Duitse steun Holocaust Museum in Amsterdam 1000 miljard voor klimaat NIEUWS 15 Extremisten vallen vaker Duitse politici aan BRUSSEL De Europese Com missie presenteert morgen een Duurzaam Investeringsplan van duizend miljard euro voor de komende tien jaar om de EU te helpen in 2050 klimaatneutraal te zijn. Het geld moet uit de Eu ropese begroting komen, aange vuld door privé-investeringen en cofinanciering door de lid staten. De commissie wil ook een nieuw fonds van honderd mil jard euro oprichten, voor landen waar de overgang buitensporig veel zal kosten omdat de econo mie daar nog op vervuilende in dustrieën draait. Het investe ringsplan is onderdeel van de Green Deal die de EU-leiders vorig jaar december overeen kwamen. Landen die een beroep doen op het fonds moeten een gede tailleerd plan indienen, bijvoor beeld hoe ze een kolencentrale sluiten en zorgen dat de werk nemers worden omgeschoold. Ze moeten de projecten naar draagkracht cofinancieren. Arnd Focke (48), acht jaar lang SPD-burgemeester van Estorf bij Hannover (Nedersaksen), deed dat op Oudejaarsdag. Dit uit vrees voor de veiligheid van zichzelf en zijn gezin na 'ernstige persoonlijke bedreigingen, vijandelijkheden en laster uit extreemrechtse hoek'. Zijn privéwagen werd beklad met hakenkruizen en hij ontving ano nieme doodsbedreigingen met de tekst: 'We zullen je vergassen net zoals de Antifa (internationale anti-fascistische beweging, red.).' Focke, die door zijn inzet voor vluchtelingenhulp al eerder het doelwit was van extreemrechtse haat, trok het niet meer. ,,Ik had le ren leven met nachtelijke dreigte- lefoontjes maar nu werd het te persoonlijk en direct'', verklaarde hij tegenover Duitse media. Veroordeling Zijn partijgenote en collega Mar tina Angerman (63) uit Arnsdorf bij de stad Dresden (Saksen) nam eind november ook ontslag als burgemeester. Dat gebeurde na een maandenlange 'hetze' van ex treemrechts, vanwege haar open lijke en herhaaldelijke veroorde ling van het aan een boom vast binden van een zwakzinnige Ira kese vluchteling door vier buurt bewoners. De aanhoudende be dreigingen en intimidaties waren voor Angerman tien maanden eer der al aanleiding geweest om zich ziek te melden. Deze voorbeelden staan niet op zichzelf. In beide deelstaten no teerde de politie vorig jaar een flinke stijging van het aantal straf bare feiten gericht tegen lokale po litici en ambtsdragers. In Neder- saksen waren het er met 167 geval len bijna 60 meer dan in 2018 (108), in het Oost-Duitse Saksen was sprake van een verdubbeling (197 gevallen tegenover 99 in 2018). In de aangrenzende vrijstaat Thüringen steeg het aantal van 43 naar maar liefst 101, meer dan het dubbele, blijkt uit onderzoek door de krant Die Welt in de grootste deelstaten. Die baseert zich op ge gevens van de deelstaatministeries van Binnenlandse Zaken, de re cherches en de federale recherche (LKA). Extremisten zijn het vaakst ver antwoordelijk voor de persoon lijke aanvallen op lokale politici en ambtsdragers: extreemrechts in 36 procent van de gevallen, extreem links in 20 procent. In de overige 44 procent van de gevallen konden de aanvallen niet worden toege schreven aan een van deze ideolo gische stromingen. De extremistische dreiging voor lokale politici groeit volgens de Duitse bond van steden en ge meenten (DStGB) uit tot een lan delijk probleem. ,,Sinds 2015 is de dreiging enorm toegenomen. Vooral voor hen die betrokken zijn bij vluchtelingenhulp'', reageert Marc Elxnat, hoofd van de afdeling Veiligheid en Vluchtelingenbe leid, in Der Tagesspiegel. Naast pure haat speelt volgens hem ook onbegrip over politieke beslissingen een grote rol. ,,Er zijn zelfs burgemeesters die worden aangevallen omdat ze zich inzet ten voor de uitbreiding van her nieuwbare energiebronnen.'' De toon in het politieke debat wordt ruwer, de samenleving polariseert en sociale media spelen als klank bord eveneens een rol. ,,De zoek tocht naar erkenning door provo catie staat op de voorgrond. En steeds vaker ook het brandmerken van publieke figuren, als projectie scherm voor eigen ontevreden heid'', stelt Elxnat. Vuurwapen Net als elders worden in Noord- rijn-Westfalen (NRW) de straf bare feiten meestal gepleegd door extreemrechts. Maar liefst 66 van de 125 gevallen die de politie hier de afgelopen drie jaar noteerde, kwamen uit deze hoek, 27 keer zat extreemlinks erachter. Burgemeester Christoph Land- scheit (SPD) van de Noordrijn- Westfaalse stad Kamp-Lintfort voelt zich zó bedreigd door ex treemrechts dat hij een vuurwa pen wil voor noodsituaties, zegt hij in Duitse media. Burgemeester Henriette Reker van Keulen en haar collega van Altena ontvingen vorig jaar doodsbedreigingen. Ze raakten in respectievelijk 2015 en 2017 zwaargewond door messte ken van een extreemrechtse dader. De Duitse regering kondigde eind oktober maatregelen aan ter bestrijding van extreemrechtse 'hetzes' tegen lokale politici. Ver volging zou makkelijker moeten worden, met straffen zoals die ook gelden bij strafbare feiten tegen landelijke politici. Nationaal Holocaust Museum in Amsterdam. Hiermee is al bijna 21 miljoen euro vergaard voor de nieuwe culturele instelling aan de Plantage Middenlaan in de hoofd stad. Er is 27 miljoen euro nodig voor de bouw, exploitatie, educa tieve programma's en vaste exposi tie tot en met 2026. Op 2 februari sluit het tijdelijke museum, het Nationaal Holocaust Museum in oprichting, de deuren voor een verbouwing van twee jaar. Het museum komt op de plek van de Hollandsche Schouwburg en de voormalige Hervormde Kweek school. De Hollandsche Schouwburg was tijdens de Tweede Wereldoor log de verzamelplaats, gevangenis en deportatieplaats voor Amster damse J oden naar Westerbork en de vernietigingskampen van de nazi's. De Kweekschool was een plek waarvandaan met behulp van het verzet honderden kinderen naar een veiliger plek werden gesmok keld. maaskantreizen.nl/0412 482828 3 i Rondreis Kroatië maaskant Rondreis Toscane en Rome dinsdag 14 januari 2020 GO Doodsbedreiging, hetzes en geweld Lokale politici en bestuurders worden in Duitsland steeds vaker geconfronteerd met agressie, bedreigingen en andere strafbare feiten. Voor twee burgemeesters werd de situatie zo ondraaglijk dat ze hun ambtsketen onlangs aan de wilgen hingen. Caspar Naber Estorf In Saksen waren vorig jaar 197 gevallen van politiek geweld, twee keer zoveel als een jaar eerder. BERLIJN De Duitse regering draagt 4 miljoen euro bij aan het Er is nagenoeg altijd een opstapplaats in uw regio! Betogers in de stad Chemnitz houden zich niet in. foto getty images CDU-politicus Walter Luebcke werd in juni vorig jaar doodge schoten door een neonazi. foto ap Stephan E. (r) bekende de moord op Luebcke en werd veroordeeld. foto epa 12-daagse busreis Vanaf 14-daagse busreis Rondreis Scandinavië 10-daagse busreis Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Pisa, Siëna, Lucca, Florence, Assisi en Rome. Data: 27 mrt, 24 apr, 21 mei e.a. Data:5junien26juli Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Olympia, Athene, Delphi, Epidaurus, Kalambaka, Poros en Oud-Korinte! Data: 17 mrt, 28 apr, 8 sept e.a. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Göteborg, Stockholm, Poolcirkelcentrum, Santa Claus Village, Lapland en Oslo. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Belfast, Titanic-Belfast, Dublin, Giant's Causeway, Ring of Kerry en Cliff's of Moher. Half-pension! Data: 31 mei, 21 juni, 26 juli Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Split, Dubrovnik, Mostar en Sibenik Rivièra! Data: 28 maart, 25 april, 23 mei, 6junle.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15