EUWS 11 In gecrasht vliegtuig zaten veel Iraanse powervrouwen Getroffen landen trekken verder samen op Terwijl president Trudeau de onderste steen van de crash in Iran boven wil hebben, is Canada in diepe rouw om de vele doden. Onder hen opvallend veel ambitieuze Iraanse vrouwen. Er is al bijna een week verstreken sinds de dodelijke crash van de Oe kraïense Boeing 737-800 en toch kan Shayesteh Majdnia, inwoonster van de Canadese stad Edmonton, er nog steeds niet bij. Dat haar vriendin Shekoufeh Choupannejad op die ene dodelijke vlucht zat. Die altijd goed lachse, toegewijde, zeer getalenteerde gynaecologe en verloskundige die in zeven jaar tijd zo belangrijk voor haar patiënten en voor de lokale Iraanse expatgemeenschap werd. Shekou feh had een heel groot hart.'' Hoewel haar wachtkamer in Northgate Centre Medical Clinic im mer vol zat, had het 50-jarige slacht offer van de vliegramp het volgens haar diepbedroefde vriendin nooit te druk om anderen te helpen. Of het nu om een feestje ging, of om een hulp actie voor scholen in geboorteland Iran. Majdnia: ,,Toen ik Shekoufeh vlak voor haar vertrek naar Iran sprak, zei ze nog: 'Niks zonder mij organise ren, hoor'. Ik kan niet geloven dat ik nu haar eigen herdenkingsdienst moet organiseren.'' Choupannejad, die in Iran was voor familiebezoek, zat samen met haar twee, net zo ambitieuze, dochters op de dodenvlucht. De 23-jarige Sara, die vorig jaar als psychologe aan de Uni versiteit van Alberta afstudeerde en net naar San Diego in de VS was ver kast. En de 21-jarige Saba, die in het vierde jaar van haar studie biologie zat. Majdnia: ,,Die twee waren net zulke lieve, hulpvaardige types als hun moeder.'' Ze laten een echtge noot en oudere broer na. Talent De drie waren niet de enige power- vrouwen in het toestel, dat explo deerde na een aanval van een Iraanse luchtafweerraket. Op vlucht PS752 zaten vele andere talentvolle Iraans- Canadese vrouwen, zoals universitair docente Mojgan Daneshmand, tand arts Parisa Eghbalian, scheikundige Sheida Shadkhoo, expert in nano- technologie Ghazal Nourian, de in pijnklachten van rolstoelgebruikers gespecialiseerde wetenschapper Na- sim Rahmanifar, en geneeskunde- studente Pouneh Gorji, die onder zoek naar leverziekten deed en net in Iran getrouwd was. Het vliegtuig - zo wordt beetje bij beetje duidelijk - zat vol met knappe koppen en de meeste universiteiten van Canada hebben doden te betreu ren: onderzoekers, docenten, studen ten. De Universiteit van Alberta in Edmonton alleen al kent tien slacht offers. De Iraanse Heritage Society daar wil, ter nagedachtenis van de vliegtuigdoden, een studiebeurs voor Iraniërs in het leven roepen. Vakantie Het aantal Canadese slachtoffers staat officieel op 57, maar er zijn meer slachtoffers die in Canada woonden, zoals studenten met een tijdelijke verblijfsvergunning. Ze stapten in de fatale vlucht vanaf Teheran om op de vluchthaven van de Oekraïense De dochters waren net zulke lieve, hulpvaardige types als hun moeder hoofdstad Kiev over te stappen op de vlucht naar Toronto. De meeste inzit tenden waren maar even in Iran. Zo was het verongelukte echtpaar Arda- lan Ebnoddin Hamidi en Niloofar Razzaghi en zoon Kamyar Ebnoddin er voor vakantie, bezocht slachtoffer Alireza Pey er familie, en vlogen Sia- vash Ghafouri-Azar en Sara Mamani er naartoe om te trouwen. Of de meeste slachtoffers in hun geboorteland of nieuwe thuisland be graven worden, is onduidelijk. Onder de slachtoffers bevonden zich naast Canadezen en Iraniërs ook Oekraï- ners, Zweden, Afghanen, Duitsers en Britten. In Canada (37 miljoen inwo ners) wonen zo'n 210.000 Iraniërs. OVERLEG dinsdag 14 januari 2020 Shekoufeh Choupannejad en haar dochters Sara (boven) en Saba (onder). M Verdriet tijdens een herdenkings dienst in Toronto (Canada) voor de slachtoffers van het neergeschoten vliegtuig. foto reuters Tranen voor goedlachse gynaecologe Shekoufeh Eefje Oomen Rotterdam/Teheran -Shayesteh Majdnia, vriendin LONDEN Ministers uit vijf lan den die burgers verloren bij de vliegramp in Iran komen donderdag bijeen in Londen. Dan worden mogelijke juridi sche stappen tegen de Islami tische Republiek besproken, zei de Oekraïense minister Vadym Prystajko (Buitenlandse Zaken) tijdens een bezoek aan Singapore. Prystajko bevestigde dat de landen ook overleggen over compensatie en het onderzoek naar de dodelijke aanval van vorige week. De minister stelde dat naast Oekraïne ook Canada, Zweden, Afghanistan en Groot-Brittannië aan de bij eenkomst meedoen. Volgens Prystajko heeft Iran toegezegd de zwarte dozen van het ramptoestel te over handigen. ,,Wat we nog niet hebben, is een datum. We drin gen erop aan dat de zwarte dozen onmiddellijk worden vrij gegeven." De minister beklemtoonde dat ook degenen die verant woordelijk zijn voor de ramp gestraft moeten worden. ,,Wat we niet willen, is dat naar één of andere soldaat, erg laag in rang, wordt gewezen met de boodschap: dat is degene die op de knop drukte", stelde hij. ,,We moeten uitzoeken wie het bevel gaf. Wie op de knop drukte. Al die mensen moeten gestraft wor den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11