Windows 7 is niet veilig meer stipreizen.nl 12 NIEUWS Geen asiel, toch geen uitzetting ZEER SCHERP GEPRUSDE DEALS Zeker honderd gemeenten werken nog met oud systeem Hoogtepunten van Sicilië Cruise Canarische Eilanden Madeira 088-70 70 600 Microsoft waarschuwt al sinds 2015, toen het stopte met de reguliere up dates van Windows 7, dat het de ondersteuning zou staken. Het bracht tot nu toe nog wel cruciale beveiligingsupdates uit. Daar stopt de softwaregigant vandaag mee. Hierdoor worden veiligheidslekken niet gedicht, virusbeschermers niet geüpdatet en wordt software niet beschermd. Ook de ondersteuning van de bijbehorende webbrowser Internet Explorer wordt gestaakt. Gebruikers krijgen sinds maart vo rig jaar bij het opstarten regelmatig waarschuwingen op het scherm te zien. Handmatig Techsite Tweakers voerde drie maanden geleden een peiling uit onder 344 gemeenten: daarvan werken er nog zeker 105 (deels) met Windows 7. Van 144 gemeenten is dit onduidelijk. Ook veel scholen, zorginstellingen en bedrijven zijn ondanks de dreiging van een com puterinfarct nog niet overgestapt. Het Nationaal Cyber Security Cen trum, (NCSC), dat waakt over de digitale veiligheid bij het rijk, zegt niet te weten hoeveel Windows 7- computers er bij ministeries, rijks diensten en partners worden ge bruikt. Remco Groet van de informatie veiligheidsdienst van VNG relati veert de alarmerende boodschap: ,,Er is geen reden tot paniek. Ge meenten hebben grote ict-afdelin- gen, en als een deel van die compu ters nog met Windows 7 werkt, is dat niet direct een groot probleem. Op hoe gemeenten gevoelige infor matie zoals persoonsgegevens ver werken, wordt streng toegezien. Dat zal niet gebeuren op oudere computers met verouderde bestu ringssystemen. Toen de beveiliging rond Windows XP ophield, hebben we verlenging van de beveiliging ingekocht omdat er gemeenten wa ren die niet op tijd over waren. Nu heeft de VNG dat ook aangeboden, maar bleek die maatregel niet no dig.'' Pc thuis Een veel groter gevaar zijn volgens Groet de pc's bij mensen thuis: ,,Internetbankieren op een pc met Windows 7 is echt onveilig.'' Win dows 7 staat nog op ruim 15 procent van de Nederlandse pc's. Het is daarmee naast het courante Win dows 10 de meest gebruikte versie. Wereldwijd heeft zelfs 27 procent van de Windowsgebruikers nog altijd '7' op zijn computer staan. Dat veel gebruikers niet overstap pen, komt doordat de gebruikte pc's vaak te oud zijn voor Windows 10. Ook speelt mee dat veel program matuur (en de bijbehorende gege vens) niet onder Windows 10 draait. Dat is vooral bij bedrijven, zorginstellingen en gemeenten een probleem, zeker als het om belang rijke databases gaat. Meer uitgeprocedeerde asielzoekers terugsturen naar hun land van her komst is mislukt. Druk middelen om andere lan den te bewegen onderda nen terug te nemen, zijn de afgelopen kabinetsperi ode niet toegepast, stelt tv- programma Nieuwsuur na onderzoek. Het gaat bij voorbeeld om het intrek ken van ontwikkelings geld, landingsrechten of het weigeren van visa. Ongeveer een derde van de vreemdelingen die Ne derland per jaar verlaten, keert terug naar het land van herkomst. Een kleiner deel wordt teruggestuurd naar het eerste EU-land waar de asielzoeker een aanvraag deed. Maar de helft laat Justitie volgens Nieuwsuur uit het zicht verdwijnen; deze mensen duiken vaak onder in de il legaliteit. Vaak weigeren her komstlanden mee te wer ken aan terugkeer. Voor Nederland zouden han dels- en diplomatieke be langen zwaarder wegen. 8 dagen Groepsrondreis 8 dagen 4* AIDAstella VaG^ oa«5 ook oj> [j (0) dinsdag 14 januari 2020 GO Fabrikant Microsoft staakt per vandaag de beveiliging van Win dows 7. Hackers krijgen daar door vrij spel. Maar in heel Ne derland draait 15 procent van de computers nog altijd op Win dows 7. Ook bij zeker honderd gemeenten zijn nog computers in gebruik met het verouderde besturingssysteem. Herman Stil Amsterdam In ons land werken 105 ge meenten nog met computers die draaien op Windows 7. Van 144 gemeenten is het onduidelijk of ze van dit systeem af zijn. Windows 7 staat op een kwart van de pc's wereldwijd. foto epa zie stipreizen.nl/itslhvs zie stipreizen.nl/cralsb iVROEG BOEK KORÜ "muinuwfl'jiiwwwi Vliegreis transfers Verblijf o.b.v. All Inclusive in 4* Hopps Hotel Nederlandssprekende reisleiding O.a. Palermo, Mozia Eiland Erice Vertrek april, mei juni Semi All Inclusive cruise Vliegreis alle transfers inclusief Tafeldranken fooien ter waarde van minimaal 185,- per persoon O.a. Lanzarote, Tenerife, La Palma Madeira Vertrek januari t/m april Erice ^Trapani j># Marsala Mazara del Vallo' Gorghi Tondi Agriger Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoor waarden van toepassing. Drukfouten en prijswijzigingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12