijk al de Vroegboek Deals online! thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17