8 NIEUWS VETERAAN EXPERIMENTELE BEHANDELING De doodzieke veteraan Marnix Landman vertrekt vandaag voor een peperdure behandeling naar Amerika, die hij nog niet volledig kan betalen. Hij vraagt de minister van Defensie om financiële hulp. Arnhem p de eettafel in zijn huis in Arnhem staat een grote doos met een reusach tige pandabeer erin. Cadeautje van een onbekende die op het kan toor van zijn advocaat is afgeleverd. Marnix Landman (31) is zichtbaar ontroerd als hij de knuffel pakt en aan zijn 2-jarige zoontje geeft. ,,Hoe bestaat het: een panda was vroeger ook mijn lievelingsknuffel." Sinds het verhaal van zijn slopende ziekte vlak voor kerst op sociale media verscheen, is de Afghanistan- veteraan overdonderd door de hart verwarmende reacties die hij krijgt. Landman kan nauwelijks onder woorden brengen hoeveel goed ze hem doen, sinds hij weet dat hij vermoedelijk niet lang meer heeft te leven. Op 28 december 2015 ontdekten artsen dat hij een tumor heeft op zijn hersenstam. Landman was kort daarvoor naar de dokter gegaan om dat hij voelde dat er iets niet klopte. Na het drinken van één biertje was hij al kotsmisselijk en duizelig. De tumor tast de werking van zijn hersenen aan. Als Landman in alle rust zijn verhaal vertelt, is er niet veel aan hem te merken. Maar het is uiter lijke schijn. De tumor zorgt ervoor dat hij moeite heeft met het bewaren van zijn evenwicht. Lopen gaat alleen nog met kleine pasjes. Binnen redt hij zich nog wel, al stoot hij om de haverklap spullen om. Buitens huis heeft hij vaak een schouder nodig van zijn echtgenote Priscilla. Land man ziet steeds meer dubbel, zo erg dat hij soms op straat be kenden niet meer her kent. In zijn ene oor hoort hij de hele dag een bromtoon, alsof hij continu bij de uitlaat van een straal jager staat. In het andere oor hoort hij het gebonk van de tumor. Landman is getroffen door wat artsen een 'diffuus intrinsiek pons glioom' noemen. Het is een ziekte die vooral voorkomt bij kinderen, bijna nooit bij volwassenen. Na enkele behandelingen kunnen de artsen in Nederland niets meer voor hem betekenen, kreeg hij afgelopen zomer te horen. Binnen enkele maanden zal hij komen te overlijden. Het gezwel was zo groot als een nagel, toen hij werd ontdekt, maar is inmiddels zo groot als Landmans duim. Huwelijk Ineens moest Landman nadenken wat hij allemaal nog wilde doen in de korte tijd dat hij nog had te leven. In elk geval trouwen met zijn grote liefde Priscilla; afgelopen november was de bruiloft. Ook zijn broer besloot zijn trouwerij, die stond gepland voor september dit jaar, naar voren te halen, zodat Landman die nog kon meemaken. Landman heeft de grootste moeite positiefin het leven te blijven staan, maar sinds een week leeft de militair helemaal op. Zijn familie ontdekte dat er in Amerika mogelijk toch een behandeling is. Het is een medisch experiment en de uitkomst is onge wis, maar Landman besluit er vol voor te gaan. ,,Als ik niets doe, is de kans dat ik langer blijf leven zeker nul.'' Vandaag vertrekt Landman naar Amerika. Maar hoe hij de peperdure behandeling moet bekostigen, weet hij nog niet. Met hulp van zijn ouders is er geld om met de behandeling te starten, maar als hij lang in het ziekenhuis moet blijven, is hij vlie gensvlug door zijn budget heen. De kosten van de kliniek zijn tenminste 7500 euro per dag. Vorige maand schreef de echtgenote van Land man al een emotio nele brief naar minister Ank Bijleveld met het verzoek af te wijken van de pro- I cedures en het gezin 1 versneld financieel tegemoet te komen. Landman raakte getraumatiseerd, nadat hij in 2006 met collega's betrokken raakte bij een bermbom-inci- dent. Hij heeft recht op een schade loosstelling van zijn werkgever, waarvoor een procedure loopt, maar F die vervalt als hij komt te overlijden. De nabestaanden dreigen dan met lege handen achter te blijven. Inzamelingsactie Nu er toch nog een sprankje hoop is dat Landman langer kan leven, is de urgentie om de uitkering snel te krij gen nog groter. Landman heeft zelf niet het geld om de behandeling te bekostigen. Zijn collega's zijn al wel een inzamelingsactie gestart, maar ook daarmee is nog niet voldoende binnengekomen. Dat geld is boven dien bedoeld om echtgenote Priscilla en hun zoon Marnix te ondersteu nen, als Landman binnenkort komt te overlijden. Het ministerie van Defensie laat in een reactie weten dat 'het verschrik kelijk is dat deze oud-collega zo ziek is.' Volgens woordvoerder Jurriaan Esser is minister Bijleveld op de hoogte van de situatie en 'hoopt ze dat deze zaak snel afgehandeld kan worden.' Volgens Esser kon dat niet sneller omdat de advocaten eind deze week een concreet voorstel tot een regeling hebben ingediend. ,,Defen- sie heeft dit voorstel in behandeling en gaat zo snel mogelijk inhoudelijk reageren.'' Defensie heeft het voorstel in behandeling en gaat zo snel mogelijk reageren -Jurriaan Esser, ministerie van Defensie Volgens advocaten Michael Ruperti en Sigriet Jongstra is het voorstel zo snel mogelijk ingediend. Omdat hun cliënt nu vertrekt voor een dure behandeling in Amerika, is nog meer spoed nodig. ,,We hebben allemaal te maken met veranderende omstan digheden'', zegt Ruperti. maandag 13 januari 2020 GO 'Als ik niets doe, is de kans dat ik blijf leven zeker nul' Raymond Boere .1 Als Marnix Landman (inzet links nog als militair) nu komt te overlijden, blijven zijn vrouw Priscilla en hun zoontje Marnix met lege handen achter. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8