effeweg.nl NIEUWS 13 5 VRAGEN BURGEROORLOG effeweg.nl of bel 08810 30 800 ANVR De conflicten in Syrië en Irak, alsmede de ruzie tussen de VS en Iran, overschaduwen de burgeroorlog in Libië. De machtsstrijd dompelt het land in chaos. Rusland probeert nu te bemiddelen. Al bijna een jaar staan de milities van de regering in Tripoli en het rebellenleger van generaal Khalifa Haftar elkaar naar het leven. Zij bestoken elkaar met artilleriebom bardementen en raketaanvallen met drones. De veldslag waarbij Haftars troepen die van de rege ring in het defensief hebben ge drongen, heeft aan vele honderden militieleden en rebellen het leven gekost. Volgens cijfers van de Ver enigde Naties zijn zeker 140.000 burgers op de vlucht geslagen. De strijd tussen de GNA (de regering in de hoofdstad Tripoli geleid door premier Fayez al-Serraj) en generaal Haftar is de laatste geweldsexplosie in de 'failed state' Libië. Na de val van dictator Muam- mar Khadaffi in 2011, ingeleid door een westers luchtoffensief, regeert de chaos. Milities voeren sindsdien oorlog waarin ook Islamitische Staat zich heeft gemengd. De IS- strijders zijn weer beroofd van hun eigen stukje Libië, maar generaal Haftar heeft fors terrein gewonnen op de troepen van de centrale rege ring. Vorige week nog werd Sirte, waar IS het een tijdje voor het zeg gen had, veroverd. Haftars troepen zijn Tripoli dicht genaderd. en Libische wateren met elkaar verbindt. Daarmee wil Turkije aanspraak maken op een deel van de olie- en gasvelden in de ooste lijke Middellandse Zee. Generaal Haftar krijgt rugdekking van Egypte, Saoedi-Arabië, Jorda nië en de Verenigde Arabische Emiraten. Zij steunen Haftar, om dat hij in hun ogen de beste bond genoot is in de strijd tegen isla- misten en Islamitische Staat. De Egyptische president Abdel Fatah el-Sisi ziet in Haftar een even beeld: een militair geschoolde sterke man, een anti-islamist die het land naar zijn hand plooit. De Verenigde Arabische Emiraten le veren financiële en militaire steun aan Haftar. Zo zouden ze hem hebben voorzien van bewapende drones van Chinese makelij. Europa en de Verenigde Staten hebben zich sinds begin april te terughoudend, te halfslachtig be moeid met de burgeroorlog. Dat gaf Rusland de ruimte om in het conflict 'te stappen' en na Syrië ook in Libië de hoofdrol op te ei sen. Het lukte president Vladimir Poetin, gesteund door Turkije, om met de strijdende partijen tot af spraken te komen voor een staakt- het-vuren. Dat werd dit week einde van kracht. Beide partijen lijken zich, ondanks beschuldigin gen over en weer, aan het bestand te houden. Bovendien belegt Poetin deze week een mini-top in Moskou voor een bemiddelings poging. Hij hoopt de partijen na der tot elkaar te brengen en het Westen ook in Libië buitenspel te zetten. met Tsjaad, keerde de generaal zich vanuit de VS tegen Khadaffi. In 2011 kwam hij terug naar Libië. Hij verdreef de islamisten uit de steden in het oosten, van Benghazi tot Derna, waardoor hij veel aan populariteit won. In 2014 keerde hij zich tegen de regering en het parlement in Tripoli. Premier Al-Serraj kan rekenen op de steun van de Verenigde Naties, het Westen en ook Turkije. De Verenigde Staten bemoeien zich nauwelijks met het conflict. De Europese landen reageren ver deeld. Italië staat volledig achter Al-Serraj. Frankrijk onderhoudt tot woede van Italië ook contacten met Haftar. Het Westen steunt de centrale regering, omdat zij recht matig is gekozen. Bovendien ziet Europa in Al-Serraj een bondge noot in de beteugeling van de mi- gratiegolven uit Afrika via Libië. Turkije stuurde onlangs troepen naar Libië, omdat de regering daarom had gevraagd. President Erdogan wil niets hebben van Haftar, omdat hij een nieuwe Khadaffi zou zijn. Bovendien lonkt Turkije naar de olievoorra den van het land. Erdogan sloot eind november een omstreden zeeverdrag met Libië dat de Turkse Strijd om Libië Khalifa Haftar gaf op 4 april zijn Libische Nationale Leger (LNA) het bevel heel het land te verove ren, 'om van Libië weer een veilig land te maken'. Premier Fayez al-Serraj beschuldigde Haftar meteen van het plegen van een staatsgreep. Haftar, in 1943 gebo ren in Ajdabiya, steunde Khadaffi in zijn coup tegen koning Idris in 1969. Maar toen de dictator hem liet vallen na de verloren oorlog Italiaanse Bloemenrivièra Q en Cöte d'Azur Krakau en omgeving Bjjzonder Moravië Karinthië Kroatië, Opatjja en Lovran Boek zonder aanbetaling dinsdag 14 januari 2020 Misrata Sirte Benghazi Ras Lanuf Hans van Zon Rotterdam/Tripoli IIn Libië regeert de chaos. Hoe komt dat? M Regeringsaanhangers demonstreren in Tripoli. Ze zijn blij met steun uit Turkije. foto afp 4 Op wie kan Haftar rekenen? 5 Waarom lukt het Rusland om te bemiddelen? 3 Het buitenland reageert verdeeld. Wie steunt de regering in Tripoli? Door VN gesteunde u regering Tripoli Tobruk Onder controle van Haftar MALI NIGER Andere milities ©140120, BRON: WIKIPEDIA 2 Waarom vliegen premier Al-Serraj en generaal Haftar elkaar in de haren? Premier Al-Serraj (links) en generaal Khalifa Haftar. foto afp Ontbijt en diner Vertrek: mei.jun.jul, aug, sep, okt Ontbijt en diner Vertrek: meijun, sep, okt Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun,juL, aug, sep Light All inclusive Vertrek: mei,jun,juL aug, sep Ontbijt en diner Vertrek: mei,jun,juL aug, sep Alle fouten voorbehouden. Excl. reserverlngskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13